עיצוב חדרים עם מערכת סולרית פסיבית

מאת: | צילום: | 03/04/2013

"יירוק" ראשון של בניין מגורים בישראל

עיצוב הבית תוך יירוק של בניין קיים, בן קומה אחת, העומד על 90 מ"ר, ב-1980, הוסב בתהליך מורכב לבניין סולרי פסיבי, החוסך אנרגיה. עיצוב חדרים בשל האקלים בחיפה, אשר קר בחורף וחם ובעיקר לח בקיץ, על כן נדרשת אנרגיה רבה, אך מכיוון שהחורף קצר, המערכת שתתוכנן תספק אוורור ותאורה במשך כל השנה וכך תהינה מערכות יעילות וכלכליות.

 

 

חידוש הבניין

הבניין הקיים נמצא באזור עירוני צפוף, ומרבית חזיתו הדרומית הייתה מוצללת בחורף ע"י הבניין מדרומה לו, הנמצא במרחק של 7 מ' בלבד (תמונה 1). בנוסף, עיצוב הבית נבנה מבטון דבש בעובי 20 ס"מ ללא כל בידוד, כפי שהיה מקובל אז לבנות בכרמל. על מנת לשמר אנרגיה בבניין היה צורך לבודדו, ובנוסף לתכנן מערכות סולריות פאסיביות, שתאפשרנה קבלת אנרגיה סולרית בקומה הקיימת והמוצללת.

 

חידוש הבניין כלל תוספת של קומה בשטח של 60 מ"ר על חלק מהגג (בהתאם לאחוזי הבנייה המותרים), וכן גלריה בשטח של 20 מ"ר. היות וטיח החוץ של הבניין היה במצב גרוע ודרש חידוש, הוחלט להוסיף בידוד חיצוני של לוחות קלקר בעובי של 3 ס"מ, כך שקיר הבטון הקיים ישמש כמסה תרמית המבודדת כלפי חוץ. עיצוב חדרים תוך ניסיון לכסות את בידוד הקלקר ע"י טיח על רשת לא צלח, מאחר שבאותן שנים לא נמצאו קבלנים שהיו מוכנים לעשות זאת במחיר סביר, ובמקום זה הוחלט לבנות שכבת בלוקי איטונג בעובי של 7 ס"מ.

מערכת סולרית פסיבית

הקיר החדש של הקומה השנייה והגלריה נבנה בצורה דומה לקיר הקיים, אך תוך מספר שינויים: עיצוב הבית עם עובי קיר הבטון נקבע ל- 15 ס"מ, שהינו העובי המקסימאלי המומלץ למסה תרמית בקיר חיצוני, ובידוד הקלקר נקבע ל- 5 ס"מ, כאשר בלוקי האיטונג שונו לעובי של 10 ס"מ (לפי דרישת הקונסטרוקטור). סה"כ עובי הקיר הישן והקיר החדש הוא כ-30 ס"מ לא כולל טיח.

 

מערכת סולרית פאסיבית אחת מבין שלוש, שתוכננו בבניין היא מערכת קרינה ישירה – השימוש כולל מערכת של חלון ותריס: חלון הפונה לדרום מאפשר קבלת קרינה ישירה בחורף, אוורור נוחות בקיץ ותאורה כל השנה. עיצוב חדרים תוך הוספת תריסי גלילה לחלון מעניקה הצללה בקיץ, מאפשרת פתיחה מלאה לחשיפת שמש בחורף, ואף תורמת לבידוד לילה של המערכת בחורף.

שם המאמר המקורי: "יירוק" ראשון של בניין מגורים בישראל
המאמר המקורי:

http://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,94,758.aspx

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי