מגדל רוטשילד 17 - מגדל ירוק

מגדל רוטשילד 17 ממוקם בלב ליבה של העיר הלבנה, וצומח מתוך מרקם עירוני היסטורי מתקופת "אחוזת בית"

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: הדמיות סטודיו 84 | "ישר אדריכלים" - 03/04/2013

צוות תכנון: אדר' יואב מיכאל ודרור מני

אדריכל שימור: אמנון בר אור

סיום פרוייקט: 2013 (משוער)

 

בבסיס תפיסת התכנון של המגדל עומד עקרון של השתלבות בסביבה ללא פגיעה בקיים, תוך שימוש במרכיבים וגישות של בנייה ירוקה.

בפרויקט נכללים שני מבנים לשימור, והם מהווים חלק איטגראלי ממנו הודות לגישה כוללת המשלבת אותם בתכנון ועיצוב המגדל. לגישה זו היו השלכות רבות ומורכבות, החל מתכנון השלד ועד לפרטי המערכות הקטנים ביותר בבניין.


 

 

המבנה הראשון ברח' אחד העם 22 - "בית ליטוינסקי" -  ייתמך על ידי מערכת של קורות שתאפשר לחפור תחתיו מרתפי חנייה וזאת מבלי לפגוע בו או ביציבותו.

המבנה השני ברח' אחד העם 26 - "בית אדלר" -  פורק בטכנולוגיות מתקדמות, וישוחזר יחד עם הקמת הבניין תוך שילוב חלקו האחורי במבואת המגדל. חלקו הקדמי ישמש למסחר וימשיך את החזית ההיסטורית של הרחוב.
בנוסף, כדי למנוע פגיעה בצומח הקיים, בתוואי המרתפים נעשו התאמות ייעודיות כדי לא לפגוע בבתי גידול של עצים קיימים במגרשים הגובלים, ובכך לאפשר את המשך צמיחתם וקיומם הבריא.

 

תכנון המגדל כולל עקרונות של בניה ירוקה. כך, לדוגמה, התייחסות אקלימית למעטפת הבניין על ידי שימוש בדופן חיצונית כפולה בה מותקנת מערכת הצללה הניתנת לכיוון לפי זווית קרינת השמש הנופלת על הזכוכית. מערכת זו מאפשרת לחסום חדירת קרינה ישירה לתוך הדירות ובכך למנוע את עליית הטמפרטורה בחלליהן ולחסוך אנרגיה שהייתה מושקעת על מיזוג אויר.

 

מרכיבים נוספים של בנייה ירוקה בתכנון הבניין באים לידי ביטוי בתכנון בתי גידול לעצים בוגרים שישתלבו בגינון מסביב למבואת המגדל בקומת הקרקע, שילוב מע' מתקדמות למחזור מים ופינוי אשפה, ופליטות איוורורים בגג העליון (הרבה מעל לגובה הרחוב) למניעת מפגעי זיהום אויר.   


מתוך חוברת כנס בנייה ירוקה 2010

 

 

יצירת קשר - מגדל רוטשילד 17 - מגדל ירוק