מגמות האטה בתחום עיצוב הבית המודרני

מאת: | צילום: |

ההנאה שבאיטיות - slow design

 

באייטיז קבע דיטר ראמס, המעצב התעשייתי המשפיע ביותר בעידן המודרני, ובעל השפעה עצומה על עיצוב הבית, הכניס לז'רגון ההיסטוריה של העיצוב את עשרת הכללים ל'good design', לעיצוב, כמו גם עשרת הדיברות עבור מעצבי פנים: עיצוב חדשני, שימושי, כנה, אסתטי, עקבי, ברור ועמיד; עיצוב מועט ככל האפשר, שאינו משתלט, ושדואג לסביבה.

לאחר מכן קמו תנועות שהתנגדו למהירות שהחיים המודרניים מכתיבים, והגיע תורו של ה"סלואו דיזיין", תנועה מחשבתית שנוסדה על ידי איש הרוח והספר Alastair Fuad-Luke, התולה את יהבה באמונה שעיצוב כפילוסופיה עשוי לשנות סדרי חיים. 

 

 

 

סטיילינג מעבר לטרנד

 

שבוע העיצוב במילאנו, הכולל את תחום עיצוב הבית, האירוע שמכתיב את הטון של תעשיית העיצוב, שממנו יצאה קריאה להאט את גלגלי התיעוש, חזרה אל הלוקליות כצורך הכרחי להישרדות. התקווה נכזבה ורק מעט מעצבי פנים, עצמאיים, צעירים וחברות קטנות, העזו לגעת בשאלת הקיום מעבר לסמנני הטרנד, שהיו אמיצים מספיק להתנסות בשימוש נבון בחומרים עמידים ואקולוגים. 
 

 

beth. design: Philippe bestenheider for Moroso

 

עיצובים ירוקים בשבוע העיצוב במילאנו

 

מעצבי פנים שהעזו להתנסות, עשו אמיצים ופורצי דרך בחשיבתם. היישר מברזיל האחים קמפנה, הם דוגמה לשילוב בין זהות ברזילאית ועושה שימוש בחומרים מקומיים וממוחזרים. שימוש, כפיתרון טרמי, באריחים מחוררים, והסבתם למשטח דקורטיבי. פרויקט אקספרימנטלי שעשה שימוש בחומר מסורתי, הוא פרויקט של המגזין Interni את Think Tank (סיעור מוחות), שבו העיצוב משמש ככלי להישרדות בנוף הקולקטיבי והביתי של המילניום החדש. פיליפ סטארק העמיד טורבינות רוח מהפכניות. Sleeping Doors של פאולה נבונה, עבודה פואטית, שעושה שימוש במזרונים, כשער כניסה ליקום. הפשטות במבנה ביתי מופיעה אצל האדריכל john pawson שעבד עם 99% בטון ממוחזר  ו-1% פולימר רזין טבעי. הנושא של מקורות אנרגיה חלופית בתחום של עיצוב הבית, מופיע אצל חיימה היון בשיתוף עם Enel, באובייקט של מתקן סולארי-היברידי להתחדשות אנרגיה. יער מלאכותי מקרמיקה הוא המטאפורה שבה בחר ג'וליו יאקטי, Artificial Forest - שהצמיח בצמרותיו כלים יומיומיים כפירות מטפוריים, בדיאלוג הרמוני בין התעשייה והטבע: "'החברות הן כמו עצים - והמוצרים שלהן צריכים להיות לטובת כולנו'.

 

נשען על המאמר: ההנאה שבאיטיות - slow design

קישור למאמר המקורי:

http://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,94,635.aspx

 

יצירת קשר - מגמות האטה בתחום עיצוב הבית המודרני