טביעת רגל ישראלית במילאנו

לפגוש בזירת העיצוב הגדושה של מילאנו יוצרים ישראלים, מהם שפועלים ברחבי העולם, תמיד מחמם את הלב, כך שגם אם השבוע הגדוש חלף-עבר לעולם לא מאוחר מידי להביא עוד טעימה מהנחת. אז אחרי שכבר הצגנו כאן (בגיליון הקודם) את המיצב  המרשים של חברת אבן קיסר, את היצירות של סטודיו RAW EDGES בתצוגה של לואי ויטון, את גיל שפי ואבינועם הדס שהציגו במתחם התערוכה, ו"פגשנו" את עבודותיו של המעצב אריק לוי בקולקציות של חברות מובילות- הנה עוד כמה שמות "משלנו" שעשו את זה השנה במילאנו 

מאת: | צילום: | 07/12/2015
צילום: באדיבות BRAND NEW WORLD

BRAND NEW WORLD, פלטפורמת תצוגה שתכליתה חשיבה מחודשת על מודל של עיצוב ועסקים הפגישה סטודיואים שפעילותם מגלמת קונספט חדש של קשר בין מעצבים, מייקרים ויזמים, ובכלל זה גם את גלריית טאלנט דיזיין בבעלות האדריכל גל גאון. 

צילום: גיל אלנקווה

בתערוכה, שהתקיימה במבנה שתכנן האדריכל ואיש האשכולות ג'יו פונטי, הציגה הגלריה עבודות של היוצר אילן גריבי אותו היא מייצגת- אלמנטים מרשימים מבוססים נירוסטה בוהקת בקיפול אוריגמי המאפיין את יצירתו, וביניהם עבודה שהדהדה מראה עננים ויצירת מחווה לביצי פברז'ה.


צילום: שי בן אפרים

בחלל החדש שהשיקה גלריה נילופר במטרה להרחיב את אוסף העיצוב העכשווי, חשף המעצב ניר מאירי את קולקציית MOON, קולקציית מנורות חדשה שעיצב עבורה, ואשר רמז לעיצובה טמון כבר בשמה. 

צילום: שי בן אפרים

את המסתורין הרומנטי ורב הפנים של הירח תרגם מאירי לסדרת מנורות הכוללת מנורת תקרה 7MOON מנורת רצפה/עמידה 2MOON, ומנורת שולחן. 

צילום: שי בן אפרים

האהילים/ירחים ניתנים להתאמה וכוונון כלפי מעלה או מטה באמצעות פתיחה/סגירה של מהדק קטן, ובכך מאפשרים ליצור קונפיגורציות משתנות.


על כיסאות CHI SE, שהוצגו בקומה העליונה של גלריה של רוזאנה אורלנדי והציגו אינטרפרטציה מודרנית לכיסא הטברנה (מסעדות) הנפוץ, היו חתומים המעצב תומר (תומי) נתנאל והאדריכל טל הראל ששיתפו פעולה לצורך הפרויקט. 


הכיסאות, שבוצעו בעבודת קראפט מעשה ידיהם, משלבים קונסטרוקציית אלומיניום מצופה אנודייז בגוונים שונים, מושב ומשענת בקליעה ידנית של חוט PVC צבעוני וייעודי לרהיטים. המהדורה הראשונה שהוצגה בגלריה  נמכרה, וכעת מיוצרת באיטליה מהדורה שנייה בפלטת צבעים קיצית. 


צילום: Tatiana-Uzlova

כמו בכל השנים האחרונות, כך גם השנה לא נפקד מקומם של המעצבים בועז כהן הישראלי ורעייתו היפנית סיאקה יממוטו, בגלריה רוזאנה אורלנדי. השניים, בעלי סטודיו BCXSY הפועל בהולנד, הציגו את INVERTED SPACE- סדרת טפטים שיצרו כשיתוף פעולה עם יצרנית הטפטים האמריקנית CALICO WALLPAPER

צילום: Tatiana-Uzlova

הסדרה שנוצרה כ"קסטם מייד" בהשראת שמי הלילה, מבוססת על צילומים של ארגון NASA, המדגישים את מרקם פני הירח  וכל יריעה חוברת לזו הצמודה לה בדיוק מופתי תוך יצירת מופע ענוג בגווני זהב ופסטל רכים.

 
צילום: אסף אמברם

בסופר סטודיו שבאזור טורטונה הציגו המעצבים יובל כרמל ואופיר זנדני בעלי סטודיו COZI, בית יוצר לגופי תאורה ואביזרים מעוצבים לבית. 

צילום: אסף אמברם
 
צילום: אסף אמברם

התצוגה גילמה את העיסוק העיקרי בו מתמקד הסטודיו- שילוב בין טכנולוגיות מתקדמות ועבודות קראפט מסורתית, וכללה אובייקטים עשויים עץ בכיפוף תלת ממדי המשווה להם מופע של נייר מקומט לצד גופי תאורה עשויים מאריגים בהדפסה תלת ממדית.


צילום: עידו אדם

צילום: דורית טלפז

גלריית השטיחים של אלברטו לוי אירחה את המיצב  T-E-X-T-B-L-O-C-K שיצר עבורה המעצב פיני לייבוביץ המשמש גם כמרצה בכיר בשנקר. 

צילום: דורית טלפז

המיצב, שלדברי ליבוביץ הינו בבחינת סיכום ביניים של דיון אישי- פנימי על עיצוב, פונקציונאליות ונראות, הציג פרשנות לשיח המתנהל באשר לעקרון החזרתיות של יחידות בסיסיות בדמות קונפיגורציות מבוססות על תצורת קוביות רבועות. מחד, נאמר במצע הרעיוני, הן נועדו להתערבות ו"הפרה" בשל הכלת תכנים משתנים באופיים, משקלם וצבעם, ומאידך קיים הרצון לשמר את מופען המסודר והברור. 

צילום: דורית טלפז

במיצב של ליבוביץ ההתערבות קורית מלכתחילה, על מנת להאיר את המתח המתקיים בין הרצון ליצור סדר שמושתת על מערך חוקים, לבין הצורך הפונקציונאלי והשימוש שלעתים משבש את עבודת המעצב. (סייע לפרויקט: המעצב עודד ובמן).     


עכשיו במילאנו – 'תנובת הארץ': פתרונות עיצוב לבעיות תוצרת חקלאית מכללת תילתן לעיצוב ותקשורת חזותית נבחרה ע"י משרד החוץ להציג באירועי הביתן הישראלי בתערוכת אקספו 2015 המתקיימת במילאנו. 


בביתן, שעוצב ע"י משרד "קנפו כלימור אדריכלים" יציגו סטודנטים מהמכללה את קונספט "תנובת הארץ" הנקשר לנושא העל שמוביל את התערוכה המתקיימת אחת ל-5 שנים  'Feeding the planet – Energy for life'. 


במסגרת זו יוצגו פתרונות מבניים, גראפיים ושיווקיים המתייחסים לתהליך שעוברת התוצרת החקלאית החל משטחי הגידול ועד שיווק המוצר בנקודת המכירה. בנוסף, יוצגו מודלים תלת ממדיים של 'באסטות' מודולאריות, קלות לתפעול ואחסון, שחומרי הגלם המשמשים לייצורן ניתנים למחזור. 

צילום: מיכאל פיש

בחלל בארמון LITTO, 'התמקם' סטודיו מגנטה בבעלותו של המעצב רונן בבלי והציג מבחר מעבודותיו: עיצובים חדשים לצד כאלה שכבר קנו את מעמדם בשנים חולפות, כשכולם מגלמים את חתימת היד המאופיינת בקריצה שמבוססת על קווים א-סימטריים ומשחקי נפחים, ושזורה בהומור ובצבע. 

צילום: יותם כהן

בין העיצובים החדשים מבית הסטודיו ניתן לציין את מנורת השולחן JEAN  בעלת רגליים "אנושיות" שנפתחות בהתאמה לבסיס האהיל הטרפזי, את CHRISTMAS CABINETS, יחידות אחסון עשויות עץ המשלבות מעמד רגלי מתכת דקות ותיבות צבעוניות פתוחות בקווים א-סימטריים ודופן פנימית מודפסת (ישירות על העץ) בדיגום שחור-לבן, ואת SOPHIE- כוננית אחסון  מסדרת פריטי ONE OFF  שנוצרה מתוך חקר היחסים המתקיימים בין נפחים וקווים שתלויים קונסטרוקטיבית אלה באלה. 


בנוסף נכללו בתצוגה שטיחים בדיגום גראפי, וקפסול'ס- קפסולות קפה של נספרסו שניתן לשתול בתוכן. 

צילום: מיכאל פיש

את טעם חתימת ידו, תרתי משמע, של המעצב עידו גרעיני אפשר היה לפגוש בשלושה מוקדי תצוגה בעיר: בזה של אבן קיסר, בתערוכה של WallPaper, ובתצוגה Brand new world. גרעיני, שכיום פועל בהולנד, הציג פלטפורמה חדשנית מבית הסטודיו שבבעלותו ואשר עיקרה הוא יופי אכיל ומתיחת הגבולות של עיצוב רב תחומי ותפיסות חישה. 

בשיתוף עם: Studio Erwin Zwiers

מדובר באופנה חדשה המגלמת שילוב של אובייקטים מעוצבים, מוצרים אכילים, אימג'ים וניחוחות כמהות העומדת מעבר לזמן ובה בעת משנה אותו, כאשר כלי שולחן, רהיטים ותכשיטים משרתים בדרכם אמצעי להצגת אוכל. רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי