גן פרחי בר

אביגיל הלר נסעה לעמק האלה ובאחד הקיבוצים באזור מצאה את הטבע במלוא עוצמתו פורח בגנו של עתי - גן פרחי בר המכיל בשטחו עולם ומלואו של צמחים מוכרים ונדירים המטופחים באהבה

מאת: אביגיל הלר | צילום: אביגיל הלר | - 03/04/2013
מזה 45 שנה מטפח עתי גן צמחי בר של ארץ ישראל בקבוץ, אליו הגיע במסגרת שירותו הצבאי, כחייל בנח"ל. עוד כנער נשבה עתי ביופיו של הטבע. בהשפעת ידידו, שהפך למורו - מנחם זהרוני ז"ל, אסף פרפרים, מאובנים ומינראלים. הקריאה בספר "עולם הצמחים" של מיכאל זהרי פתחה לפניו עולם חדש – עולם של צמחים וכבר אז יצר גן של צמחי ארץ ישראל בדגש על צמחי מים ושרכים.
גם כיום, כמורה לביולוגיה, אשר העמיד דורות של תלמידים, שבוי עתי בקסמו של הטבע. אהבתו נתונה לכל היצורים גדולים וקטנים (דוגמת פרפרים או סרטנים), אך חלק ניכר מזמנו וממרצו הוא משקיע בגנו - גן המכיל כ600 מינים של צמחי בר ממגוון בתי גידול בארץ.
 

 

בתחילה, כשהוקם הגן, השתרע שטחו על כרבע דונם. עם השנים הוא התפתח, "זחל" והחליף חורשת אורנים סמוכה, קטעים חדשים תוכננו תוך ניסיון לשלבם עם החלקים שכבר היו קיימים, וכיום מגיע שטחו לכשלושה דונם.

הגן נחלק לאזורים שונים - חלקם פתוחים וחשופים לשמש, וחלקם אפלוליים המאפשרים ליצור מעין חורש. במקומות שונים בשטחו פזורות ברכות ביצות ושלולית חורף המאפשרות לגדל צמחי מים וגדה, וכן להוות בית גידול לדגים כמו נאווית מצויה ולבנון הירקון, ולסרטנים ירודים, דוגמת מיני תריסן, זימרגל, דפניה ואחרים.

 

אגרוטכניקה
הגן שוכן בעמק האלה, בגבול שבין הרי יהודה והשפלה שהינו אזור בעל אקלים ים-תיכוני. היות וחלקו מואר וחלקו מוצל,  ניתן לשתול בו צמחים בהתאם לתנאים הנדרשים להם.
מרביתו של הגן נשתל בקרקע מקומית – אדמת רנדזינה עשירה בחומר אורגני וענייה, יחסית, בגיר, כשעומקה משתנה ממספר סנטימטר ועד כמטר וחצי. לצמחים להם נדרשת קרקע ייחודית דאג עתי להביא את הקרקע המתאימה, וכך עשה, למשל, עם חבצלת הנגב וכחלית ההרים. סלעים ואבנים סוקלו בעמל כפיים, ובחלק מהסלעים חצב עתי מעין בורות שתילה ומילא אותם במצע גידול. במקומות אלו נשתלו צמחי סלעים, דוגמת שושנתית משורטטת וציפורן משתלשל.
בד"כ הוא אינו מוסיף דשן לגינה, וכאשר יש צורך ניתנת התוספת באופן נקודתי וידני. כך, לדוגמה, הוא מפזר קומפוסט תוצרת בית בהתאם לצרכים, ולעיתים חיפוי אורגני סביב לעצים ושיחים צעירים, בשנותיהם הראשונות.
לדברי עתי, אחד מיתרונותיו הגדולים ביותר של גן צמחי הבר הוא בתחום ההשקיה: 
מרבית צמחי הבר בגן אינם זקוקים לתוספת השקיה. חלק מן הצמחים הרב-שנתיים מושקים עד להתבססותם, וכמו כן ניתנת לעיתים תוספת השקיה, דווקא בחורף, בשנות בצורת או בשנים בהן ישנם פרקי זמן ארוכים בין הגשמים. אך, לרוב,  פרט לברכות ואזורי לחות בודדים – אין השקיה בקיץ. לדברי עתי, לחלק מצמחי הבר השקיה קיצית מסוכנת ואף עלולה לגרום להתנוונותם.
מלאכת עישוב הגן מתבצעת אף היא בעמל כפיים, ושימוש בחומרי הדברה נעשה לעיתים רחוקות בלבד. מדי פעם, מספר עתי, מופיע חולד, אשר מנהל עמו "מלחמת מוחות", שבה "נגנבים" חלקי צמח, דוגמת בצלי חלמונית גדולה.   
 

 

עיצוב גינה- אברה ארוכת עלים

שיטוט בגן
חלקו הקדמי של הגן פתוח וגלוי. ברכת מים מצויה בהמשכו וצמחים פורחים פזורים בשטח.
אזור זה נחלק לאזורי משנה: בראשון גדלים צמחי חולות וצמחי נגב דוגמת איריס הנגב וצבעוני ססגוני, ובאזור השני גדלים צמחי אזורים פתוחים (בתה וגריגה) דוגמת מרווה ריחנית או צמר מפוצל.
בהמשך נטעו עצים, שיחים וצמחים הגדלים באופן טבעי בחורש או ביער. שביל אפלולי מוביל את המטיילים בגן בינות ברכות מים וצמחי חורש, דוגמת שזיף הדב, קטלב מצוי, בן-חצב החורש ועוד.
במקומות שונים פזורים מיני שרכים, כמו, למשל, רב-רגל פשוט וצמחי מים או גדה דוגמת שבטבט גדול.
הגן, המשופע בצמחייה ובברכות מים, נעים עד מאד לשהייה ומושך אליו בנוסף למבקרים בעלי חיים שונים, בעיקר חרקים למיניהם, אך גם ציפורים, לטאות ואחרים.
 
גן קישוטי ומעניין לאורך כל השנה
כאמור, מרביתו של הגן אינו מושקה, ובכל זאת מתקיימת בו פריחה לאורך כל חודשי השנה.
כמו בטבע, בסוף החורף ובאביב שופע הגן פריחה. אך גם בעונות האחרות ישנן פריחות של צמחי בר שונים, כמו גם התבטאות של איברים קישוטיים אחרים, דוגמת פרי הוורד או צבעי הנשירה של האלה הארץ-ישראלית.
אם ננסה לתת כמה דוגמאות מעולם הפריחה, נגלה כי בתחילת הקיץ (בחודשים יוני ויולי) פורחים צלען הגליל, רתמה קוצנית, וגם צמחים עונתיים דוגמת דורבנית סגולה.
קצח הציפורן וצלף קוצני מתחילים לפרוח באביב המאוחר וממשיכים עד סוף הקיץ. בעונה זו, שהיא כה קשה בגן לא מושקה, מצטרפים ופורחים חצב גלוני, חצב מצוי, חבצלת קטנת - פרחים וחבצלת הנגב.
עוד לפני הופעת הגשמים בסתיו, מופיעות סתווניות כמו סתוונית הפסיפס (התשבץ) וסתוונית ירושלים, אחילוף צר- עלים ואחרים. עם הופעת הגשמים מופיע הנרקיס הסתווי (אפיל), חלמונית גדולה ורבים אחרים.
החורף הוא עונה פורחת- ישנם צמחים הפורחים תקופה ממושכת דוגמת רקפת מצויה, ישנם אחרים, דוגמת בן חצב החורש שפריחתם קצרה, ובין לבין מופיעים צמחים נוספים כמו נרקיס מצוי או כלנית מצויה. בנוסף, ישנם צמחים כמו פרע ריחני הפורח במרבית חודשי השנה או אצבוע אירופי, הפורח פעם בסתיו ופעם נוספת לקראת הקיץ.
בנוסף לנזכר, פורחים במשך כל העונה החמה צמחי מים וצמחי גדות, אך להם כן נדרשת אספקת מים שופעת.

שימור והשבה של צמחים נדירים
מרבית הצמחים בגן נאספו על ידי עתי כזרעים או כנבגים בטבע. חלקם הובאו, כייחורים ורבים הגיעו, מגנים בוטניים או מגופי מחקר, הקיימים בארץ. את רוב צמחי הבר כמעט ולא ניתן למצוא במשתלות ולכן, בין הגנים הבוטנים נפוץ מאוד "סחר החליפין", גם מהסיבה שאם צמח נדיר הופץ בין מספר גנים ונעלם מאחד מהם, תמיד יהיה ממי לקבלו בחזרה. כך, לדוגמה,
ב-1956 אסף עתי נבט מצמחי אברה ארוכת-עלים בנחל בצת, ובתחילת שנות השמונים מסר כמאה ועשרים שתילים מצאצאי צמח זה לרשות שמורות הטבע, שניסתה להשיבו לטבע. מכל הצמחים שרד, כנראה, פרט אחד המצוי בעין זיו. לאחרונה נעשה ניסיון חוזר לשתילת צמחים נוספים, שעתי הרבה מנבגים, במטרה להשיב מין זה לבית הגידול, ממנו נכחד.

 

עיצוב גן
 

ככלל, החיפוש אחר צמחים לגנו מזמן לעתי הרפתקאות שונות ומשונות ולעיתים אף נוצרת סמליות סביבו. כזה הוא, למשל, סיפורו של איריס טוביה (לשעבר– איריס עוזיהו) הפורח בגנו, שנקרא כך על שם חוקר ומטפח האיריסים טוביה קושניר, אשר נפל כאחד מל"ה לוחמי ההגנה, שיצאו במלחמת השחרור לעזרתו של גוש עציון.
את זרעי איריס טוביה אסף עתי בנגב, אך שנים רבות פרחו בגנו איריסים, שאסף ב-1961 כחייל במובלעת הר הצופים (שהייתה בשליטה ישראלית), והיו, למעשה, איריסים ממחלקת הניסוי של טוביה קושניר.
  
בגן מצויים צמחים נדירים או כאלו המצויים באתרים בודדים בלבד. לדוגמא מושיובית הגליל, שהתגלתה אחרי כ-30 שנה בהם סברו כי נכחדה, פשתנית משולשת הגדלה אך ורק באתר אחד סמוך לכרמיאל, או גפית הביצה הצומחת רק בשמורת הדן.
עתי אף מטפח טיפוסים נדירים יחסית של צמחי בר ומרבה אותם בגנו, דוגמת צמחי נורית אסיה הפורחים בצהוב. 
יש לציין, כי לא תמיד מתרבים הצמחים בקלות. לעיתים הנביטה לא צולחת ולעיתים השתילונים שנבטו כושלים כאשר הם נשתלים בשטח, ויש צורך בהתמדה ובסבלנות 

בצלו של עץ הדולב
למרות שעיסוקיו של עתי רבים הגן מהווה עבורו עיסוק יומיומי ומקור ליצירה ולהנאה. הוא חושב על הגן ומתכנן בו דברים באופן קבוע ויומיומי. סדר היום שלו משתנה בהתאם לעונות השנה (שעות האור ומזג האוויר המאפשרים יציאה לגינה). אך לדבריו התמורה רבה - העבודה בגן מעניקה לו תחושות של חופש וחדווה.
בגן כמעט ולא פזורים ספסלים או מקומות ישיבה, שכן עתי מבלה בו בעיקר בעשייה. עם זאת, בגן מצויות פינות קסומות בהן מתאפשרת רגיעה, וכאשר יושבים מתחת לעץ הדולב או סמוך לברכה, נהנים מאוושת הצמחים וקולות בעלי החיים היוצרים שלווה.

לו הייתי נרקיס או רקפת
במשך 45 שנה מטפח עתי גן צמחי בר בסבלנות אין קץ ובאהבה רבה. הוא אוסף ומלקט זרעים ברחבי הארץ ולאחר הנביטה הוא משתדל לתת לנבטים ולצמחים את התנאים הדומים לבית גידולם, שבטבע. 
למרות, שגנו כמעט ואינו מושקה נוצר בו מיקרו אקלים נעים המאפשר שהיה לכל אורך עונות השנה. הגן גם שופע פריחה, פירות קישוטים, צמחים בעלי עלווה צבעונית ויוצר עניין בכל העונות.
כאשר נפרדתי מעתי ומגנו נזכרתי לפתע בשירה של נעמי שמר "ולס להגנת הצומח". הרהרתי בלבי, כיצד שפר מזלם של צמחי בר שמגיעים אליו וזוכים להיות מטופחים באהבה כה רבה.   

 
עיצוב גן
שמות מדעיים של צמחים ובעלי חיים המופיעים במאמר
תורמוס ההרים (Lupinus pilosus)
נאווית מצויה (Aphanius mento)
לבנון הירקון (Acanthobrama telavivensis) 
תריסן ( Triopsו-Lepidurus)
זימרגל (Chirocephalus)
דפניה (Daphnia)
איריס הנגב (Iris maria)
צבעוני ססגוני (Tulipa biflora)
מרווה ריחנית (Salvia dominica)
אלקנה סמורה (Alkanna strigosa)
צמר מפוצל (Trichodesma Africana).
שזיף הדב (Prunus ursina)
קטלב מצוי (Arbutus andrachne)
מורן החורש (Viburnum tinus)
עצבונית החורש (Ruscus aculeatus )
בן-חצב החורש (Scilla cilicica)
גפית הביצה (לשעבר שרכיה או שרכית) (Thelypteris palustris)
רב-רגל פשוט  (Polyodium cambrucum) 
שבטבט גדול (Equisetum ramosissimum).
חבצלת הנגב (Pancratium sickenbergeri) 
כחלית ההרים ( Ixiolirion tataricum) 
שושנתית משורטטת (Rosularia lineate) 
ציפורן משתלשל (Dianthus pendulus ).
חלמונית גדולה (Stembergia clusiana).   
אברה ארוכת-עלים (Pteris vittata
ורד (Rosa) 
אלה הארץ-ישראלית (Pistacia palaestina).
צלען הגליל (Gonocytisus pterocladus)
רתמה קוצנית (Genista fasselata)
געדה מפושקת (Teucrium divaricatum) 
קצח השדה (Nigella arvensis ) 
דורבנית סגולה (Delphinium peregrinum
קצח הציפורן (Nirgella unguicularis)
צלף קוצני (Capparis spinosa)
קורנית מקורקפת (Coridothymus capitatus) 
חצב גלוני (Urginea undulata)
חצב מצוי (Urginea maritima)
חבצלת החוף (Pancratium maritimum)
חבצלת קטנת - פרחים (Pancratium parviflorum ) 
חבצלת הנגב  (Pancratiumsickenbergeri) .
סתוונית הפסיפס (התשבץ)
סתוונית ירושלים
אחילוף צר- עלים (Biarum angustatum) 
נרקיס הסתווי (אפיל) (Narcissus serotinus ) 
חלמונית גדולה (Stembergia clusiana) 
רקפת מצויה (Cyclamen persicum)
בן חצב החורש (Scilla cilicica)
איריס הלבנון (Iris histrio)
איריס הסרגל (Iris vartanii)
נרקיס מצוי (Narcissus tazetta) 
כלנית מצויה (Anemone coronaria).      
פרע ריחני (Hippericum hircinum) 
אצבוע אירופי (Caralluma europaea)
איריס טוביה (Iris Regis-uzziae).
לדוגמא מושיובית הגליל (Mosheovia galilaea) 
פשתנית משולשת (Linaria triphylla)
גפית הביצה (Thelypteris palustris)

נורית אסיה (Ranunculus sceleratus)

 

 מתוך מגזין בית ונוי 105: "לו הייתי נרקיס או רקפת"