על דוודים ועיצובים

עם יד על הלב: כמה פעמים הקדשתם מחשבה לדוד שמש, לאיך שהוא נראה או לדרכי העלאתו לגג? יש להניח שלא הרבה, אם בכלל.

מאת: | צילום: |
עם יד על הלב: כמה פעמים הקדשתם מחשבה לדוד שמש, לאיך שהוא נראה או לדרכי העלאתו לגג? יש להניח שלא הרבה, אם בכלל. שכן קיומו הוא מסוג הדברים הנתפסים כמובנים מאליהם - אובייקט לא סקסי שניצב על הגג במקום שאיש לא רואה אותו, למעט, אולי, אנשי תחזוקה שנדרשים לטפל בו במידת הצורך. את המציאות הזו ביקשה חברת "כרומגן" לשנות כחלק מתהליך מיתוג מחודש שהיא עוברת, ובמסגרת זו נרקם שיתוף פעולה בינה לבין המחלקה לעיצוב תעשייתי ב-H.I.T , מכון טכנולוגי חולון, אשר שיתופי פעולה מעין אלה עם חברות מסחריות ועולם התעשייה ה"אמיתי" הם חלק בלתי נפרד ממדיניותה הרעיונית.
 

 

סטודנטים ממסלול תעשייה ושיווק, אחד משלושת מסלולי בחירה במחלקה לעיצוב תעשייתי, נטלו חלק בקורס סטודיו בנושא "מערכות אנרגיה סולארית", אותו הנחה המעצב דוד ראבד, ובמסגרתו נדרשו לחקור את "עולם הדוודים" במטרה לסייע למיצוב ומיתוג החברה כמובילה בתחום מערכות החימום הביתיות, ולהציע פתרונות פונקציונאליים להתנהלותה, השיווקית והפרקטית, לאחר עזיבת המערכת את המפעל. הסטודנטים, שעקבו מקרוב אחר תהליכים אלה במפעל ובשטח ואף קיימו ראיונות עם כל המעורבים בהם על מנת להתחקות אחר מכלול הנתונים (מדרגי הנהלה וייצור, דרך מתקינים ועד משתמשים) גיבשו על סמך נתונים אלה קונספטים רעיוניים שנועדו להעניק מענה לנקודות כשל שאותרו, כמו גם הצעות לשיפור וייעול מערך התפעול הקיים תוך חיזוק זהותה ומעמדה של כרומגן בקרב הציבור. בין אלה נכללו פתרונות ניוד משופרים למניעת פגיעה בדוודים בעת העלאתם אל הגג, פתרונות אפקטיביים לייעול ושיפור נוחות ההתקנה, יחידת שליטה ביתית על המים החמים שמספקת נתונים על מצב המים החמים בדוד ובתוך כך מהווה מעין אמצעי קשר עם החברה, סרבלי עבודה בטיחותיים וייצוגיים יותר למתקינים ועוד. תהליך הפיתוח לווה ע"י גורמים רלוונטיים בחברה, וכלל בדיקות מעשיות של ההצעות שהועלו. בסיום הפרויקט, שהתנהל במתכונת של תחרות, הוגשו לחברה עשרה קונספטים עיצוביים לבחירה, כאשר על חבר השופטים נמנו נציגי "כרומגן" ונציגי המכון הטכנולוגי. במקום הראשון זכה הפרויקט של ענבל אדרקה ואסף קורן, שפיתחו יחידה פלסטית המתחברת לתחתית הדוד, כשהיא מספקת לו ולצנרת המצויה תחתיו הגנה בזמן המשלוח וההתקנה, ובמקביל משמשת כתשתית לחיבור גלגלים להקלת ההובלה והניוד וכבסיס למעמד על הגג ואמצעי זיהוי ויחוד צורני.

  

התקן לניוד קל, עיצוב: אילן ורדי ודניאל דייג

סרבל מעוצב ובטיחותי למתקינים, שכולל רתמת ביטחון ואף תומך ומגן על הגוף זיכה את בועז לזר ואדיר זילבר בפרס השני, ובפרס השלישי זכו אילן ורדי ודניאל דייג, על עיצוב התקן המורכב בדופן הדוד בעת הייצור: ההתקן מאפשר חיבור גלגלים לניוד קל, ובמהלך ההתקנה הופכים הגלגלים למצע עליו מציבים את מעמד הדוד והקולט. היצירתיות והחשיבה הרעננה של הסטודנטים לא נותרו בחזקת  הקונספט העיצובי שהציעו זוכי הפרס הראשון נמצא בתהליך בדיקה בחברה.

יצירת קשר - על דוודים ועיצובים