עיצוב אקולוגי ומקיים - חידושים והפתעות 121

עיצוב אקולוגי ומקיים - חידושים והפתעות - מגזין 121, נובמבר-דצמבר 2011 

מאת: אביטל מאור | צילום: | - 03/04/2013

 

כאשר מדובר על בנייה ירוקה, נהוג להתייחס למכלול האלמנטים הקשורים לקונסטרוקציה, לחומרים, לקרקע, לפיתוח סביבתי ועוד. אולם במסגרת תפיסת עולם והתנהלות מקיימת, כאשר משפצים/בונים את הסביבה החדשה, ניתן לשלב גם בחלל הפנים מוצרים ופריטים שאינם גורעים מהעיצוב ומהאסתטיקה המבוקשים, אך מכילים בתוכם גם ערכים אקולוגיים. ראוי לזכור שלא מה שמוכתר בתואר 'ירוק' או 'אקולוגי' הוא כן כזה ולמי שהסביבה יקרה לליבו דרכים לבדוק האם המוצרים והפריטים הנרכשים מתוך מודעות סביבתית, אכן הולמים את התואר ה'ירוק' הניתן להם.

 

הפנינו לאדריכלית היידי ארד, אדריכלית בכירה בחוג לעיצוב פנים, המכללה למינהל, את השאלה: כיצד ניתן לשלב חשיבה אקולוגית בתכנון סביבת הפנים. להלן תשובתה:

בשנים האחרונות מתבססת ההכרה לגבי החשיבות העצומה שיש לחלל הפנים בכל החשיבה האקולוגית. לא פעם מתגלה מצב שבניין שתוכננו בו מערכות חסכוניות באנרגיה עדיין יכול לפתח תופעות של 'בניין חולה'. המפגש בין אדם וחלל כולל את כל החומרים, הטקסטורות, הפרופורציות והמערכות המשפיעים על ה- well being של המשתמש. לכן רק בחלל הפנים ניתן לבדוק עד כמה בניין הוא 'ירוק'.


מערכות המיזוג חייבות להתחשב בפעילויות המתוכננות ולאפשר החדרת לחות, אוויר צח  ואוורור רצוף כדי למנוע הצטברות של תרכובות נדיפות, דו תחמוצת הפחמן ועוד, המשפיעים על בריאותם של השוהים בבניין.


תגמירי פנים: שטיחים, ציפויים, צבעים, מרכיבי ריהוט - כל אלו פולטים תרכובות
נדיפות המכילות לא מעט רעלים. החשיבה האקולוגית מעלה את המודעות ורגישות המתכננים והמשתמשים למניעת, עד כמה שאפשר, שילוב של אלמנטים אשר מכילים כמות גדולה של תרכובות אלו.

 

 

 

 

קולקציית הטפטים של 'גולדשטיין גלרי טפט' 'On The Rocks', של המותג 'Omexco' – טפטים מסיבי צמחים ממוחזרים, המודפסים באנרגיה סולארית.
 

תאורה- לא פעם יש התנגשות בין תאורה מלאכותית חסכונית ותאורה שבריאה לשימוש. יש למצוא את האיזון בין השניים.


תאורה טבעית- כצורך אנושי בסיסי. התכנון האקולוגי צריך לאפשר החדרת אור טבעי אך גם לסנן קרניים מסנוורות ומחממות יתר על המידה. דווקא בעיצוב פנים יש אפשרות בשילוב מערכות הצללה פנימיות, מתוחכמות מאוד או מסורתיות (וילונות).

 


חשיבה 'מעריסה לעריסה' - חשיבה הגלובאלית המעודדת שימוש בחומרים מקומיים, הדורשים עיבוד מינימאלי, כדי לחסוך באנרגיות הובלה, פסולת ובעיות מחזור בעתיד.


מערכות טבעיות 'מטהרות' - בשנים האחרונות ישנה התפתחות של מערכות צמחיה חדשות אשר מעבר לתרומתן האסתטית מהוות כלי לטיהור איכות האוויר, דוגמת גינות אנכיות הולכות ותופסות מקום חשוב בעיצוב פנים.

 

 

בית 'פיטרו הכט' מציג את קולקציית 'טקסטורות מן הטבע' של המותג הצרפתי 'Roche Bobois'.
 

 מתוך "מוסף ירוק". מגזין 121 נובמבר-דצמבר 2011

 


 

יצירת קשר - עיצוב אקולוגי ומקיים - חידושים והפתעות 121