עיצוב הבית - "המבנה הירוק" הממוקם בסכנין

מאת: | צילום: | 03/04/2013
המרכז לאיגוד ערים לאיכות הסביבה אגן בית נטופה

בבית סכנין החלו בתכנון עיצוב הבית בסגנון "המבנה הירוק", בניין ניסיוני מאכלס את משרדי איגוד ערים לאיכות הסביבה, בשנת 1998. באותו בניין גם מתנהלים לימודים ומחקרים סביבתיים, והוא משלב אלמנטים חוסכי אנרגיה עפ"י עקרונות תכנון מזרחיים-מסורתיים עם דרישות תכנון מודרני. 

 

 

המרכיבים חוסכי אנרגיה שנכללו במבנה
מספר מרכיבים חוסכי אנרגיה שנכללו בתכנון כולל של עיצוב הבית:  
החצר החיצונית, המובילה אל החצרות הפנימיות, אל החדרים והחצרות הקטנות בהם צמחיה וצל, מחדירה בשעות הלילה אויר קר דרך פרוזדורי החלוקה (ריואק'). על מנת שהאוויר הקר ישמר בחללים הפנימיים, בבוקר סוגרים את הדלתות בקיץ. 
המלקאף היא ארובת הקירור, שבה עושים שימוש בעת עיצוב דירות, שמזרימה אויר קר ממפלסי רום גבוהים, שעובדת על עיקרון האוויר הקר שיורד כלפי מטה - לחדרים. 

 

שימוש בחלונות בעת עיצוב דירות, לצורך העלאת מהירות זרימת האוויר, תוך שימוש בפתחי חלונות קטנים (אך מרובים) תוך הצרת חתך הזרימה. פועלים באופן הזה שאוויר קר נכנס מהחוץ, ודוחף ביתר יעילות את האוויר החם שנמצא חלל החדר. 
השימוש באלמנט הכיפה (קובה), שלה שטח פנים גדול יחסית לשטח הגג שהיא מכסה. הצד הפונה לשמש מתחמם תוך עליית האוויר כלפי מעלה, אך האוויר בחלל החדר שלמטה נשאר קר יחסית. 

 

אלמנט הקמרון, שמשמעו פתחים משני צדי הקמרון שגורמים לכניסה ויציאה מהירה של אוויר הזורם בתוכו, ואגב כך מושך את האוויר החם מחלל החדר כלפי מעלה. בעת עיצוב דירות את תכנון יש לתכנון בהתאם למשב הרוח בשעות החמות.
הצללה (ערישית דוואלי): תכנון סככות צמחיה (גפנים וכו') צמודות לקירות המתחממים של הבניין. בקיץ העלים הירוקים מצלים על הקירות והגגות ומונעים את התחממותם מקרינת השמש, ואילו עם נשירתם בחורף הם חושפים אותם לשמש ולהתחממות. 

חקר היעילות    
ב"מבנה הירוק", עיצוב הבית באלמנטים ירוקים, יבדקו יעילותם האנרגטית של האלמנטים התכנוניים המוזכרים לעיל באמצעות מחקרים (מונחים ומבוקרים). אלמנטים אלו לצד התוצאות יבחנו אחת לשנה בסדנה שתתקיים במקום ותסכם את תחום הבנייה הירוקה בעת עיצוב דירות. 
 

 

המרכז לאיגוד ערים לאיכות הסביבה אגן בית נטופה

נשען על המאמר: המרכז לאיגוד ערים לאיכות הסביבה אגן בית נטופה

קישור למאמר המקורי: 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי