עיצוב בתים ובניה טבעית

מאת: | צילום: | 03/04/2013
 

רשמים מכנס בניה טבעית

הבנייה הירוקה המבוססת על שימוש בחומרים טבעיים, היא תחום משני בתוך ההגדרה הכללית. אמנם הגדרה זו, היא רק על מנת לבדל מבנייה הקונבנציונלית, אך דבר אחד נוכל להיות סמוכים ובטוחים לגביו, תחום הבנייה הטבעית תופס תאוצה בכל הנוגע לבתים פרטיים, כמו גם עיצוב פנים.

בבנייה הטבעית, כמו גם עיצוב בתים, נעשה שימוש במגוון שיטות שונות, ולהלן כמה מהן על קצה המזלג, שבכולן נעשה שימוש בטייחי אדמה וטייחי סיד טבעיים:

- שיטה שפותחה על ידי אדריכל איראני, נאדר חלילי שמו, נקראת סופר אדובה. בשיטה זו בונים תוך כדי שימוש בשקים דחוסים בתערובת אדמה.

- השינוי המשמעותי המהותי שמתקשר לבנייה בלבני אדמה, הוא בדרך ייבושן. לבני אדמה נעשות בדרכים שונות, בין אם מדובר בעשייה ידנית לבין אם הן נעשות בדחיסה בלחץ גבוה – בתום התהליך, לבנים שבהן יעשה שימוש בבנייה טבעית, כמו גם עיצוב פנים, מיובשות אך ורק בשמש.

- בשיטה מהמאה האחרונה, מבית היוצר של אמריקה, עושים שימוש בעת עיצוב בתים בחבילות קש דחוסות. בדומה לדחיסה שנעשית בלבני בניין גדולות, כך גם חבילות הקש נדחסות על ידי מיכון חקלאי. בשיטה זו עושים שימוש לבניית קירות נושאים או מילואה, בשל היות התוצר הסופי מבודד מאוד.

- תערובת של קש וחרסית היא הרכבה של שיטה המכונית "קשקל". בניה בתערובות קש וחרסית, הנדחסות לתוך תבניות זמניות הנצמדות אל שלד הבניין.

- בניה חופשית בתערובות אדמה, הנקראת COB.

"בנייה ירוקה" היא נושא חדש בתחום של עיצוב בתים, נושא עתיר שיטות, המעורר שאלות רבות בארץ, דוגמת: מה מדד התקינות עבור שימוש בהן בארץ? מה האפשרויות והשיטות? מיהם אנשי הביצוע העומדים לרשות החולמים לבנות את ביתם בבניה טבעית?

לשם כך יזמו דפנה ילון, טל בשן ודני גולדברג כנסים דו שנתיים בשם "אדמהיא", על מנת להפיג את הבלבול ולענות על השאלות, לטפח את התחום ולקדמו, מבחינת עיצוב פנים וחוץ.

 

 

 

מבוסס על המאמר:

רשמים מכנס בניה טבעית

קישור למאמר המקורי:

http://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,94,613.aspx

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי