נשב בחוץ

מפרטי ריהוט עמידים ועד עצים נדירים המשמשים תכשיט מקורי. כל מה שאתם צריכים לדעת כדי ליצור לעצמכם גן עדן פרטי.

מאת: אורי סלע | צילום: | - 02/05/2018

על פי תפיסות התכנון המתקדמות שטחי החוץ הם חלל נוסף של הבית. היחס שמקבלים שטחי החוץ מאפשר היום לבלות מחוץ לבית בדיוק באותה נוחות ופרקטיקה שמאפשרים חללי הפנים. כך תיצרו לכם סוג של חלל מגורים נוסף.


נשב בחוץ
פרטי הריהוט משתלבים עם פלטת הגוונים הטבעית סביב. עיצוב פנים: פאולה לנטי. טולמנ׳ס. צילום: יח״צ

נשב בחוץ
כתמי צבע מדייקים את המראה. פנטהאוז רהיטים. צילום: יח״צ
 

סינרגיה עם הסביבה – כשמתכננים את שטחי החוץ, רצוי מאוד להתחשב בסביבה – מצד אחד ניבטים חללי הפנים המאופיינים בצבעוניות מסוימת ובחומריות, ומנגד הנוף. בין שמדובר בנוף של בנייני בטון ובין במרחבים פתוחים, הוא דורש התייחסות. ההתייחסות הזאת תייצר בחירות מדויקות יותר והרמוניה של המראה הכללי. אם מדירתכם נשקף הים, תנו ביטוי לצבעי האקווה בפרטי הריהוט החיצוניים. בחומר שבו רוצף הבית – אפשר לרצף גם את שטחי החוץ, ובכך לחבר בין השניים. הגישה היא דו כיוונית – פנימה והחוצה. אפשר ליצור קשר של השלמה, או של ניגוד. כך או כך – חייבים ליצור קשר. 

 

נשב בחוץ
סוכך מסך בשילוב עם בד רשת ייחודי שמספק הצללה מלאה ומפחית טמפ' בעד 10 מעלות צלזיוס. צללית. צילום: רמי סיני

    

נשב בחוץ

כל בית צריך מרפסת – מרפסות יכולות להיות רחבות ידיים, אך גם אם מדובר במרפסת קטנה, תופתעו לגלות מה תוכלו ליצור ממנה. התייחסו אל המרפסת כאל פינת הסבה המחוברת לסלון. גם אם נכנסים בה רק שני כסאות, דאגו שאלו יהיו כסאות נוחים, איכותיים כאלו שכיף לשבת עליהם זמן ממושך. יש שטיחים שעשויים מחומרים סינטטיים העמידים בתנאי מזג אוויר קשים ויכולים להיות תוספת מקסימה לעיצוב המרפסת. נצלו את המעקה שסביבה לתליית אדניות וצרו סוג של גדר חיה ומרהיבה שבה תוכלו לשתול צמחי נוי או גינות תבלין.

ריהוט גן – אפשר לומר שריהוט הגן הדביק את הקצב. יש כיום קולקציות ריהוט גן המעוצבות כפרטי ריהוט לחללי הפנים. הודות לתפיסת שטחי החוץ כחלל נוסף של הבית, נוצרו קולקציות מרהיבות של פרטי ריהוט בעלי קו אסתטי מובחן המיועדים לעמוד תחת כיפת השמים. מערכות סלון, כורסאות, פינות אוכל וגופי תאורה, הם האלמנטים המרכזיים המוצעים כיום בהתאמה מושלמת לחוץ. הפלטה החומרית מכילה מתכות עמידות, חבלים, בדים אטומים שאינם סופגים, עץ, פלסטיק וחומרים עמידים נוספים.

    

נשב בחוץ
מטבח חוץ. דומיסיל. צילום: יח״צ

מטבחי חוץ- גולת הכותרת של השנים האחרונות בכל הקשור לשטחי החוץ הם המטבחים החיצוניים. ההבנה כי על השהות בחוץ להיות נעימה ונוחה הביאה את יצרני המטבחים להתאים מטבחים לעמידה תחת כיפת השמים. מטבחים אלו מאובזרים במקררים, פתרונות אחסון, טבונים, כיריים ופינות ברביקיו. הם עשויים מחומרים עמידים כגון עץ בעיבודים מיוחדים, נירוסטה, אבן טבעית ועוד והם לא מתאימים רק לבעלי שטח חוץ רחב במיוחד. דומיסיל היא אחת החברות המקומיות שתרמה לא מעט להעלאת המודעות בנושא זה, כשהחלה להשתמש ב-Segment, פטנט ישראלי המאפשר יצירת מטבחי חוץ עמידים. לירן פורמן, מנהל השיווק של דומיסיל, מסביר שהמטבחים פונקציונליים, מאופיינים בתכנון מוקפד, מקומות אחסנה רבים ושילוב אבזור מקצועי דוגמת משטחי פלנצ'ה, מקרר יינות אינטגרלי ועוד. התכנון המוצלח של המטבחים מייתר את הצורך להיכנס לבית בשלבי ההכנות ומאפשר חוויית לייף סטייל אולטימטיבית. טכנולוגיית ה-Segment מאפשרת חיבור הרמוני ומוקפד בין פרופילי אלומניום לחומרים יוקרתיים כגון עץ, גרניט, טרצו ונוספים, ומאפשרת יצירת חזית במראה אחיד המשלב חומרים שונים ומנוגדים.

 

נשב בחוץ
מטבח חוץ עשוי 100% אלומיניום. מטבחי אלומיני- aluminew. עיצוב: ניצן הורוביץ צילום: עודד סמדר

 גינון בכדים ובאדניות - אם תתעקשו, תוכלו ליצור לעצמכם גינה על הגג, אך מהלך כזה הוא מהלך יקר ומורכב מאוד הכולל הכנה של מצע שתילה, המדמה את הקרקע, ויש להתחשב בעומסים ופרמטרים רבים ההופכים את הגינה התלויה ליקרה ולא תמיד כדאית. זה לא אומר שמי שגר בקומות העליונות לא יוכל ליצור לעצמו גן בוטני במרפסת. השתילה באדניות היא אחד הפתרונות המאפשרים להעניק לגג קו עיצובי מהודק. במקרה הזה גם כלי השתילה – שיכול להיות מקרמיקה, ברזל או עץ – הוא אלמנט עיצובי התורם למראה הכללי.

 

נשב בחוץ

    

נשב בחוץ
הרשאגה שטרנברג אדריכלים בשיתוף המעצבת איזבל סטניסלס. עבודת אבן: שיש פרביטל. צילום: שי אפשטיין


 

    

נשב בחוץ
מטבח חוץ, תכנון אדריכלי: יוסף פרידמן. דומיסיל. צילום: יח״צ

ניר גורודצקי מחברת גנן על הגג משתמש בעץ של קרונות רכבת ישנים ליצירת כלי שתילה. גורודצקי מדגיש כי הוא אינו משתמש באדני רכבת אלא בעץ מקרונות הרכבת הנחשבים נקיים ואסתטיים יותר למראה. עוד הוא מסביר שבקומות גבוהות יש מגבלת משקל ולכן יש לבחור במצע גידול שמשקלו נמוך משל האדמה, ומעניק לצמח את המזון והדישון שהוא זקוק להם, מנקז ומסלק עודפי מים מהר ולא מאפשר לכלי השתילה לאגור מים עודפים. בתכנון גינה על מרפסת של דירה גבוהה חייבים להביא בחשבון גם את עוצמת הרוח. בקומה גבוהה הרוח משפיעה אחרת לגמרי מבקומה נמוכה באותו הבניין. ככל שמדובר בקומות גבוהות יותר, כך חשוב יותר להתחשב בעוצמת הרוח. מי שלא נותן לכך את הדעת, יכול לקום בוקר אחד ולמצוא צמחייה הרוסה. גם כשמתכננים גינה על הקרקע, קל מאוד להשתמש בקונטיינרים לשתילה.

נשב בחוץ
דושי ולוין לבית העיצוב קאטל. טולמנ'ס. צילום: יח״צ

אלמנטים מיוחדים - אלמנטים מיוחדים המשולבים במתחם החיצוני דומים לתכשיטים. שילוב של אלמנט מאחד מרכזי או כמה אלמנטים בכמה מוקדים – יהפכו את החוץ שלכם לגן עדן. בריכות נוי ושכשוכיות הם סוג של מקווה מים מעוצב הכולל לרוב צמחייה ודגי נוי. מראה המים וקול הפכפוך מכסים את המתחם בשכמייה פסטורלית. מעבר לכך, אפשר לשלב בבריכה צמחייה דוחת יתושים ובכך להקל עליכם את השהות בחוץ בימות הקיץ החמים. בעת ביצוע התחקיר לכתבה, התארחנו בחצר ביתו של ישי גולדברג, מומחה בתחום הרכבת עצים, גידול זנים מיוחדים ואיקולומם. נחשפנו שם לעולם מרתק של עצים אקזוטיים מיוחדים, העוברים תהליך ארוך וייחודי של איקלום, ולאחר מכן נמכרים כפיסות אמנות יקרות לגינות ולגנים בבתים פרטיים. גולדברג הוא גם אספן עתיקות שמקורן במקומות שונים בארץ. בחצר הבית הוא מציג אבני ריחיים, אריחי בזלת מרמת הגולן, אריחי שיש, אבני חברון ועוד ועוד. מביני דבר מגיעים אליו במיוחד כדי לבחור את הפריטים המיוחדים לגינה.

  

נשב בחוץ
חלל החוץ וחלל הפנים מהווים שתי חלופות לבילוי נעים ונוח. 124 עיצוב פנים: ניצן הורוביץ. צילום: רמי זרנגר

    #

נשב בחוץ
#fieldtag270

    

נשב בחוץ
Meridiani - blend פנטהאוז רהיטים. צילום: יח״צ


יצירת קשר - נשב בחוץ