האביב כבר כאן


עונת האביב היא שעתו היפה של הגן, וגם השעה הנכונה לרענן את חזותו כך שההנאה ממנו תהיה מיטבית

מאת: טניה ושרלי אילוז, "גרדניה עיצוב גנים" 

מאת: | צילום: | - 11/08/2013

החורף חלף עבר כדברי שיר הילדים, הימים מתארכים, והגינה קוראת לצאת החוצה, לנשום עמוק את עונת האביב על שפע הצבעים, המראות והניחוחות המבושמים שהיא מביאה לפתחנו- ניצנים קטנים שמפלסים דרכם בדרך לפריחה, ירוק בוהק של עלים טריים ורעננים, פרפרים ששבו להתעופף בין הפרחים. התכונה לקראת האביב מתחילה עוד לפני פסח, בטיולים במשתלות, בניסיון למצוא עוד צמח מעניין או עוד עציץ פורח. מה אנו בעצם מחפשים? התשובה פשוטה: קצת שמחה, קצת ירוק בעיניים, מפגש מחודש עם ניחוחות פריחה ועם יופי מלבלב לאחר ימים אפורים וגשומים. 
 
פינת ישיבה בחצר אחורית על דק מוגבה. סלע גדול כאובייקט התורם למראה הגן ואף יכול לשמש לישיבה

 
פינת ישיבה בחצר אחורית , עטופה בעצי הדר , מפיצים ניחוח בושם אביבי 

 
 
זהו הזמן לחשוב איך להוציא את המיטב מנוכחותו של הגן, כיצד ניתן ליהנות לא רק מיופיו, אלא גם משהות בשטחו באמצעות תכנון פינות שונות- פינת אירוח, פינה אינטימית לכוס קפה של בוקר, פינת "הנאה" מול בריכת נוי מרגיעה, פינת אוכל להנעים בה את החך עם תוצרי ברביקיו, פינת משחק לילדים, ועוד ועוד. 
 

על מנת שכל אלה יוכלו לקרום עור וגידים, עלינו לבחון היטב מהם הרצונות והצרכים של כל דיירי הבית ,ואיזה אופי של גן יגרום להם את מרב ההנאה. למעשה, כל פיסת אדמה בשטח הגינה טומנת בחובה פוטנציאל להפוך לפינת חמד, כאשר המפתח ליצירתה נתון בידי הבעלים. במידה ומדובר בגן המצוי בשלבי תכנון, הרי שכל האפשרויות פתוחות, וכל שנדרש הוא רק להקדיש מחשבה למה היינו רוצים שייכלל בו כך שישרת אותנו לאורך שנים, הן מבחינת העיצוב הרצוי והן מבחינת התשתיות שיבטיחו הקמה מוצלחת. 

בריכת נוי כמוקד משיכה מהנה, לבני אנוש ולמעופפים למיניהם 
 
בגן קיים החשיבה צריכה להיות שונה: חשוב להתייחס לעצים קיימים, לבחון מחדש באיזה אזור מעדיפים להימצא, ובמקביל לבחון גם איזו "מציאות חדשה" רוצים ליצור בשטחו ובמה כרוכים השינויים שיידרשו לבצע על מנת להשיגה. לעתים מספיק לטפח את העצים הקיימים על ידי גיזום, לעצב ולרענן את מראה השיחים, וככלל לנקות את השטח כאשר כבר אז נפרשת תמונת שטח חדשה שמסייעת לתכנן את השינויים הרצויים: לראות איפה עדיף לתכנן שביל חדש, היכן מתאים להציב ספסל, מהו המקום המועדף לטיפוח חלקת ירק ובאיזה אזור רצוי לחדש את הדשא. מטבע הדברים שינויים מסוג זה כרוכים ב"מהפכה" זמנית שמתרחשת בזמן הביצוע אך התוצאה כדאית, ומצדיקה את התקופה הלא נוחה. 
 
 פינת ישיבה עטופה בצמחייה ניצבת על משטח מרוצף באבני בזלת
 
התאמה צמחייה נכונה חשובה מאד גם בגגות ירוקים ובמרפסות גן, שקיומם מגדיל משמעותית את מרחב המחייה ומכניס תחושת טבע לחיים
האורבאניים.ככלל, עולם הגינון ועיצוב החוץ הוא עשיר ומגוון, ובתוך כך גם אפשרויות הבחירה הן רבות ומגוונות. בכל מקרה, כאשר אלה כבר התקבלו והקמת הגן או שיקומו הסתיימו, לא מדובר,למעשה, על סיום, אלא על התחלה חדשה של צמיחה והתפתחות. 
 
 פינת ישיבה מפנקת עם נוף צמחיה צבעונית
 
 פינת ישיבה ליד בריכת הנוי 
 
 
 
רוצים לקבל השראה מגינות נוספות ?

יצירת קשר - האביב כבר כאן