עיצוב בתים תוך שימוש נכון באנרגיה

מאת: | צילום: | 03/04/2013
בניה ירוקה - ניצול ושימור אנרגיה

אדריכלים עושים בתכנון אדריכלי ירוק, עושה שימוש באנרגיה הסולרית המוקרנת מהשמש, באופן עקיף שבו הקרינה חודרת דרך הזיגוג והופכת לאנרגית חום. בעת תכנון עיצוב בתים מתחשבים במידת החשיפה הרצויה, בין אם רוצים להגדילה או להקטינה.
השאיפה היא ליצור בית סולרי פסיבי שישרת את דייריו, תוך שילוב טבעי עם האקלים והסביבה. האנרגיה הסולרית יוצרת תפקוד נכון גם בקיץ וגם בחורף ומעניק נוחות תרמית עם מינימום השקעת אנרגיה. 
עם חישוב מושכל, בעזרת אדריכלים, של חשיפת חלונות המבנה, ניתן לעשות באנרגית השמש בחורף שימוש לחימום הבית, מבלי לעשות שימוש במיזוג. השמש בחורף נמצאת בצד הדרומי ובמסלול נמוך. 
אם התכנון הוא לפי תנועת השמש בחורף, בקיץ יהיה קל מאוד להצל את הפתחים ולשמור על קרירות, מבלי להיעזר במיזוג. תכנון כזה מכתיב שלכיווני דרום וצפון יפנו החזיתות הארוכות, באופן כזה ניצול השמש והאנרגיה הסולרית יהיו מרביים.

 

 

תכנון הפנים של בית מגורים כנגזרת מהעמדת הבית במגרש
עיצוב בתים עם תכנון נבון מכוון לחדירת השמש בחללים שימושיים, ועל כן רצוי למקם בחלק הדרומי של הבית את החלקים העיקריים בהם שוהים בני המשפחה, כגון חדר המגורים, חדרי הילדים וכו'. את המטבח רצוי למקם בחלל הצפוני, כך שהקרינה הדרומית לא תגיע אליו מכיוון שאין בכך צורך.

החדרת קרינת בחורף למבנה 
בשל העובדה שהחורף הישראלי מספק גם ימי שמש רבים, זוהי הזדמנות לעשת בה שימוש לחימום הבית ולחיסכון בחימום מלאכותי הצורך אנרגיה מזהמת. אדריכלים עושים תכנון כך שחדירה מבוקרת של השמש החורפית, ישירות דרך החלונות הדרומיים.
הדרך הראשונה והפשוטה ביותר לעשות זאת היא עיצוב בתים שמאפשר לשמש חורף לחדור באופן מבוקר אל תוך הבית ישירות דרך החלונות הדרומיים, ומחמם את הבית. הכרת מסלול השמש המתואר בפרק הקודם, מוכיחה כי הגזרה בה השמש נעה היא נמוכה וצרה, כך שאם ישנם פתחים דרומיים, הקרינה תחדור בקלות לעומק חלל הבית.

 

זוויות השמש בחורף ובקיץ
 

נשען על המאמר
בניה ירוקה - ניצול ושימור אנרגיה
קישור למאמר המקורי:

http://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,94,570.aspx

  

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי