איש תחת גפנו ותחת תאנתו

 

המלצות עיצוב ה- מרפסת | גג | גינה

לאלה מאתנו שבורכו במרפסת, מרפסת שמש, גג או גינה יש משימה עיצובית לא פשוטה- אל סביבת הפנים אנחנו מקשרים גם את סביבת החוץ, ליצירת אזור מוקפד עיצובית, מפנק ומשרת את צרכי המשפחה.

מאת: | צילום: | 12/10/2014

כניסה פורחת ומאירת פנים לבית. ‘גרדניה אור פרויקטים בע”מ’
 

אם בעבר סביבת החוץ הביתית נתפסה כטריטוריה נפרדת מסביבת הפנים, כיום מקובל להתייחס אליה כאל חלק אינטגרלי, הממשיך את עיצוב הפנים וגולש החוצה. לפיכך עיצוב סביבת החוץ הופך להיות למושקע יותר מבחינת הקפדה על התכנון, שילוב רהיטים, עמדות מזון, אזור אכילה וכמובן פריטים הקשורים בפינוק ובהתרגעות. זאת עוד לפני שאמרנו מילה על הצומח בסביבה זו.

תכנון

בדיוק כמו לגבי מרחבי הפנים, גם את סביבת החוץ יש לתכנן בקפדנות בהתאם לצרכים ולתרבות המשפחה. חשוב לבדוק מהן הפונקציות אותם הסביבה אמורה לשרת: אירוח, הכנת מזון, אכילה, משחק, התרגעות וכד', על מנת לתת מענה מדויק לכל אחד מצרכים אלה.


למראה ירוק עד- דשא סינטטי, בייצור מקומי, מסיבים איכותיים, במבחר גוונים. ‘כרמל שטיחים ופרקט’

הצללה ואוורור

מזג האוויר הישראלי מוציא אותנו לסביבת החוץ לצרכים מגוונים. יחד עם זאת הקיץ הישראלי החם מאוד מחייב התייחסות לנושא ההצללה והתאורה בסביבה זו. מומלץ לשלב אמצעי הצללה מגוונים לאזור הישיבה/הסבה, על מנת לאפשר נוחות שהייה במרחב זה. פרגולות, סוככים ושמשיות הופכים להיות חלק אינטגראלי מסביבת החוץ, עוד בשלב התכנון, אליהם נהוג כיום לשלב גם מאווררים (למשל בתלייה מהחלק התחתון של הפרגולה, או מהתקרה במקרה של מרפסת מקורה).

בישול

בישול בסביבת החוץ אינו דבר חדש. יחד עם זאת חידושים באים לידי ביטוי בשני אלמנטים: תכנון מקדים של תשתיות- לא עוד העמדה של מכשיר צלייה באורח אקראי, אלא תכנון מקדים של נקודת ההעמדה של יחידת הבישול, אליה מתחברות תשתיות מתאימות: גז, חשמל וכד’. התכנון יכלול גם יצירת משטחי הנחה, שילוב מטבח חוץ, הצללות מתאימות וכד’, אשר הופכים את בישול החוץ לתרבות של ממש. שילוב יחידות בישול ואחסון מורכבות יותר- לרבות מטבחי חוץ מלאים המשולבים ביחידות בישול, צלייה, קירור, מים, אחסון ועוד.

תכננתם עמדת בישול/צליה בסביבת החוץ? רצוי לשלב אמצעי הצללה גם מעל אזור זה.

רהיטים בסביבת החוץ

אם בעבר היה מקובל לשלב בסביבת החוץ שולחן וכיסאות המיועדים לאכילה, כיום מקובל יותר ויותר לשלב מערכות ישיבה/השתרעות הדומות במהותן למערכת ישיבה סלונית. מערכות אלה עשויות מחומרים עמידים יותר, המתאימים לחוץ. בנוסף, מומלץ לשלב גם פריטי התרגעות דוגמת כורסאות, פופים ו/או רהיטים ייעודיים המתאימים לסביבת החוץ העשויים מאבן, בטון, פלסטיק וכד’.

חשוב להקפיד על רהיטים המותאמים לסביבת החוץ וכוללים ריפוד עם מסנן קרינה, לצמצום הדהיה בשמש.


סביבת חוץ משולבת בתאורה המדגישה את הצמחייה. עיצוב תאורה: דורית מלין. 'גרדניה אור פרויקטים בע"מ'

תאורה

מערכת התאורה לאזור ההסבה/אכילה בסביבת החוץ מתוכננת מראש, על פי הכללים והתפיסות המאפיינים את סביבת הפנים. לתאורה חשיבות פונקציונאלית ראשונה במעלה, אך יחד עם זאת היא גם יוצרת אווירה. מאחר ומדובר בדרך כלל על סביבה מולטי פונקציונאלית, התאורה צריכה לתת מענה לכל אחת מהפונקציות ויחד עם זאת ליצור אווירה ואסתטיקה. לכן נעשה שימוש בגופי תאורה מסוגים שונים, על מנת לשלב את הצרכים השונים – הן גופי תאורה מרכזיים, הן גופי תאורה עומדים, הן גופי תאורה פיסוליים והן גופי תאורה סמויים/שקועים.

ריצוף

ההחלטה על סוג הריצוף היא החלטה אישית אך רצוי להקפיד על מספר כללים. גם אם ממשיכים את ריצוף הפנים גם החוצה, צריך לוודא שעבור החוץ האריחים הם אריחי 'אנטי סליפ' למניעת החלקה. במידה ונבחר לרצף באמצעות דק ניתן לעשות שימוש בדק עץ טבעי או בעץ סינתטי בעל עמידות גבוהה לאורך זמן.


רהיטי בטון ייחודים, איכותיים ועמידים המתאימים לסביבת הפנים והחוץ. צילום: גלעד רדט 'אבני טל ונוני'ס גלרי'

אביזרים משלימים

חשוב לא לשכוח את האביזרים המשלימים, המוסיפים חן ואסתטיקה גם בסביבת החוץ. פריטים כמו נרות, עששיות וחפצי נוי מעשירים מרחב זה ומעניקים לו נגיעה אישית.

סגנון

את סביבת החוץ ניתן לעצב כל סגנון אהוב: מודרני, כפרי, וינטג', אלגנטי, במצורף למגוון רחב של חומרים טבעיים או סינטטיים: ראטן, עץ טבעי, מתכות, במבוק, בטון, זכוכית ועוד, אשר מאפשרים לחבר את סביבת החוץ עם תפיסת העיצוב של סביבת הפנים.

הלבן/שמנת המסורתיים מפנים מעט מקום גם לגוונים נועזים יותר ויוצרים תחושה שהכול מותר ואפשרי. יוצאים החוצה, למה לא להתפרע קצת. שחררו את הלחץ העיצובי של סביבת הפנים ותנו לעצמכם לזרום.

לשמירת פרטיות סביבת החוץ- מעקה ושער הייטק לסגירת חזית הבית בעיצוב מותאם לגווני הבית. 'טרלידור'

גינון

את סביבת הפנים לא מסיימים לפני תכנון מוקפד של הצמחייה המקיפה אותנו. בעציצים או בשתילה באדמה, הירוק והפריחה יעניקו את הטאץ' הסופי של מרחב זה. רצוי להקפיד על צמחייה חסכונית במים, המתאימה לאקלים הישראלי.

 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי