חצר, גינה וגן – ה-Playground של אדריכלי הנוף

החלטנו לסקור ולתת קצת השראה לכל מה שאפשר לעשות בגינה הביתית או המשותפת (בכפוף לכל האישורים הדרושים כמובן) בשביל שתישאר מקום אהוב וכיפי, גם אחרי שהמגיפה תישאר כזיכרון מר מהעבר.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | 03/02/2021

 

זה אולי לא חדש לחלקכם, אבל עבור רבים הקורונה הפכה את הגינה למקום הבילוי המועדף. 

מצד אחד זה סוג של בחוץ, ומצד שני זה עדיין בבית או במרחק מינימלי מהבית (במקרה שמדובר בגינה של הבניין המשותף). 

עם זאת, גם לגינה יש את המגבלות שלה, ואחרי שמונה חודשים בחצר גם שם מתחיל 

לשעמם. 

לכן, החלטנו לסקור ולתת קצת השראה לכל מה שאפשר לעשות בגינה הביתית או המשותפת (בכפוף לכל האישורים הדרושים כמובן) בשביל שתישאר מקום אהוב וכיפי, גם אחרי שהמגיפה תישאר כזיכרון מר מהעבר.


צמחיית נוי וגינת ירק (קרדיט: שאטרסטוק)
צמחיית נוי וגינת ירק (קרדיט: שאטרסטוק)

לפני הכל ובאופן טבעי, היות ומדובר בגינה שלכם – נתחיל מהמובן מאליו, הצמחייה.

משבר הקורונה והסגרים שמתלווים לו הביאו עמם עלייה מטאורית של עשרות אחוזים במכירותיהם של צמחים למיניהם.

מדובר בטרנד עולה, שכבש רבים מאתנו, ובפרט מהצעירים שבינינו, שנהנים מהגינון בזמן שאי אפשר לצאת לבלות או לעבוד.

ברוב המקרים, צמחי נוי בעלי עלווה שופעת, ירוקה או צבעונית ושתילים פרחוניים מהווים את האפשרויות המבוקשות ביותר.

לצדם מככבים גם השתילים, הזרעים והבצלים של מיני הירקות ועשבי התבלין המובילים לגינת הירק.

 

לכו על צמחיית נוי ים תיכונית

לצמחים ים-תיכוניים קסם ייחודי, והם מגיעים במגוון אינסופי כמעט של מרקמים וצבעים.

מעבר ליופיים המשתלב בהרמוניה עם הסביבה והצמחייה בארץ, צמחים ים תיכוניים עמידים יותר מצמחייה אחרת, בפרט בתקופות יובש או בזמנים בהם שוכחים להשקות.

לפניכם מספר צמחים ים תיכוניים מומלצים אותם תוכלו לשלב בהנאה בגינה שלכם: 


קלנדריניה גדולת פרחים: צמח רב שנתי זה מתהדר בפרחים ארגמניים נהדרים ורכים, צומח היטב גם בעציץ וגם באדמה, ונהנה משמש מלאה.

ניסנית דו קרנית: צמח חד שנתי בעל שושנת עלים צהובה ויפה הצומחת כמעט צמוד לקרקע, פורח מינואר ועד לימי ראשית הקיץ, ומתאים מאוד לגיוון מדשאת הגינה שלכם. 

 

שיחי יסמין: ישנם סוגים רבים של שיחי יסמין, שהמשותף להם הוא הניחוח הנפלא שמפיצים הפרחים, שמוסיף טאץ' של עונג קסום לגינה. 

 

שיחי בוגנוויליה: כתמי הצבע העזים של שיחי הבוגנוויליה החזקים, שצומחים ומתפשטים באופן מרשים, ועמידים למדיי כמעט בכל מזג האוויר מומלצים לכל גינה ארצישראלית. 

גדלו גן ירק לתפארת! (קרדיט: שאטרסטוק)
גדלו גן ירק לתפארת! (קרדיט: שאטרסטוק)

 

גינת ירק מטבעה משתנה מידי עונה, כשלכל שלב בשנה הירקות המתאימים לו.

כך, בקיץ מרבית הירקות יהיו 'פירותיים', כמו מלפפון ועגבנייה, ואילו כעת שהסתיו בפתח וגם החורף לא רחוק – זה זמנם של הירקות העליים. 

חסות מכל הסוגים יעניקו לנו עלים פריכים ונפלאים לסלט, וגם צנונית ומנגולד הם צמחי ירק שכיף לכרסמם בעודם טריים לאורך העונה כולה. 

בנוסף, ראויים לציון האפונים למיניהם, ובראשם האפונה הסינית ואפונת השלג, שגדלות מהר ונותנות כמות נכבדה של תרמילים.

גם כרוב, כרובית וברוקולי, שבנוסף לירקות עצמם נותנים פריחה יפה, וכן שום שקל מאוד לגדל ותות שדה – הפרי המפנק ביותר בעונה – מומלצים בחום לגינת הירק.

את הירקות בגינה רצוי לשתול באופן מדורג, על מנת להימנע ממצב בו יבשילו כל השתילים בבת אחת, וליהנות מאספקה לאורך העונה כולה.


עת לטעת עץ

מעבר לצמחים, אפשר לשתול בגינה עץ או מספר עצים שיעניקו צל בקיץ, פרחים באביב ולעתים אף פירות שנעים לקטוף ולאכול ישר מהענפים.

בבואנו לבחור עץ לשתילה בגינה, כדאי לשקול בחיוב עצים נשירים, היות והם מעניקים צל נפלא בקיץ ומנגד מאפשרים לקרני השמש המלטפת לחדור מבעד לענפיהם בחורף.

השינויים שעוברים עצים נשירים במהלך עונות השנה השונות, שלכת, לבלוב ופריחה, מוסיפים עניין ומסייעים לחזק את החיבור אל הטבע בפנינת החמד הפרטית שלנו. 

במידה ורוצים לשלב עצים ירוקי עד, מומלץ להרחיקם מעט מהבית עצמו, כדי לא להחשיך אותו יתר על המידה, ולזכור לשתול תחתם רק צמחייה המותאמת לצל. 


עצים המתאימים לגינה קטנה

קיים מבחר רחב יחסית של עצים נמוכי קומה וקטנים יחסית, שמתאימים גם לגינות ששטחן מצומצם. 

לפניכם מספר עצים המומלצים במיוחד לשתילה בגינה קטנה: 


  • פלומריה ריחנית:  עץ נשיר קטן הפורח בעונות האביב והקיץ בגווני לבן, ורוד וכתום וניחן גם בענפים בעלי מבנה מרשים בהחלט. 
  • עץ רימון: עץ נשיר קטן, שלו שלכת צהובה, פרחים אדומים מקסימים וכמובן פירות יפהפיים, אשר אינו מצריך השקיה מרובה, ומהווה מרכיב קלאסי בגינה ים תיכונית.
  • כליל החורש: עץ נשיר זה פורח עוד בטרם לבלבו עליו הצעירים החדשים באביב, ומפאר את הגינה בפריחה ורודה שופעת גם כאשר צמחים אחרים עדיין לא פורחים. 
  • פיג'ויה: עץ פרי ירוק-עד וקטן, בעל עלווה מכסיפה, פריחה קיצית בגווני אדום ולבן ופרי ירוק וערב לחך, שגם ניחן בסגולות בריאותיות.
  • הטרומלס קטלבי: עץ ירוק-עד קטן, בעל עלווה ירוקה כהה ועלים משוננים, שמתכסה בפרחים לבנים באביב, מניב אשכולות פירותיים בסתיו – ומושך אליו ציפורים בכל עונות השנה.
  • קטלב: עץ קטן-בינוני בעל פריחה מרשימה ופירות אכילים אדומים המבשילים במהלך הקיץ והסתיו.

לקטלב גזע אדום יפהפה, המשיל את קליפתו במהלך השנה. 

 

בית על העץ או בית מעץ? (קרדיט:שאטרסטוק)
בית על העץ או בית מעץ? (קרדיט:שאטרסטוק)
 


אחד הדברים שיכולים לשדרג משמעותית את הגינה, במיוחד למשפחות עם ילדים הוא בית על העץ, כזה שמטפסים אליו בין הענפים וצוברים בתוכו חוויות נפלאות של ילדות מאושרת. 

לחליפין ניתן להתקין בית עץ או מתקני חצר לילדים באזור בגינה אותו מייעדים לשמש כחצר משחקים פרטית לילדים, מה שעשוי לספק להם שעות רבות של תעסוקה והנאה בכל עת, ורלוונטי במיוחד בתקופת הקורונה.

זה אולי נשמע לכם מסובך, אבל מסתבר שדווקא מדובר בעניין פשוט יחסית, שכל אחד יכול לבנות הרבה יותר מהר ממה שנדמה, כשברשת ניתן למצוא שלל מדריכי 'עשה זאת בעצמך' לבניית בית על העץ. 

רק דמיינו כמה שקט בית עץ כזה מביא להורים וכמה שמחה הוא מסב לילדים, ומיד תמצאו מוטיבציה להתחיל במלאכת הבנייה. 

ואם כבר, זכרו לשתף את הילדים ולוודא שהם לוקחים חלק בבנייה – זה גם יעסיק אותם וגם יעצים את השמחה והחיבור ל'בית' החדש כשתסיימו לבנות אותו יחד! 


צרו לילדיכם מגרש משחקים פרטי בגינה

אין ספק שאבזור הגינה שלכם במתקנים לחצר יהפוך אותה לאטרקטיבית במיוחד לילדיכם, שישמחו לבלות בה חלק ניכר משעות הערות שלהם (במקום להידבק למסכים...).

כשבוחרים משחקים לגינה, חשוב מאוד לזכור להתאים את המתקנים שתבחרו לשלב לגילאי הילדים שכלם.

לא כל מתקן יתאים לכל גיל, ומנגד ניתן בהחלט בהשקעה מתאימה ובבחירה נכונה, למצוא את משחקי החצר שימשכו אליהם ילדים בגילאים שונים. 

גורם מכריע נוסף בו מומלץ להתחשב הוא השטח הזמין לכם בגינה.

בהקשר זה ראוי לציין שלא כל מתקני השעשועים לגינה מצריכים בהכרח מרחב גדול, אך חשוב לקחת את השטח הפנוי בחשבון, על מנת להשאיר מרחב בטיחות מספק. 

כמובן שאת מקום הכבוד יש לשמור להעדפות האישיות, שלכם ושל ילדיכם, שכן אחרי הכל כדאי לבחור במתקנים שילהיבו אותם, מצד אחד, ויקלעו לצרכים שלכם כהורים, מצד שני. 


מזרקה, מפלי מים, תאורה ואביזרי נוף נוספים

אביזרי נוף ותאורת חוץ, מוגנת מים כמובן, יכולים ממש ליצור את האווירה הרצויה בגינה שלכם, בין אם תרצו להשרות בה מסתורין, תחושה של נוף פראי וטבעי או מראה שופע, פרחוני ומשמח.


בכל הנוגע לאביזרי נוף, השמיים הם הגבול, ואתם בהחלט יכולים לתת דרור לדמיון שלכם – כדים אותנטיים וכלי גינה של פעם, מתקני האכלה לצופיות ולציפורים נוספות, פסלי גמדים וסלעים ייחודיים, פסיפסים ומזרקות – הכל הולך!   

גם את השתילים תוכלו לשתול לא רק בעציצים ובכדים – כל כלי מטבח שעשה את שלו, כמו קומקום ישן או סיר וותיק – יכולים להפוך לעציצים, ולהוסיף לאופייה הייחודי של גינתכם.  

במידה וישנם אזורים בגינה בהם חסר צל, רצוי לשלב שמשיה, פרגולה או גזיבו, ולעומת זאת לטובת בילוי בחצר גם בשעות החשיכה, יש לוודא שקיימת תאורה מספקת.

ניתן לשלב בין גופי התאורה גם מנורות סולאריות שקולטות את קרני השמש במהלך היום, ונדלקות לאחר השקיעה, המפיצות אור רך ונעים ולעתים אף צבעוני, שמוסיף לאווירה. 


לסיכום, יש עוד הרבה דברים שאפשר לשלב בגינה כמו פינת רביצה עם ערסלים או כריות, פינת מדיטציה או יוגה, מטבח חוץ יוקרתי עם אזור BBQ ושפע אדיר של דברים נוספים – אבל זה כבר נושא לכתבה אחרת ☺ 

בינתיים, קחו לכם את הזמן לקבל השראה מהרעיונות שהועלו כאן, לבחור את אלו שמתאימים לכם ולגינה שלכם על מנת ליישמם בסגנון שקולע לטעמכם, והכי חשוב – ליהנות מכל רגע בטבע הפרטי והכי קרוב לבית שלכם. 
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי