מהזירה הבינלאומית, כאן ועכשיו

שתי תערוכות יחיד של אושיות מובילות בזירת העיצוב הבינלאומית: 17מחיצות, תערוכתם של האחים רונאן וארוון בורולק מוצגת במוזיאון תל אביב, ופאנטסטיקו, תערוכתו של חיימה חיון, תפתח בסוף החודש במוזיאון העיצוב חולון 

מאת: | צילום: | 27/01/2016
מתוך התערוכה "רונאן וארוון בורולק: 17 מחיצות" - מוזיאון תל אביב לאמנות - צילום: סטודיו בורולק

רונאן וארוון בורולק | 17 מחיצות 
אוצרת: מאירה יגיד-יחימוביץ

האחים המעצבים רונאן וארוון בורולק, מי שחתומים על לא מעט פריטי עיצוב נחשקים שיצרו במהלך השנים עבור חברות מובילות, מתארחים עתה במוזיאון תל אביב לאמנות שם מוצגת תערוכתם  17 מחיצות. להבדיל מהאובייקטים שהם מעצבים לחברות מסחריות, התערוכה היא תוצר של שנת מחקר ופיתוח שהולידה פרויקט מוזיאלי, ייעודי לחלל בו היא מוצגת: פרויקט המשלב טכנולוגיות עכשוויות עם מלאכות יד מסורתיות וחושף את היותם רשמים וקולוריסטים, כמו גם את גישתם העיצובית השואבת רבות מהטבע שבקרבתו גדלו באזור ברטן בצרפת, ומרחיבה את הדיון האסתטי באובייקט עצמו לכדי יצירת טיפולוגיות חלל חדשות וגמישות (בתערוכת יורולוצ'ה 2013,  לדוגמה, הוצג "מערך" תאורה שעיצבו לחברת פלוס בו הכבלים המשתלשלים בחופשיות מהדהדים מראה שיח הגדל בטבע ושוברים את האופן המקובע- מסורתי של תליית גופי תאורה).  ב-17 מחיצות תורגמו רישומי אקוורל לאלמנטים עשויים מחומרים שונים כזכוכית, אלומיניום, קרמיקה וטקסטיל, שפני שטחם מחוללים אפקטים של אור וצבע בתנאי התאורה המשתנים של הגלריה תוך יצירת "מחיצות" גנריות כביכול, המקרינות מגע אינדיווידואלי. 

מתוך התערוכה "רונאן וארוון בורולק: 17 מחיצות" - מוזיאון תל אביב לאמנות - צילום: סטודיו בורולק

מוזיאון תל אביב לאמנות, אגף אניאס ובני שטינמץ לאדריכלות ועיצוב - גלריה 3 - הבניין ע"ש שמואל והרטה עמיר , 31.10.15 - 26.3.15,  (התערוכה בחסות דלק מוטורס יבואנית BMW , סידני סימקוביץ' ומשפחת סימקוביץ', מוטינה, גלאס איטליה, ובסיוע המכון הצרפתי ושגרירות צרפת בישראל).

צילום: סטודיו חיימה חיון.

‏Funtastico | חיימה חיון 
אוצרים: מארק ווילסון, סו-אן ואן דר זיפ, מוזיאון חרונינגר, הולנד

לאחר שנשא דברים באירוע הפתיחה של מוזיאון העיצוב חולון בשנת 2010,  מגיע מעצב העל הספרדי חיימה חיון ונועל את השנה החמישית לקיומו עם  תערוכת יחיד רחבת היקף. התערוכה Funtastico נוצרה עבור אוסף מוזיאון חרונינגר בהולנד בשנת 2014, והיא מציגה עשר שנות יצירה של חיון ואת סגנונו הייחודי שמשלב מוטיבים פנטאסטיים, הומוריסטיים, פּוֹפּיים וקיטשיים: פריטים מסחריים כרהיטים וחפצי עיצוב,רישומים וציורים, ומיצבים אמנותיים, הנעים על קו התפר שבין עיצוב לאמנות, פנטזיה ומציאות. בנוסף, לכבוד התערוכה בחולון, יעצב חיון עבודה בלעדית שתיתרם לאוסף הקבע של המוזיאון הודות לתמיכתה של חברת אבן קיסר: מראות קיר בקנה מידה גדול המאזכרות מסיכות ענק פרימיטיביות, שייבנו בעבודת שיבוץ באבן קיסר. המראות לדידו של חיון, הן "מראות של ההיסטוריה" כפי שהוא מסביר בדבריו "כל התרבויות, מהעמים העתיקים במזרח התיכון ועד לאצטקים באמריקה, עשו שימוש במסכות, וכל מסיכה מספרת סיפור. מאוד רציתי ליצור מסיכה המייצגת דמויות מהקוסמוס שלי, כזו שמשלבת פנטזיה ואיזו משחקיות קלילה, עם עבודת אמנות ואיכות"

צילום: סטודיו חיימה חיון.

28.11.15 – 2.4.16, מוזיאון העיצוב חולון רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי