MACEF - International Home Show 2010

יריד MACEF, מילאנו 2010

מאת: מורן מושלי | צילום: יח"צ | חברות שונות
יריד MACEF נערך בחודש ינואר 2010 ב-Fiera Milano תחת הכותרת "Every Home Dreams of MACEF". יריד זה נערך כבר 40 שנה, אך מבקש להפוך לשחקן ראשי בתחום "פתרונות למגורים ביתיים", בהתמקדו במספר תחומים במרחב עיצוב פנים הבית: כלי שולחן, כלי זכוכית, מוצרים למטבח ולבית (הן לבישול, הן להגשה ולהן בדמות פריטי נוי מגוונים), אמנויות בעבודת יד וצמחיה מלאכותית כמו כן מטופלים תחומים נוספים: תכשיטי זהב וכסף, אבנים יקרות, מתנות ומוצרי נייר. יותר מכך, השאיפה העיקרית של יריד זה הוא להפוך את התוצרת האיטלקית, הידועה בעיצוביה, ללב ההתעניינות.  תוצרת זו מגלמת בתוכה ערכים של מסורות עשייה ותבונה עיצובית. מיקוד נוסף הוא נושא המזון מהאספקט של הדרכים הטובות והנכונות להכין אותו ולהציג אותו, תוך שימוש בכלים המתאימים, המעוצבים והנכונים ביותר. אם נרצה – עיצוב כאורח חיים.

 

 

השנה ביקרו ביריד כ-80,000 מבקרים, שיכלו להתרשם מכ-1,800 מציגים, רובם מאיטליה אך גם מ- 50 מדינות נוספות. אלה הציגו על שטח כולל של כ- 100,000 מ"ר שחולקו לארבעה נושאים עיקריים:
Table & Kitchen, Gifts, Home Decoration, Bijoux and Fashion Accessories. 
בנוסף עוצב אזור מיוחד לתצוגת כלים ופריטים מכסף, הומאג' לתעשייה האיטלקית בתחום זה וכן נוסף אזור מעניין במיוחד:
The Workshop: tradition and innovation – אזור שהוקדש ליצרני נישה קטנים אשר הצליחו לעדכן ולהתאים את מסורות העבודה הארטיזנאליות הידניות והפרטניות לדרישות השוק. אזור זה הפך, כפי שהיה מצופה, לאחד האזורים המרתקים ביותר בתערוכה, שכן הוא נדמה כיריד של סדנאות אמנים כפרי וניתן היה לצפות בו באמנים איטלקיים ייחודיים, מתחומים שונים (זכוכית, קרמיקה, כסף, עור, ועוד) אשר עבודתם נעה על הציר שבין אמנות ועיצוב.  

 

כלי הגשה מעוצב
 

ה-"Creazioni Designer" – פרויקט שנערך בשיתוף פעולה עם ARTEX – מרכז עבודות היד האמנותיות של אזור פירנצה – סיפק גם הוא עניין רב. חלקו האחד עוצב כאתר בניה, כאשר בו המעצבים מציגים את עבודותיהם המאופיינות בחדשנות ששולבה בתהליכים מסורתיים. הפעם הציגו 12 מעצבים שיש להם כבר ניסיון בעבודה מול חברות מסחריות. המטרה היא לחבר בין המעצבים, על היצירתיות שלהם, לבין חברות מסחריות שיכולות לעשות שימוש ביצירתיות זו. 

בנוסף למעצבים אלה ב-Creazioni נתחם גם חלק נוסף שכונה: Handicraft Gallery. במסגרת זו הוצגו פריטי ריהוט, פריטי נוי, אביזרים לבית, טקסטיל, תכשיטים, קרמיקה, מוצרים מעיסת נייר, צעצועים ועוד. חלק זה נתן במה לאמנים ויצרנים קטנים, מאזור טוסקנה, אשר מיצרים פריטים ייחודיים, מסקרנים, מוקפדים ויצירתיים אשר המשותף להם הוא שימוש במסורות, תוך כדי ביטויים של חדשנות. 

אזור נוסף ביריד שסבב סביב מטרת הדגשת נושא ה-"Made in Italy" היה אזור שכונה "House in Bloom" (בית בפריחה). באזור זה הציגו כ-80 חברות שהמשותף לכולן הוא התמקדות בפאר התוצרת האיטלקית, ליצירת חלל ביתי מעוצב באורח מודרני, רענן ואלגנטי. כל המציגים באזור זה היו חברות איטלקיות מובילות בתחום פריטי הנוי הביתיים, ריהוט, כלי מטבח והגשה וטקסטיל ביתי, שכולן הציגו מוצרים ברוח האביב (זאת מאחר וירידי החורף מכוונים למכירות האביב בעולם כולו). כאן בלטו ההתמקדות על צבעוניות בהירה ואביבית ודיגומי פרחים.

 

עיצוב סלון
 

 

כלי הגשה מעוצבים
 

גם באזור כלי המטבח וההגשה, הדגש היה על תצוגה יוצאת דופן ודגש על תוצרת איטלקית. כאן חיברו את הדגשים הללו עם הדבר המתבקש – מזון איטלקי. מאחר ואת ההנאה מאוכל איטלקי כל באי היריד חולקים, מה טבעי יותר מאשר לחבר גם שף איטלקי חביב שיוכל להדגים כיצד ההנאה ממזון מתחילה באמנות הבישול המתבססת על איכות הכלים בהם משתמשים. לצורך כך נבחר השף Gambero Rosso להוביל את הופעות המזון השונות בדמות שעורי הכנת מזון איטלקי בתחומים: Finger Food, מזון צמחוני, המטבח הרומאי, קינוח כפות, אורחים בהפתעה ועוד. גם בשעורי הבישול וגם בהופעות הפומביות בשטח היריד המטרה הייתה להשתמש במוצרי החברות המציגות באזור זה – כלי בישול, סכו"ם, צלחות, כוסות, כלי הגשה ופריטי נוי שונים לשולחן – על מנת להדגים את הקשר שבין איכות מוצרים אלה לאיכות התוצר הסופי.

חיבור נוסף ומקסים בין נושא המזון לנושא המוצגים ביריד ניתן היה לראות באזור שכונה "Regional Pleasures". חלק זה הוקדש למטבחים האזוריים המשובחים של איטליה, כאשר המבקרים ביריד יכולים להתענג על סיפורים מרתקים ומתכונים עתיקים מכל אזור ואזור. בטרקלין אזור זה ניתן היה למצוא מוצרי מזון נבחרים מלומברדיה שהמשותף לכולם הוא מסורת הייצור וההדגמה כיצד כלי ההכנה השונים הם הם שתורמים לטעם הסופי. גם כאן התחבר העיצוב עם אורח החיים.

אזור נוסף חביב וצבעוני, תרתי משמע, ביריד היה אזור ה-"United Colors of Macef". באזור, שנאצר על ידי המעצב האיטלקי Guido Gallovich, הוצגו חפצי נוי ופריטי רהוט משלימים שנבחרו על ידי האוצר בשל יכולת ההבעה שלהם באמצעות עיצוב הצבע. אזור זה זימן מסע קצר ומרתק לעולם החושים.

 

כלי הגשה מעוצבים
 

לא רק אופנת הבית, גם אופנת ועיצוב התכשיטים הם חלק מיריד זה – חלק שתפס השנה לא פחות מ-25%. הפרס המוענק בתחום התכשיטים האופנתיים הוענק זו הפעם החמישית והפך כבר למסורת כמו גם לפרס מוערך, סוג של "אוסקר" בעולם עיצוב התכשיטים. החברות שזכו השנה בארבעת הפרסים הן:
עבור השימוש הטוב ביותר בחומרים – חב' Arte Etnico של המעצבת Angela Ramirez. עבור הקולקציה הטובה ביותר – חב' Mercato dei Folletti עם המעצבת Sonia Maria. עבור הנוכחות הטובה ביותר ביריד – חב' Camomilla. עבור חדשנות עיצובית – חב' Giorgia Piu, על כך שהצליחו לעבד חומרים מסורתיים כמו שנהב ואלמוגים לסגנון עכשווי ואופנתי.

כרגיל בירידים מסחריים, גם ביריד MACEF, נערכו אירועים פריפריאליים נוספים, בעלי אוריינטציה שונה. הפעם נערכה על ידי היריד, בשיתוף מוזיאון העיצוב ה- Triennale di Milano, מחווה יוצאת דופן, מרגשת וגם אסתטית מבחינה עיצובית, שכונתה: 
"Macef in Town – Everyday Design". במסגרת זו הוצגו במוזיאון פריטים מעוצבים של מבחר יצרנים אשר הציגו גם ביריד והיו בעלי תוכן חדשני, אך גם כאלה שהמתבוננים בהם יחשקו בהם באופן מיידי. לדוגמא: מכונת קפה מצופה באבני קריסטל של חב' בוגאטי, או פסל קרמי עשוי מ-200 כלי קרמיקה מתוצרת חברת היוקרה ווילרוי&בוך. כל הפריטים הוצעו למכירה פומבית וההכנסות ממכירה זו נתרמו לארגון UNICEF – זאת לטובת פרויקט הנלחם בתמותת ילדים בשש מדינות באפריקה.

לסיכום ניתן לומר שגם אם לא נצפו מגמות חדשניות ורדיקליות בעולם העיצוב, בכל זאת נותר טעם של חידוש מיריד זה. זאת בשל הדגש שהוא הניח באופן מודע על עיצוב ותוצרת איטלקיים באופן ספציפי ועל תוצרת המערב באופן כללי, כמו גם החיבור של העיצוב לאורחות חיי היומיום. זהו חידוש מעניין בעולמות הירידים והמסחר הגלובאלי שהתרגלו למכור ולצרוך בעיקר מוצרים המיוצרים במזרח הרחוק. בהמשך לכך הובלטה תוצרת שאיננה פרי קווי ייצור המוניים ומנוכרים, אלא דווקא תוצרת שכוחה האסתטי נשען על מסורת, ידע ועשייה רבת שנים. 

יצירת קשר - MACEF - International Home Show 2010