בחוץ כמו בבית - ריהוט גינה ואביזרים

האביב כבר כאן, ועוד רגע יגיע גם הקיץ – זוהי שעתן היפה של הגינה והמרפסת. מרכז הכובד של החיים עובר אל החוץ, שבשנים האחרונות יותר מאי פעם הפך להיות חלק בלתי נפרד מחוויית המגורים וכך גם עיצובו

מאת: אביטל מאור | צילום: יח"צ | חברות שונות 03/04/2013

אמנם רק 5% מאוכלוסיית מדינת ישראל מתגוררת באזורים כפריים, אך השאיפה לפיסת חוץ מקיפה גם את אלה שנשבעים באורבאניות שלהם, וכך בתים "עירוניים" עם גינה, דירות עם גג או מרפסת  שמש, ואפילו סתם "מרפסונת" קטנה הופכים למטרות נכספות. במזג האוויר הישראלי ניתן ליהנות מהגינה והמרפסת לאורך כל השנה כמעט, אך אין ספק ששעתן היפה מגיעה בעונות האביב והקיץ - "עונות חוץ" מוצהרות בהן חלק נכבד של פעילות היומיום המשפחתית, כמו גם האירוח, עובר באופן טבעי החוצה, ומייצר  מציאות של טשטוש גבולות בין הפנים והחוץ. הגן ו/או המרפסת נתפסים כחלק בלתי נפרד מחוויית המגורים, ובמסגרת זו זוכים לאותה תשומת לב שנועדה להפכם לאזורים נוחים לשהייה, מעוצבים ומזמינים ברמה שאינה נופלת מזו של מעיצוב פנים הבית.

בתוך כך ניתן לזהות מספר מגמות:

■ טשטוש פער שהיה קיים בעבר בין פריטים שנתפסו כפריטי פנים לבין כאלה שנחשבו כפריטי חוץ. כיום ניתן לראות יותר ויותר מערכות ישיבה, מערכות תאורה ופריטים משלימים שמתאימים  לחללי פנים וחוץ כאחד- אם מבחינת שפתם העיצובית, ואם מבחינת שימושי החומר שנועדו להעניק להם את העמידות הנדרשת בתנאים חיצוניים.
■ מגוון הפריטים שנועד לסביבת החוץ רק הולך וגדל – אם פעם הסתכם אבזור החוץ בשולחן, כיסאות ומכשיר גחלים פשוט לצליית בשר, אזי כיום ניתן ליהנות משפע של פריטים ואביזרים שנועדו ל"ביית" את המרחב החיצוני - מערכות ישיבה ואוכל, יחידות בישול ייעודיות, מערכות כלים, פריטי נוי כעששיות ונרות, משחקים, מרבצים, מערכות הצללה, מערכות חימום לחורף, כסאות נוח ועוד ועוד – כל זאת לקבלת "Total Look".

סקירה קצרה של ההיצע העכשווי שנועד להפוך את השהות בחוץ לחלום ליל- או יום-  קיץ.
 
■ מערכות ישיבה, מיטות שיזוף, שזלונגים, כיסאות נוח

הדבר העיקרי שישי לומר בתחום זה הוא "זה לא מה שהיה". מגוון החומרים, הסגנונות, הגדלים והעיצובים הוא, בדיוק כמו בעיצוב פנים, כמעט אינסופי. מכל בחינה שהיא, ריהוט החוץ הפך למתוחכם יותר, רבגוני יותר, אסתטי יותר, ומוצע בשלל סגנונות עיצוביים - מריהוט אלגנטי, עבור דרך קלאסי, כפרי, צעיר ומודרני וכלה בשאנטי.

 
מרבץ שיזוף מפנק משולב עם אמצעי הצללה המותקן על ציר וניתן לכיוון על פי הצורך. טולמנס
 
פריטי ריהוט מרופדים בבדי ריפוד המותאמים לתנאי חוץ. מבית רנבי הום קוטור
 
את ריהוט החוץ ניתן לחלק גם על פי החומריות:

פלסטיק – נצחי, עמיד, בעל צבעוניות מגוונת, קל תחזוקה וכיום מופיע גם במגוון עיצובים מתוחכמים ויוקרתיים.
עץ – מרשים, בעל נוכחות חמימה מנצחת, יוקרתי (בכפוף לסוג העץ), ומגיע בעיצובים מגוונים. כשבוחרים מערכת עשויה עץ כדאי לוודא את האיכות (סוג העץ, ווידוא שעבר תהליך אימפרגנציה- ייבוש ויישון למניעת מזיקים- וכן לזכור שריהוט חוץ מעץ דורש תחזוקה.
אלומיניום – קל משקל, בעל אסתטיקה מתכתית-מודרנית, קל תחזוקה ועמיד בתנאי חוץ.
ראטן סינתטי – ריהוט חוץ עשוי מראטן סינתטי צובר פופולאריות גבוהה בשנים האחרונות. הסיבה העיקרית לכך היא חזותו המדמה ראטן הטבעי, אך בהיותו סינתטי הוא בעל עמידות גבוהה לתנאי חוץ.
ברזל – חומר גולמי וכבד שאופייני לריהוט חוץ כפרי וקישוטי, דורש תחזוקה עונתית למניעת חלודה.
בטון – אחד החידושים המעניינים בתחום הוא יצירת ריהוט אשר השלד שלו עשוי מבטון. החומר עמיד, קל לתחזוקה, ויוצר חזות בעלת אסתטיקה מתוחכמת ועדכנית התואמת מגמות בנייה העושות בו שימוש נרחב.
חומרים טבעיים – ראטן טבעי, במבוק ושאר חומרים טבעיים מאפיינים קולקציות שונות של ריהוט חוץ. אל מול הערך האסתטי, ולעיתים האקולוגי של פריטים אלה, יש לציין את הבלאי והצורך בתחזוקה שוטפת שמתלווים לחומרים אלה.

בדי הריפוד שמשמשים במערכות ריהוט החוץ מוצעים במגוון עצום של אפשרויות, אך חשוב לוודא שמדובר על בדים עמידים לתנאים חיצוניים, בעיקר לקרני UV, הגורמות לצבע לדהות.
את המראה ה"מרוהט" של אזור החוץ, ניתן להשלים בשלל רהיטי "פינוק" נוספים המוצעים בשלל עיצובים- כיסאות נוח, מיטות שיזוף, שזלונגים למיניהם ועוד.

סדרת רהיטי חוץ Tandem, בעיצוב Thomas Sauvage לחברת Ego Paris. הסדרה זכתה בפרס Red Dot. פנטהאוז רהיטים
 
■ ברוח השאנטי – מרבצים, ערסלים, ספסלים, כריות, פופים ומזרונים

סגנון השאנטי ושילוב פריטים מתחום ה"צ'יל אאוט" וההתרגעות ניזון מנהנתנות תרבות המערב המתכתבת עם הרוחניות וההתרגעות בסגנון תרבות המזרח. בהמשך לכך קיים היצע עשיר של פריטים שמתאימים לסגנון זה ויוצרים אווירת פינוק ושלווה בחוץ – ערסלים, רהיטי מרבץ שונים, מזרונים, כריות, פופים בגדלים שונים בשילוב נרגילות, פעמוני רוח ושלל אביזרים נוספים, יוצרים את הפונקציונאליות והאסתטיקה של ה"שאנטי".

פופים ומרבצים מפנקים ונעימים בצבעוניות עליזה. מילגה – בדיזיין סנטר
 
■ תאורת גן

בדיוק כמו בתחום מערכות הריהוט, כך גם בכל הקשור לעיצוב תאורה מיטשטשים הגבולות בין פנים וחוץ, ותאורת הגן ה"סטנדרטית" שניתן לזהות ולמפות אותה, הופכת להיות רבגוניות, מעוצבת ומעניינת יותר. חומרים חדשים כמו ראטן סינתטי, דגשים על תאורה ירוקה וכניסה של מעצבי על לתחום תאורת החוץ, הם חלק מהחידושים שניתן לציין בתחום זה.

עששיות צבעוניות בסגנון סיני. רשת וינד אנד ווטר
 
■ חימום/קירור/הצללה/אוורור 

אם עד לא מכבר התמסרנו למזג האוויר הטבעי שמאפיין כל אחת מעונות השנה, הרי שעתה, כמו בבית גם בתחום החוץ, מתפתחת תפיסה שכמו בבית גם כשמדובר על החוץ ניתן לטפל במזג האוויר. אח דו-צדדית בין חדר מגורים לחוץ ופטריות חימום מאפשרים לשבת באזור החוץ גם בערבים קרירים, ואילו מאווררי תקרה, מאווררים עומדים ומגוון אמצעי הצללה רחבי ידיים אחרים מאפשרים לשהות בחוץ גם בשעות חמות כשהשמש קופחת מעל.

■ מבשלים בחוץ - יחידות מטבח, מתקני צלייה, כלי צלייה והגשה

השהייה בחוץ, ובכלל זה מרכז הכובד של האירוח שעובר בחודשי האביב-קיץ החוצה, בא לידי ביטוי בהתרחבות פינות הבישול והצלייה ושילוב יחידות מטבח המעניקות מענה נוח וזמין למי שהתברך בגינה או בגג רחבי ידיים מספיק. פינת מטבח חוץ יכולה לכלול את כל הנדרש לצורכי בישול/אירוח- כיריים, כיור, מקרר קטן ואפילו יחידות אחסון, על מנת לצמצם את הצורך בהעברת פריטים מהפנים אל החוץ. בנוסף, גם בין מכשירי הצלייה המופיעים כיחידות בודדות, ישנם כאלה שמצוידים ביחידת אחסון תחתונה ובמשטחי הגשה צידיים. פריט נוח אחר הוא עגלות בנוסח "עגלות תה" שמסייע להגשה לשולחן. גם כאן חובר העיצוב לאורח החיים.

■ משחקים ואזורי פעילות לילדים ולקטנים

כש"חיים בחוץ" ואזור הגן הופך להיות מדורת השבט המשפחתית, כמו גם אזור האירוח המרכזי, חשוב לדאוג גם לצורכי הטף, ואין גבול ליצירתיות ולרבגוניות בתחום זה. נדנדות, בתי עץ, בתי מחבוא, מגלשות, בריכות ילדים וגם משחקי קופסא, שולחנות סנוקר, שולחן כדורגל ועוד ועוד.

בית פו הדוב: Smoby - בית פעילות הכולל גם מגלשה, נדנדה וחלונות למשחקים פעילים של ילדים גם בגינת הבית. רשת טויס אר אס
 
■ אמצעי אחסון

פונקציונאליות היא לא מילת גנאי. את החוץ ניתן לנצל להצבת יחידות אחסון שונות, הן לטובת אחסון פריטי החוץ בתקופת החורף, הן לטובת אחסון פריטי החוץ לשימוש שוטף ולמניעת בלאי והן לטובת אחסון פריטים שונים ממרחב הפנים. כך או אחרת, יותר ויותר מרחבי חוץ מציבים אמצעי אחסון משמעותיים שהופכים להיות לא רק פונקציונאליים, אלא גם אסתטיים.

■ אבוקות/נרות/עששיות

וכשהערב יורד – נרות ענק, עששיות ואבוקות למיניהן, לעולם ישלימו את המראה המעוצב ואת האווירה הנינוחה, גם כאשר מדובר על עיצוב החוץ.  

מתוך בית ונוי מס. 112: "בחוץ כמו בבית"

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי