עיצוב דירות ארכיטקטוני –סולרי

מאת: | צילום: | 03/04/2013
בית סולארי מקיים

פרויקט "International Solar Decathlon", ביוזמת משרד האנרגיה האמריקאי, מתקיים אחת לשנתיים בוושינגטון, מתוך רצון להנחיל ערכים בני קיימא בתחום של עיצוב דירות, ומטרת התחרות היא להגביר את המודעות לנושא עיצוב בתים בבניה ירוקה.
הפרויקט מתקיים מזה 8 שנים ובמסגרתו מתחרות אוניברסיטאות מרחבי העולם על תכנון, הקמה ו"תפעול" בית המתפקד כיחידת אנרגיה עצמאית. הציבור הרחב שמגיע לראות את הפרויקטים, נדרשים הסטודנטים לא רק עיצוב בתים, אלא לבנות את הבתים ואף להתגורר בהם ו"להפעילם" על מנת להמחיש את הרעיון התכנוני בזמן אמת.
בדומה לתחרויות דקטלון, כלומר, תחרויות הכוללות ענפים שונים של אתלטיקה, כך גם הדקטלון ה"ארכיטקטוני-סולארי", שמה של התחרות נגזר מעולם הספורט, ובדומה לתחרויות דקטלון המקיפות עשרה סוגי ספורט שונים, כך גם הדקטלון ה"ארכיטקטוני-סולארי" כולל עשר "תחרויות משנה" בתחום עיצוב דירות של התכנון והבנייה הירוקה, ביניהם: ארכיטקטורה, תאורה, עיצוב ועוד. 

 

 

 

הזוכים בתחרות
 

 

הזוכים בתחרות האחרונה, מסתיו 2009, מזה הפעם השנייה ברציפות הם סטודנטים מהמחלקה לארכיטקטורה ובנייה מנצלת אנרגיה - בראשותו של פרופ' Manfred Hegger, באוניברסיטת TU DARMSTADT. הסטודנטים מהמחלקה לארכיטקטורה תכננו בית דו קומתי בתצורת קובייה, ששטחו 75 מ"ר. הם התמקדו במעטפת שמרבית שטחה, כולל הגג, חופו באלמנטים פוטו-וולטאיים , כלומר תאים קולטי אנרגיה סולארית, בצורת אריחים עד לכיסוי הומוגני שמייצר אנרגיה בשיעור גבוה במיוחד - הרבה מעבר לצריכה של הבית. 

 

 
אנרגיה סולרית

 

על ידי כך עיצוב דירות בכלל ועיצוב בתים לא נזקק לצריכת אנרגיה חיצונית. את השליטה בחדירת קרני שמש וחום השיגו בעזרת הצללה אוטומטית. מערכות נוספות שמיועדות ליצור אנרגיה עצמאית שולבו בבית: דוד חימום, מערכת מיזוג האוויר הפועלת על בסיס שאיבת חום, כך שבנוסף לתפקודה כמערכת חימום וקירור היא מספקת מים חמים, או פנלים עם שכבת בידוד על בסיס ואקום שיוצרו ייעודית: עוביים עומד על חמישה ס"מ בלבד, אך בשל הואקום הם מספקים בידוד זהה לזה שמספקים קירות בעובי 20 ס"מ, ואף מותירים יתר מרחב בחלל הפנים. 

 

 

המאמר מבוסס על המאמר "בית סולארי מקיים"
קישור למאמר המקורי:

 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי