הדור הבא של עיצוב בתים פרטיים

עיצוב בית באוריינטציה ירוקה

מאת: גילי כהן-לב | צילום: שי אפשטיין | אדריכל אהרון טיטינגר, "טיטינגר אדריכלים" - 03/04/2013
לאורך השנים האחרונות לא מעט מעצבי פנים פונים לכיוונים של בנייה ירוקה ודואגים עבור עיצוב בתים פרטיים בעלי אוריינטציה ירוקה וברורה שהעיקרון המוביל בטוויית הרעיון הארכיטקטוני היא יעילות אנרגטית בשילוב עם חווית מגורים נוחה. כך גם האדריכל אהרון טיטינגר, שהתבקש לעצב בית באחת מערי המרכז. מעצבי פנים, כדוגמת טיטינגר, העוסקים בבנייה ירוקה, דואגים למעשה לצמצום השימוש באנרגיה "מלוכלכת" ולפיכך דואגים להצללה יעילה, בידוד ושימוש בחומרים ממוחזרים- במטרה לשלב את האלמנטים הללו באורח מיטבי עם הרובד האסתטי.

 

 

 

 

 
כיצד מנחים השיקולים הירוקים את הארכיטקט
במהלך עיצוב בתים פרטיים בשיטה הירוקה, מעצבי פנים צריכים לעבוד בתיאום עם שיקולים שונים. כך, טיטינגר, בבואו לעצב את הבית דאג להביא שיקולים אלו כבר במעטפת המבנה. לכן, בחזית הדרומית של הבית שולב קרניז עליון שתפקידו להצל על פתחי הקומה העליונה ולחסום את קרני השמש בעונת הקיץ, ואילו בעונת החורף הזווית הנמוכה שלה מאפשרת לשמש לחדור מעט פנימה ולהכניס חום, שכן צורכי החימום הינם שיקול משמעותי. לכן אף ניתן דגש מיוחד לבידוד מיטבי של שלוש שכבות עובי ונבחרה מערכת תת רצפתית חסכונית ולא מזהמת. גם התאורה בבית הינה חסכונית ובמהלך עיצוב בתים פרטיים שכאלה חשוב לא לשכוח אף את הגינה ועל דרכי חיסכון יצירתיות במערכת ההשקיה. 
 

ומה עם הצד האסתטי?

עיצוב בתים פרטיים אינו מושלם מבלי להתייחס מעבר לצד הפונקציונאלי, אף לצד האסתטי שלו. לא בכדי, מעצבי פנים כדוגמת טיטינגר דואגים תמיד לאסתטיות. לכן, הבית האמור נבנה עם טיח בהיר ושפתו האסתטית נשענה על מוטיב של הצנעה וצמצום כמו ארגזי תריסים, קירות בהירים, ויטרינות גדולות ושימוש באלמנטים של צבעים בהירים. גם התאורה בבית מגדירה באופן מדויק אזורים בחלל ומייצרת עניין ויזואלי ותחושה של ריכוך. שפת העיצוב נקייה ומזמנת התנהלות נוחה, פונקציונאלית ונעימה עם מטבח רחב ידיים, במרכזו יחידת אי לאחסון, עם וויטרינות גדולות ועם מרחב גדול בגינה הכולל עמדת ברביקיו- כך שכל זאת, משלימים יחדיו חווית מגורים המשלבת חלל פנים מזמין, מרחב חוץ מפנק ומטופח, וכפי שביקשו הדיירים גם עקרונות ירוקים ומתחשבים. 
 
חזיתו הקדמית של הבית

 

חצר מפנקת: בריכה מזמינה, שולחן להסב סביבו, ורחבה מרוצפת בדק עשוי חומרים ממוחזרים כפסולת של רהיטים, קליפות אורז ושאריות פסולת שונות. דק: 'I-WOOD'

 

-----

התוכן נשען על המאמר: עיצוב בית באוריינטציה ירוקה
קישור למאמר המקורי: https://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,252,902.aspx

יצירת קשר - הדור הבא של עיצוב בתים פרטיים