הסלע בגני

הסלע הוא אמנם דומם סטטי, אך מסתבר שיש בידו להפיח חיים ועניין במרחב הגן, אם כאלמנט פונקציונאלי ואם כאלמנט דקורטיבי

מאת: רנית רוזנטל, אדריכלית נוף, "מנגינה" | צילום: רנית רוזנטל, רמי קדם | רנית רוזנטל, רמי קדם 03/04/2013

הנוף הארץ ישראלי הטיפוסי נתברך בפיסות נוף שונות אחת מן השנייה, מן המדבר היבש ועד ההר הירוק -עד, כשבתוכם, לצד הצומח המקומי, משובץ מרקם סלעי בגוונים ומופעים משתנים- זו התבנית, זה המרקם, והעין המקומית מיומנת ומורגלת אליהם. עם זאת, כחלק מתהליך האורבניזציה, השתנות התמונה העירונית וחלחול הבטון לנוף המגורים, נוצרה איזו "נוקשות ויזואלית" שפערה מרחק בינו לבין נוף שטחים פתוחים על כל מטען הטבע שהם אוצרים בתוכם. בנקודה זו, כאשר הגינה הפרטית היא מקום מפלט ל"קצת ירוק וטבעי", מגיח הסלע כאובייקט שנועד להדגישם: מאפשר חיבור טבעי למרקם הנופי המקומי, מהווה בסיס לחיים הצומחים בגן , ובמופעו הייחודי מחיה אותם. ככל שהדבר יישמע מוזר, דווקא דומם סטטי זה מפיח חיים ,דרמה וססגוניות בגן, ובמופעיו הרבים, צבעוניותו וצורניותו הדינאמית, נוסך חיים ועניין- אם בשל הייחודיות שלו כאלמנט קבוע ונייח, אם בשל פלטת צבעיו שמהווה הקונטרסט לגוונים הירוקים של הצמחייה, ואם בשל חזותו המגוונת שנובעת ממיקומו המקורי ובידה להכניס מוטיבים ותחושה של מקום אחר (מהרים ועד תחושת ים ) בעוד הגן משתנה עם חילופי העונות ועם השנים שמשנות את תמונת הירוק, הסלע  נותר קבוע כבסיס איתן הן מבחינה עיצובית והן מבחינה פיסית.

 

 

תכונות  הסלע

רבים רואים את תפקיד הסלע בגן כפונקציונאלי בעיקרו, אולם מראהו מקנה לו איכויות והתאמה טבעית לנוף הגן הביתי:
- חוזק - חומר שאינו נשבר בקלות, שומר על צורה ויכול לשאת עליו עומסים.
- משקל כבד, יציבות וסטטיות, כתומך שלא "עף" ברוח הסתוית.
- חומר שאינו מתכלה-,מראהו אך משביח עם הזמן ונעשה אותנטי יותר (צימוח חזזיות ופטריות -פטינה)
- חומר טבעי המשתלב עם מרכיבים טבעיים בגן הנוי.   
- מגוון צבעים וצורות המאפשר דיאלוג ויזואלי עם הסביבה הבנויה או הקיימת.
- חיפוי שטח מחומר טבעי עמיד, כצו שעה לחסכון במים במשטחי צמחיה או מרחבי דריכה.

הסלע הוא אף חלק מהמארג הביולוגי-אקלימי הקיים בגן, כשבידו לשנות את תנאי גידולם של צמחים, את קצב צמיחתם ואת כמות ההשקיה שהם צורכים, ובתוך כך להשפיע גם על אורך חייהם. כך, למשל, הלחות הגבוהה הנשמרת תחתיו מאפשרת לצמחים מסוימים ליהנות ממנה, דוגמת רקפת; פרפרים טריטוריאליים או חרדונים חביבים נמשכים אליו; וסלעים כהים בהם החום נאגר במהלך היום ומופרש בלילה כשקר, מאפשרים לצמחים מסוימים לגדול בסביבתם.

קיר המפריד ברכות בין המפלסים. רמי קדם
 
התאמת עיצובית לגינה

שילוב אסתטי של סלעים ברחבי הגן משדרג אותו  ממרחב סטנדרטי הכולל מדשאה רחבה ומישורית עם שיחי צד כגובלים, לגן עם פוטנציאל  למבנה ייחודי בעל חזות יצירתית ומעניינת. כאלמנט בולט ומרשים בגן הנוי, הסלע לא רק מדגיש גוון אותנטי וטבעי, אלא מספק אמירה דרמטית , המשתנה על פי עיצוב ותכנון הגן, בין אם הוא טבעי-אמורפי ובין אם הוא פורמאלי ומסודר, כאשר ניתן לשלב בין מספר מופעי סלע בגן אחד, כל עוד השימוש הוא באותו סוג סלע.

הסלע משתלב עם מרכיבים טבעיים בגינה. רנית רוזנטל
 
מופעי הסלע בגן 

כחומר, הסלע הוא קונטרסטי לגן הירוק: גווניו המשתנים מבהיר לכהה, אופיו המתיישן באופן לא אחיד , מקורו הגיאולוגי בחפירה והמינרלים השונים בו, יוצרים חזית מענינת ורב גונית שקשה לעין להתעלם מנוכחותה ומעוצמתה.תפקידו בגן, כבודד או כקבוצה, רחב ומגוון: הוא יכול לשמש ליצירת מקום לשהייה להתכנסות, ליצור דרך, לסמן ציר/ קו במרחב או להוות גבול תוחם בין אזורים שונים.
- הסלע כגבול או ציר - הנחת רצף אבנים בשורה, אם מוגבהות ואם כמדרך שטוח, קוטעת רצף של מרחב, וטובה לשמש להגדרת מקומות, שבילים/ חללים נפרדים או כחציצה בין חומרים.

ככל שהסלעים אחידים בצורתם ובגודלם, כך המראה שייווצר יתקבל כפחות טבעי במרחב ובתחושת הגן.
מאידך, הנחה במקבצים בעובי משתנה, מספר לא סדיר, מרווחים לא אחידים וצורות שונות מעניקה מראה משתלב וטבעי יותר.
- מסלעות - ניתן ליצור מסלעה מדורגת שבה הסלעים מדרגים את הקרקע מבחינה טופוגרפית ו"חותכים" אותו לאזורי עיצוב שונים,כך שהמפלסים הנוצרים יוצרים "דרמה" מסוימת לשטיח הגן וחויה חדשה של תנועה. מסלעה מדורגת ארוכה הינה דוגמא לחלוקת חלל על ידי סלע מוגבה, שיכול לתמוך בקרקע שמאחוריו או פשוט להפריד בין אזורים. בשני המקרים מופע רציף ואחיד מדי אינו טבעי ועל כן נטית העין הטבעית היא להתרחק מדיסהרמוניה צורנית מעין זו.

מסלעה פורמאלית מסוג זה ניתן לטשטש עם צמחים השתולים בין הסלעים, במרווחים לא סימטריים, וליצור מדרג אמורפי של צמחיה שיחביא את הסדר הבולט. לחלופין ניתן לערום את הסלעים לא כקו ישר ולא עם סלעים אחידים בצורתם ובגודלם.
- קירות - גבול יהיה מוגדר גם כקיר, קיר אבן תומך קרקע מדורגת או לא, יחצוץ בין חללים ויחזק תחושה טבעית. טרסות הבנויות בבניה יבשה (ללא חומרי מליטה), הינם חלק מנופים ים תיכונים, ועל אף נוקשות האבן חזותם הינה רכה, והם משתלבים בבית הפרטי עם קירות, מדרגות ושבילים מסוגים שונים. קירות אבן ניטראליים במראם משתלבים בקו מודרני גם עם קירות בטון צבעוניים.

- מדרגות אבן - מדרגות אבן חוצצות בין חללים בכך שהן מדרגות שביל ודרך בין מפלסים. שיטה זו הינה פשוטה וזולה ויוצרת חיבור עדין בכל גן , על כל מרכיביו.
- שבילים ומדרכי אבן - (משטחי דריכה) משתלבים אף הם בגן הפורמלי , מהמודרני ועד הסגנון הכפרי פרוע. כשהם חוצצים מרחב תנועה ומסמנים את הציר שעליו יש ללכת. לעיתים אבן פראית תיצור צורות אמורפיות מיוחדות , כך שהשביל שייווצר יהיה דינמי,  ללא צורה ברורה, לעומת מדרך אבן מנוסרת שיוצר תוואי ברור יותר קשיח ודרמטי כציר תנועה.
- תעלת ניקוז מאבן - תעלת מים להשקיה או ניקוז מים, נחל רך שמלווה ציר ויזואלי בגן.
- הסלע כמקום -  חלוקת הגן לחללים יוצרת משטחים חדשים בנוף, בהם ניתן ליצור מוקדים או מרחבי אבן לשימושים שונים:
- משטחים דוממים -  משטחי ריצוף אבן מנוסרת או טבעית (גבשושי בחלקו העליון) חלוקי נחל, טוף, חצץ גרוס דק, הינם חומרים סטטים שמשתלבים בשטח באופן טבעי, עפ"י גודלו, צורתו ומה שנמצא בצידיו. ניתן להיעזר באבן הפזורה במרחב כחיפוי לשטח , להמעטת שטחי גינון , לייצוב קרקע , להבטחת צריכת מים מוקטנת ועוד.
- בריכת מים -  בריכה טבעית יבשה או רטובה הינה חויה ייחודית בגן המזכירה את רעננות וחיוניות המים גם ללא זרימה או צליל פכפוך קבוע. עצם הדימוי, כגון זה שיוצר שימוש במקבץ חלוקי נחל, מזכיר לאדם את שלות המים ויוצר את הביטוי לגעגוע , השלוה וההנאה שהמים משרים.
- שקתות אבן - אלמנט סלעי שבתוכו נחצבת גומה אותה ניתן למלא מים אשר ישקו את בעלי החיים השונים המבקרים בגן, וללא המים רומזים על כך בעדינות מרתקת.
- נביעת מים - סלע פכפוך המפיק מים הינו אלמנט פשוט להקמה ותחזוקה, אשר לעולם מרומם את האנרגיה והרעננות בגן,  אם בזכות הצליל המעודן ואם בזכות הרוגע שמשרה מראה המים הנובעים בשלוה.
- ריהוט גן מאבן - שולחנות, כסאות, ספסלים מסלע כבד הינם אלמנטים קבועים וייחודיים, שאמנם לא מתאימים לשילוב בכל גן, אך במידה ונמצא להם מקום הם הופכים, בשילוב צמחיה, לריהוט המזמין שהייה וחוויית גן עם ממד נוסף.
- פיסול אבן - פסלי אבן המקשטים את מרחב הגן מייצרים חוויה ויזואלית שמשלימה את תמונת הצומח והדומם בו. הפסלים יכולים להיות סימבוליים, כסלע טבעי בודד בעל מימד עיצובי ייחודי, או כ"פסלים כמו פסלים" המציגים דמויות או צורות מעניינות שגולפו בסלע בידי אדם.

סלע מתמזג בגינה
 
עיצוב בסלע

הסלע בגן לא משתנה. הנחתו מקבעת ומחוללת מקום ותחושה, ולפיכך יש לתת היטב את הדעת לבחירה מוקפדת שתקבע את "מיקומו העולמי החדש".
- בחירת הסלע - ראשית חוכמה, יש לבחון את השאלה "מה יפיק את המראה הנכון לסביבה הקיימת בגן"- שבילים קיימים, צבע קירות הבית, צמחים קיימים וכיו"ב. ראוי לסקור את הסוגים השונים (סלעי לקט אדמדמים, סלעי גרניט ורודים, סלעי חברון לבנים, סלעי הבזלת השחורים, סלע חופי חום, סלעי כורכר בהירים, ועוד) וכן את הגדלים המשתנים , כך שישתלבו בפרופורציה לחלל המיועד. למראה טבעי ואורגני מומלץ לבחור סלע שמוצאו מזכיר את הסביבה הגאוגרפית בה נמצאת הגינה, וליצירת קונטרסט אקזוטי, מנותק מהסביבה ניתן לבחור סלע שמקורו במקום מרוחק. המחיר, אגב, משתנה, ותלוי בגודל אבן, סוג האבן , כמות בהובלה, מלאי קיים וכד'.

- סידור ושיבוץ הסלע - כל סלע מאופיין בשפה ויזואלית משלו, ולעיתים השילוב והדינאמיקה בין סלעים שונים יוצרים את הדיאלוג העיצובי הנכון. הרעיון הוא לארגן את האלמנטים כך שתיווצר תחושת שלוה ובהירות ויזואלית, ולצורך זה יש "לשקלל" את נתוני הסלעים עם מטרות הגן ולחברם לכדי חוויה מרתקת ברוח המקום.

 

כללים בסיסיים לעבודה עם סלעים בגינה

- חשיבה עיצובית - הנחת סלעים בהתאם לרעיון התכנוני שגובש בשפת ורוח המקום. תפיסת הסלע צריכה להיות  כסיפור שלם ומסתורי, ועל מנת לעשות זאת ראוי "לקרוא" היטב את מראהו ולהוציא ממנו את המירב .
מופע סלעים במקבץ יהיה במקבץ / שורה / בודד

 

בכל בחירה של סלע, הצמחייה הנשתלת/שתולה סביבו משחקת תפקיד חשוב, כמדגישה או מטשטשת את קיומו לפי סוג הצמח והדיאלוג  הנוצר ביניהם (דשא או צמחי כיסוי נמוכים, שיחים בינוניים עד גבוהים לתמונת החורש או עץ, מקבץ עצים וכן הלאה).

- תכנון של סדר הנחת הסלעים - את סידור הסלעים בגן נכון להתחיל עם הסלעים הגדולים, שכן צורתם דומיננטית יותר, ולשלב את הנוספים בהתאמה למקצב שנוצר. במסלעה חשוב להכניס את סלעי הבסיס ראשונים ולייצב את האחרים על גבם, תוך משחק עם ממדי גובה ורוחב כדי ליצור עניין ותנועה.
- סדר טבעי - שבירת הרצף הישר, שכן בטבע אין קו לינארי והעין נהנית מסדר טבעי, ושפה עיצובית אותנטית, דוגמת רצף אחיד של סלעים, אם כמסלעה מוגבהת או כשביל מסודר ומובנה של סלעי מדרך שטוחים. בעבודה עם סלעים נכון ליצור שבירות של רצפים על ידי שילוב חומר/צבע אחר, גודל סלע משתנה, או קו שאינו אחיד במהלכו- בולט שקוע ,גלי וכיוצ"ב. חשוב ליצור קומפוזיציה של סלעים השונים בגודלם , זה לצד זה, שכן המראה האחיד הינו כוחני וגורע מתכונותיו הטבעיות של הסלע ומאופיו הפרוע. (רמי)
- העמקה בקרקע - לפני הנחת הסלעים בגן יש לסדר ולישר את הקרקע עפ"י התכנון, כגון יצירת דירוג ושיפוע על פי צורך. אחרי שהקרקע מוכנה יש לחפור גומה ש"תקלוט" את הסלע כך שחלקו התחתון יהיה שקוע באדמה, כאילו היה שם מקדמת דנא, שקוע ומרווח בכסאו הטבעי, לנצח. במידה ולא ניתן להשקיעו  ,רצוי לטשטש את האזור סביבו באמצעות ריצוף או שתילה, כך שחלקו התחתון לא יצוץ והתחושה תהיה של מיזוג עם סביבתו. כך גם מתגברת הסקרנות לגבי גודלו , עד כמה קבור חלקו התחתון עד כמה נסתר מהגלוי...

 

בעת הנחת סלעים מומלץ לעמוד מהצד במרחק של כמה מטרים מהם, על מנת לבחון אותם מכל הכיוונים ולוודא את השתלבותם המיטבית בסביבה.

לסיכום ניתן לומר כי הסלע עוטף סיפור, ללא התחלה או סוף ברורים, אך כזה המביע עוצמה מבנית שיוצרת מקום או דרך. לעיתים הוא משתלב בגן במין קלילות שקטה והרמונית, לעיתים בדרמה כוחנית כמעשה יד ידנית, אך נוכחותו לעולם ייחודית, ועם קצת יצירתיות השמים הם הגבול...


 

הכותבת הינה אדריכלית נוף, בעלת חברת "מנגינה" לתכנון ועיצוב גנים חסכניים במים.
הצילומים באדיבות רמי קדם, "גן עדן מקדם", תכנון וביצוע גינות

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי