עיצוב דירות בבנייה ירוקה

מאת: | צילום: | 03/04/2013
סדר יום ירוק

צריכת אנרגיה לחימום ולקירור היא מהגורמים המזהמים ביותר בעולם, יותר מאשר אלה שמקורם ברכבים ובתחבורה למשל. מסיבות אלו ומסיבות נוספות שקשורות באותו עניין, יותר מכ-50% מהפליטות המזהמות את העולם המערבי קשורות ישירות למבנים. כאן נכנסת לתמונה בנייה ירוקה, בעת שיפוץ בתים, כמו גם עיצוב דירות, שגם תורמת לאיכות הסביבה, אך, לא פחות מכך, גם משפרת את הביצועים הביתיים. ההשפעות העיקריות על גדילת צריכת האנרגיה במבנים, הן משום שבתים הלכו וגדלו וכן מערכות המיזוג הפכו מכניות. 

 

 

כיצד להשיג נינוחות לצד צריכת אנרגיה נמוכה

אין לוותר על הנוחות, על המרחב או על ריבוי החלונות, כמובן שאין בדברים אלה כדי לומר שעלינו לחיות בתנאים קשים, ההפך הוא הנכון. המטרה היא לחיות בבתים נוחים, יפים ונעימים, מוארים ומאווררים, אבל בצריכת אנרגיה נמוכה מזו המקובלת כיום. לכך קוראים היום "איזון אנרגטי". הכוונה היא לצריכה הכוללת שנלקחת בחשבון מתחילת הקמת המבנה, גם אם התהליך הוא כחלק אינגרלי ממהלך כולל של שיפוץ בתים או עיצוב דירות, ולאו דווקא מן היסוד, ועד לצריכה השגרתית, כשהוא עומד על מקומו. אנו שואפים למאזן אנרגטי השואף ל-0. 

מה הם התנאים שחשובים לבנייה ירוקה

נוחות תרמית היא הדרך להשגת האיזון האנרגטי. על מנת להשיג איזון אנרגטי דרך נוחות תרמית שחוסכת באנרגיה במבנים, אנו דואגים להשקעה מינימלית, שהיא מטרת הבנייה האקלימית, שנכללת בבנייה הירוקה. נוחות תרמית מושפעת ממספר גורמים: עוצמת הקרינה הישירה, והמוחזרת, רמת הבידוד של הבגדים, לחות יחסית בחלל הבנוי, מהירות תנועת האוויר, טמפרטורת האוויר בחלל הבנוי, רמת הפעילות הפיזית.
מה שמשפיע, והשאיפה לאיזון היא, בו בזמן, בין זמן מנוחה, לבושים בגדי העונה, כשהלחות באוויר היא יחסית ותנועת האוויר בחלל, יחד יצרו את הנוחות התרמית. 
מגדירים את תחום הטמפרטורות הנחשבות לנוחות תרמית הוא 21ºC - 19ºC בחורף, ו-25ºC - 22 ºC בקיץ. כך משיגים בעזרת עיצוב דירות, כמו גם שיפוץ בתים, גם בנייה נוחה וגם בנייה חסכונית, במכה אחת. 

שם המאמר המקורי: סדר יום ירוק

מבוסס על המאמר: http://www.baitvenoy.co.il/newsarticle/60,94,499.aspx

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי