דשא סינטטי - ירוק ואקולוגי

בתחילת דרכו זכה הדשא הסינטטי ללא מעט ביקורות שליליות. הציבור התקשה לעכל את הממד המלאכותי שנכרך במרכיב כה משמעותי של עולם הגינון והתקנתו בגינה נחשבה סוג של "זילות". ואולם, עם הזמן נחשפו יתרונותיו: נוחות, מראה מטופח, וחיסכון השקיה המיישר קו עם מצוקת מים והמצפון

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: שמעון חמו, פשוט ירוק | חב' פשוט ירוק - 03/04/2013

רבים מבעלי הגינות מכירים את ההתמודדות עם גידול מדשאה, כמו הקרחות הנוצרות בו, היובש הפושה בעלים, ושלא לדבר על הטיפול השוטף הכולל דישון, גיזום וכמובן השקיה מותאמת לצרכיו. בנקודה זו נכנס לתמונה אחד היתרונות המרכזיים של הדשא הסינטטי- היותו מוצר ירוק ואקולוגי.

 

דונם של דשא צומח צורך כאלף קוב מים בשנה, חישוב המתבסס על צריכה של קוב לכל מ"ר שצומח. עם זאת, רבים מבעלי מדשאות אינם יודעים איזו כמות מים הם באמת צריכים להשקיה, ומשקים בכמויות גדולות פי שתיים או שלוש מהכמות הדרושה. כמות זו יכולה להסתכם בכ- 3,000 קוב מים בשנה, אותה ניתן לחסוך עם התקנת דשא סינתטי, מה גם שהשקיית דשא נעשית בהמטרה כאשר בימי הקיץ החמים המים המותזים אף נוטים להתאדות ואינם מגיעים לקרקע. בעוד דשא חי זקוק לגיזום ריסוס ודישון שפוגעים בסביבה, מחלחלים למי התהום והורסים את האיזון האקולוגי של הגן המהווה בית לציפורים, קיפודים, צבים וחיות נוספות, הדשא הסינטטי חף מכל אלה. ההיבט האקולוגי בא לידי ביטוי גם מכיוון נוסף: מדובר במוצר שניתן למחזור והיבט ירוק נוסף מגלמת העובדה שהוא ניתן למחזור.


 
כיצד לבחור דשא סינטטי? דברים שכדאי לדעת  

בעת בחירת שטיחי הדשא חשוב להגדיר מהו השימוש שנועד לו- האם הוא מיועד לנוי או לישיבה. כך, למשל, במדשאות המשמשות לישיבה חשוב לשים לב לעובי סיבי הדשא. הסיבים צריכים להיות דקים ככל האפשר מאחר וככל שהם דקים יותר כך גם הדשא נעים יותר למגע. סיב דקיק הוא גמיש, מתקפל בקלות בכל מגע שלו עם הגוף, ואינו עוקץ או מגרד כשיושבים עליו. הבחירה בסיב דק מומלצת גם במקרה שמציבים את שטחי הדשא חשופים באזורים חמים, היות וככול שהסיב עבה יותר כך הוא קולט יותר חום. יחד עם זאת, אין לסמוך רק על מידת עוביו של הסיב ומומלץ לשאול את המשווק אם המרבדים עשויים מחומר מפחית התחממות. בהמשך לכך רצוי מאד לברר אם הדשא מוגן בפני קרינת  UV ושהוא אינו מכיל חומרים רעילים. 

ככלל, הסיבים צריכים להיות צפופים מאוד, כדי שמראה הדשא יהיה טוב ונטול קרחות המבצבצות מבין סיביו וחושפות את המצע/מרבד עליו הם תפורים. למרות שבחירת המראה היא עניין של טעם, גובה הסיב המומלץ צריך להיות כ-47 מ"מ, המעניק מראה ותחושה אמינים וקרובים לאלה של דשא טבעי. אף בבחירת הגוון מומלץ להעדיף שילוב של כמה צבעים בהירים, שכן במשך הזמן הם דוהים פחות מהצבעים הכהים בהם ניתן לראות שחיקה של הצבע. 

 


  

ההיצע הקיים כולל סוגים שונים של דשא ומומלץ ביותר לעמוד על ההבדלים ביניהם. כך, למשל, דשא באירופה ירוק יותר בגלל זווית קרינת השמש ורמת המשקעים, ולכן, נוכח התנאים המקומיים, קל להבחין בהיותו אלמנט סינטטי וזר. בין הדגמים המוצעים יש שעוצבו בהתאמה למקומנו, כמו, למשל, סיבים בגוון צהוב שמדמה את היובש טבעי הנובע מהחום הישראלי ,כך שגם בעלי עין חדה מתקשים לזהותו כמוצר מלאכותי.  

 

אין סיבה לחשוש משילוב דשא סינטטי בגינה עם בעלי חיים, כלבים וחתולים לא נוהגים לנסות להתחפר במרבדי דשא סינתטי כפי שקורה לעיתים במדשאות רגילות, וגם אם חיית המחמד  תנסה "להתחפר" בשטח, הדגמים החדשים הם חזקים, איכותיים ועמידים מאוד, כך שהסבירות שהיא תצליח לפגום בהם נמוכה. כאשר כלבים וחתולים חופרים בורות בדשא טבעי, הם עושים זאת לרוב משום שהריחו חרק או חיה מתחת למשטח הדשא. קרציות ופשפשים שמטרידים את בעלי החיים הם מזיקים שזקוקים לסביבה טבעית ולפיכך אינם יכולים לחיות בין סיבי הגומי של מרבדי הדשא.  

 

 

במוצרים החדישים אין הכרח לעשות שימוש בחול או בגומי גרוס כתשתית להנחת הדשא, כך שניתן להתקינו בלב שקט גם במרפסות וגגות, ללא חשש מפני חדירת חול או גומי למערכות הניקוז, שעלולה לגרום לסתימה.   


עצה חשובה: לא להתבייש לוודא את איכות המרבד לפני רכישתו. מומלץ לנסות להוציא ממנו סיבים על ידי משיכה והפעלת כוח, שכן איש אינו מעוניין להתקין מדשאה שאינה עמידה מספיק ותתבלה במהירות. 

 

אם עד היום חשבתם שדשא חייב להיות ירוק, קבלו עדכון: ההיצע הקיים כולל גווני כחול, צהוב, אדום, שחור ולבן, המעניקים כר נרחב לעיצוב מדשאות מקוריות ומאפשרים להפתיע במראה מיוחד. כך, לדוגמה, ניתן להדפיס על הדשא כיתוב, דמויות מסיפורי ילדים, משחקים כמו קליעה למטרה, דמקה, קלאס, שש בש ועוד, כיד הדמיון הטובה.


סיוע בהכנת הכתבה:  חברת "פשוט ירוק" 


מתוך מגזין בית ונוי 119: "ירוק ואקולוגי"