סיפורה של גינה - חותם האבן

על גינתם של מופיד ופטמה מלחם בכפר מכר

מאת: אביגיל הלר | צילום: אביגיל הלר | מופיד מלחם 03/04/2013

אל גינתם של מופיד ופטמה מלחם הגעתי ביום חורפי - גינה עטופה חומה ששוכנת בכפר מכר הנמצא בסמוך לעכו. כותרות עצי תמר מצוי ומיני דקל נוספים קבלו את פניי בברכה, ואדניות עם פרחי עונה רמזו, כי בפנים ממתינה הפתעה. שער מתכת כחול ומעוטר בפרחים מוביל אל חצר מרוצפת ברובה, וערוגות עם פרחים וצמחים המקנים מראה טרופי ופרחים עוטפים את הגינה:  רקפות וזני פלרגון במכלים ועציצים הפזורים בכל פינה בה.  אך יותר משפע הפריחה ומגווניה הוקסמתי מעבודת האבן, שמעניקה, למעשה, את החותם והייחוד לגינה. הגדרות, הערוגות ושאר המתקנים, שמשולבים בשטחה נבנו במעשה אומן, כשעיצובם הייחודי, עיצוב מסורתי באבן, יוצר הרמוניה ומסגרת לצמחיה. ישבתי באחת מפינות הישיבה שפזורות בגינה, הקשבתי לפכפוך המים שבוקע ממפל קטן, קפה מהביל הוגש במהרה, ואני הרגשתי כי אני מצויה בארץ רחוקה.

 
סיפורה של גינה

מופיד ופטמה הקימו את הגינה לפני כתשע שנים כאשר שפצו את ביתם. מופיד, שמשמש כמנהל מחלקת גנים בעיריית קריית ביאליק היה מודע כבר אז לחשיבות החיסכון במים, ולכן החליט ליצור גינה שתורכב בעיקר מדומם או אבן, ובינותם לשבץ את הצמחייה. גישה 'ירוקה' וחסכונית בתחום הגינון, עם מודעות לקיימות וחסכון במשאבי כדור הארץ.

מופיד רכש ואסף אבנים מפסולת של מחצבה סמוכה, ויחד עם אומן/מעצב בבניה יצר את הגינה ששטחה כ-250 מ"ר ורק ב- 20%  ממנו (כ-50 מ') נשתלה צמחייה: חלק משטחה רוצף באבנים, וחלק אחר (בעיקר השבילים) במרצפות ישנות שפורקו מבתים אשר נבנו מחדש בעכו. באותה תקופה ארבעת הילדים עוד היו בבית ולכן תוכננה בגינה גם מדשאה קטנה, ערוגות וברכות הוקמו מסביב, וכן ספסלים ופינות ישיבה שפוזרו בשטח, ובכלל זה פינה לברביקיו ומקום לסעודה.

כשגדלו הילדים פחת הצורך במדשאה, ועם עלית מחירי המים ויצירת היטל הבצורת, החליט מופיד לוותר על המדשאה, אך מכיוון שהיה לו קשה לוותר על המראה הירוק והפתוח, החליט (בשברון לב) להמירו ברצועות דשא מלאכותי, וכך, למרות השימוש בחומר המלאכותי מראה הגינה לא נפגע.

עיצוב עציצים בגינה
 
עיצוב גינה
 
הטיפול בגינה

עיקר הטיפול בגינה מתבצע ע"י מופיד שמוצא בכך מקור למנוחה. למרות הידע בגינון הוא החליט לא לשלב מערכת השקיה, שכן לדבריו הוא אוהב להשקות את הצמחים באמצעות צינור והדבר מקנה לו שלווה.
עם זאת, מכיוון שכמות הצמחייה ביחס לגודל הגינה הינה קטנה, צריכת המים שלה קטנה, ועובדה זו מאפשרת למופיד לשתול בה הרבה צמחי עונה הצורכים השקיה רבה.

בהכנת הגינה דאג מופיד ליצור שכבת קרקע של כ- 60 ס"מ והעשיר את הקרקע המקומית בקומפוסט. באזורים מסוימים בהם נשתלו צמחים הדורשים ניקוז רב יצר תשתית של חול וקומפוסט. את הצמחים בערוגות הוא מדשן עם דשן אורגני בריכוז 8-5-5  (N-P-K ואת האדניות בדשן נוזלי המיוחד להם - Universal.

לעיתים הוא נדרש להעניק לצמחים טיפול נגד מחלות ומזיקים, ובתוך כך, לדוגמא, הוא עושה מדי פעם שימוש בקונפידור  כנגד המנהדר שתוקף את עצי ההדרים.
כנגד עשבים שוטים נעשית רק עבודת כפיים, ומופיד מציין כי למרות שפשוט וקל יותר לרסס הוא נהנה מעצם העבודה בגינה ומעדיף לעשב בידיים.

ריהוט גינה
 
סיפורה של גינה - חותם האבן
 
השימוש בגינה

מעבר להנאה שמפיק מופיד מעצם העבודה הגינון, הגינה משמשת רבות את המשפחה ואת אורחיה. כאמור, עיצוב הגינה הייחודי מתחבר לאורח חיי המשפחה וכולל ספסלים ופינות ישיבה פזורים בכל פינה בה, כולל איזור לבישול והסבה, ובשעות הערב היא מוארת באורח המאפשר להאריך את השהיה בה ואת ההנאה מחפצי חן ותמונות שהמשובצים סביב וניכר כי בחירתם נעשתה בתשומת לב ובהקפדה.

כאשר נפרדתי ממופיד ופטמה, חשבתי לעצמי כי למרות שכמות הצמחייה בה מועטה  מרגיש המבקר תחושה של שפע ומגוון. כמו כן, על אף שמרבית הצמחים השתולים בגינה הם צמחים מוכרים ונפוצים התחושה השוררת בה היא מיוחדת ושונה הודות לחותם הייחודי שנוצר בשל השילוב הנכון וההרמוני בחומר עיצוב ובניה מסורתי - אבן.

מתוך "בית ונוי" 113: "חותם האבן"

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי