תערוכת Batimat 2009

רשמים מתערוכת הבנייה Batimat, שהתקיימה בנובמבר האחרון בפריז

מאת: דוד מושלי | צילום: Stephane Laure | 03/04/2013
תערוכת "Batimat", הנערכת אחת לשנתיים בפריז, היא תערוכת הבניה הגדולה בעולם, המושכת אליה אנשי מקצוע כגון אדריכלים, מעצבים, מנהלי פרויקטים, קבלנים, אנשי פיתוח נדל"ן ועוד. בנובמבר 2009 נפתחה התערוכה ה-27 במספר במהלכה הגיעו לתערוכה 380,168 מבקרים שיכלו להתרשם ממוצרים של 2,370 חברות מסחריות, אשר הציגו על פני שטח כולל של 115,000 מ"ר. למעלה מ-60% מהמבקרים היו צרפתיים והיתרה מהעולם כולו, עם עדיפות מספרית ניכרת למדינות אפריקאיות שונות ולרוסיה.

 

 

 

בתערוכה מקיפה זו הציגו חברות מוצרים, חומרים, תהליכים, חידושים ומגמות בעולם הבניה, על כל גווניו והיבטיו- כל מה שדרוש לתכנון, בניה, תחזוקה ושיפוץ מבנים מהיסודות ועד הגג. אנשי מקצוע מתחומי האדריכלות, אדריכלות פנים, עיצוב פנים, בנייה וכד' הם קהל היעד המובהק של תערוכה זו. מעניין לציין שאחד המוקדים המרכזיים של התערוכה היה הנושא האקולוגי, שנמצא בראש סדר היום הציבורי בעולם המערבי כיום. אדריכלות ירוק, עיצוב פנים ירוק ומוצרי בניה ירוקים היו במוקד תשומת הלב השנה. לפיכך מוצרים בתחום היעילות האנרגטית, נושאי ההרצאות השונות, המיצגים ופרסי ההצטיינות, אשר התמקדו באופן בולט בכל הקשור לקיימות וחסכון במשאבי כדור הארץ, היו חלק חשוב בתצוגה.


התערוכה נחלקה לשבעה נושאי משנה המכסים את כל תחומי הבניה:

Structure (מבנה)
באזור זה הוצגו החומרים, התהליכים והכלים הנדרשים בתחום המבנה – יסודות, קירות, גגות.


 

 

Joinery & Fenestration (נגרות ואִשנוּב)
באזור זה הוצגה חומריות של אלומיניום, PVC, פלדה, עץ וזכוכית והאפליקציות של חומרים אלה לגבי פתחי הבית – חלונות ודלתות לסוגיהם, וגם בתחום זה הושם דגש רב על נושאים "ירוקים" כמו הגברת איכות הבידוד המובילה לחסכון משמעותי בצריכת אנרגיה.

Finishing & Decoration (גימור ודקורציה)
באזור זה הוצג מגוון רחב של חיפויים, הן חיפויי רצפה והן חיפויי קירות, אקססוריז' שונים בתחום הבית, מוצרי פנים, צבע, קמינים, מטבחים, תאורה ועוד. בתחום עיצוב הפנים הוצגו חידושים מעניינים כמו חיפוי אלומיניום דק במיוחד וחיפויי PVC חדשניים לדלתות ולקירות. תחום החיפויים מתחבר גם הוא לנושא ה"ירוק" מאחר וסוגים שונים של חומרים, שחלקם הוצגו כפלטות גדולות ממדים המיועדות לחיפוי קירות חוץ, יוצרות אפקט מבודד העוזר לשמירה על משק אנרגיה חסכוני.

Equipment & Tools (ציוד וכלים)
באזור זה הוצגו מכשירים, כלי עבודה, אביזרי בטיחות, רכבי שירות וכד'.


 

batimat 2009
 

 

batimat 2009
 

Sustainable Building Management (ניהול מבנה באורח מקיים)
אזור זה נגע באופן ישיר וממוקד בנושא הקיימות. כאן הציגו חברות חידושים ופיתוחים טכנולוגיים חדשניים בתחומי החיסכון באנרגיה, בטיחות ובטחון, פתרונות שונים לבעיות סביבתיות, דרכים ליישום חסכון במשאבי כדור הארץ בתחום הבניה, נגישות, מערכות בית חכם, מיחזור מי גשמים, מעליות חכמות ועוד.

IT Tools (כלים לטכנולוגיית מידע)
הוצגו כלים לניהול טכנולוגיית מידע בכל הקשור לתכנון, בניה ותחזוקה של מבנים, הן בתחום החומרה והן בתחום התוכנה. באזור זה ניתן היה להתרשם כיצד ניהול פרויקטים, ניהול מבנים, ניהול חברות, תכנון אדריכלי וכד' אינם יכולים להתקיים כיום ללא טכנולוגיית ההיי-טק וה- WEB הרלוונטית.

Proffessional Service Area (אזור השירותים המקצועיים)
באזור זה הוצגו שירותים מקצועיים שונים הנלווים לתחום הבניה כגון שירותים בנקאות, ביטוח, השמת כוח אדם, הדרכה, טלקום וכד'.

מלבד התחום המסחרי וההרצאות נערכו, כבשנים קודמות, שתי תחרויות מסורתיות, האחת "פרס החדשנות" והשנייה "פרס העיצוב" – פרסים אשר ניתנו ל- 150 מוצרים המייצגים את מה שיהיה חלק אינטגראלי מעולם הבנייה העתידי.
 

 

Maison des gestes et du de'veloppement durable

אחד המוקדים המעניינים ביותר של התערוכה היה מיצב הנוגע לתחום הבנייה הירוקה, שהציג שלושה טיפוסים של בתים ירוקים אשר ממחישים את פתרונות העתיד מהיבטים שונים.

Be-Green Houses
חלק זה תוכנן בשיתוף המגזינים "Ecologik" ו-"Architectures A Vivre", והציג שני בתי עץ ניידים המדגימים פיתוח מבני בגישה של תפיסת מקיימת וחסכונית. בתים אלה מתוכננים כך שישאירו מינימום של טביעת רגל אקולוגית והם מספקים איזון אנרגטי. בבתים אלה יושמו טכנולוגיות שונות המבוססות על עקרונות ביו-אקלימיים, על מנת לנצל אנרגיה סולארית בחורף ולספק צינון טבעי בקיץ. הבתים נבנו כך שניתן היה להתרשם ולהשוות כיצד משפיעה טכנולוגיה זו באופן אמיתי על צריכת האנרגיה הביתית.

The Sustainable Development Demonstration House - a travelling low consumption house
הבית הנודד - בית להדגמת פיתוח מקיים
בית מודולארי זה, בגודל של 80 מ"ר, הוא בית ביו-אקלימי אשר תואם את הדרישות הצפויות עד 2012, לחסכון אנרגטי של 20% בצריכה ביתית. הבית כבר הסתובב ברחבי צרפת והוצג בתערוכה על מנת להדגים כיצד ניתן להקטין את צריכת האנרגיה באמצעות פתרונות אדריכליים, טכניים וסביבתיים שונים. בידוד, גג "ירוק", מערכות אוורור, בידוד כפול בחלונות, חימום מים על ידי אנרגיה סולארית ועוד, הם רק מהאמצעים שיישום השיג את יעד החיסכון.

My Sustainable House, concrete leads the way
הבית המקיים שלי – בטון מוביל את הדרך
תעשיית הבטון מקדמת חומר זה כחלק מתפיסת הבנייה הירוקה. מערכות בניה מבוססות בטון משלבות ביצועים התואמים ערכי קיימות, נוחות, חוזק וחדשנות, ביחד עם עלויות נמוכות. בית זה נבנה על מנת להציג את יכולות חומר מסורתי זה והתאמתו לעולם הבניה של המחר.

תערוכת Batimat 2009 הגיעה לסיומה עם תחושה טובה, הן מבחינת היקף המשתתפים הנאה, המסמן אופטימיות בענף והן מבחינת מיקוד המודעות של מדינות וחברות מסחריות בכל הקשור לתכנון "ירוק" שמבטיח עולם טוב יותר לכולנו.

למידע נוסף: www.batimat.com

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי