נשב בחוץ, כמה יפה הליל...

קיץ. פותחים את דלתות, מסיטים את הוילונות ושוב יוצאים לבלות בגינה או במרפסת שנזנחו מעט בימי החורף ועתה חוזרות לסדר היום. מה מוצע בתחום ריהוט הגן, ואילו עיצובי חוץ נראו בתערוכת הרהיטים במילאנו

מאת: עידית אסא | צילום: | - 17/08/2015
מתוך קולקציית 2015 של המותג Serralunga: כורסאות המשלבות קונסטרוקציית עץ ובד מבוסס פוליאתילן מטופל לתנאי חוץ; שולחן נמוך עם משטח למינציה דמוי צפחה, ומנורה עומדת.

השנים האחרונות שינו בעליל את תפיסת הגינה ו/או המרפסת במרחב המגורים- לא עוד סוג של "נספח", אלא חלק בלתי נפרד ושווה ערך לחלל הפנים לכל דבר ועניין. 

דגם Tosca של חברת Tribu: קונסטרוקציית אלומיניום מייצרת מבנה רך-עוטף מלופף ב"חבלי" טקסטיל סרוגים | גנים ושושנים.

במדינה כישראל, שנהנית מ-9 חודשי שמש בשנה, אין תמה שהמגמה הצוברת תאוצה בעולם כולו מצאה לה אחיזה נאמנה: הנוף הבנוי בארץ חושף בתים פרטיים שתכנונם האדריכלי שם דגש משמעותי על קיום קשרים אמיצים בין החוץ והפנים, וכך גם דירות המתהדרות במרפסות הן יעד רכישה נחשק. אחרי הכול, אין כמו להתרווח בחוץ בערב קיץ, להרים רגליים, ליהנות מבריזה נעימה ומתמונת שמיים זרועי כוכבים ולנעוץ שיניים באבטיח קר. 

מבית המותג Tribu: מערכת ישיבה כבמת עץ ועליה כריות הנתמכות ע"י מסגרת אלומיניום בלתי נראית | גנים ושושנים.

חבירת מרחבי החוץ והפנים וטשטוש הגבולות ביניהם באים לידי ביטוי בתשומת לב רבה שמוקדשת לעיצוב הגינה/מרפסת במידה שאינה נופלת מזו המוקדשת לחלל הפנים, ובתוך כך גם לשגשוג של ממש בתחום ריהוט הגן. 


כיסאות נוח בטעם של פעם שלחו לא נס | איקאה.

יתרה מזאת- פריטי ריהוט "רגילים" שמשויכים מלכתחילה לחללי פנים מיוצרים היום כך שיתאימו לשני העולמות: הן מבחינת קווי העיצוב, הן מבחינת הפונקציונאליות וערכי נוחות המשתמשים, והן, ובעיקר, מבחינת עמידות החומרים מהם הם עשויים בפני תנאי מזג אוויר משתנים. 

מתוך קולקציית 2015 של חברת Extremis: מערכת ישיבה סלונית. "כיס" שמשתלב בגב הספה מיועד להצנעת כיסוי נשלף.

חברות יצרניות בתחום משקיעות משאבים רבים בפיתוח מערכות ריהוט שיענו על כל אלה, ואף רותמות לצורך זה מעצבים מובילים מהשורה הראשונה של עולם העיצוב. כך, לצד רהיטי חוץ "טיפוסיים" ככורסאות שיזוף לסוגיהן וכיסאות נוח, ניתן היום למצוא פינות ישיבה "סלוניות" ואלגנטיות, שולחנות קפה וצד, דלפקי בר ושולחנות אוכל מסוגננים עם כיסאות תואמים שלא היו מביישים אף חלל פנים אנין ומושקע.

מערכת ישיבה מודולארית דגם Butterfly בעיצובה של פטריסיה אורקיולה ל- B&B: מעוצבת על טהרת הריפוד באריג חוץ רך למגע. השולחנות: מסגרת מלופפת בחבלים ומשטחי עץ או שיש | דה בוקס.

חומרים

רהיטי הגן מוצעים במנעד חומרים ו/או שילובים שונים ביניהם, כאשר היבט העמידות הוא משמעותי ביותר ומכתיב את מידת התחזוקה הנדרשת. הרווחים ביניהם הם: 

מתוך קולקציית 2015 של המותג Kettal: פלטת צבעים עשירה בסדרת אריגים חדשה לשימוש חיצוני שעיצב סטודיו "דושי לוין".

פלסטיק- החומר, הפשוט לכאורה, שכיכב בזירת החוץ שנים, ממשיך ומככב בה בזכות עמידותו הרבה והיעדר צורך בתחזוקה. מערכות עשויות פלסטיק מוצעות היום בעיצובים רעננים וצבעוניים המיישרים קו עם מגמות אופנתיות. 


"מיסוני" לסביבת החוץ: כורסאות מפנקות בריפוד מותאם, צבעוני ועשיר בדיגום המאפיין את המותג | רנבי.

עץ- עץ הוא לעולם "הדבר האמיתי", חומר טבעי בעל נוכחות חמימה. ואכן, מערכות ריהוט חוץ עשויות עץ  מאופיינות במראה מרשים ומכובד, אך בה בעת דורשות תחזוקה וחידוש התלויים גם בסוג העץ  ובמידת עמידותו והתאמתו לתנאי חוץ.  סוגי עץ שניחנו בצפיפות גבוהה ובשומן טבעי נחשבים מתאימים לכך, ובכל מקרה שימון קבוע של הרהיטים מבטיח שמירה על חזותם.

כיסאות צבעוניים עשויים פולקרבונט מבית המותג האיטלקי Bontempi - אליתה ליוינג.

ראטן סינטטי- חלופה מצוינת לראטן טבעי שאמנם מתאים באופיו ובחזותו החומרית לסביבת החוץ, אך פחות מכך מבחינת עמידותו. הטכנולוגיות העכשוויות של היום מחקות את מופעו של הראטן הטבעי בהצלחה רבה ומערכות שעשויות מהמקבילה הסינטטית מעניקות לו תשובה טובה והינן אהודות מאד.
  
מערכת ישיבה מעץ טיק בעיצוב קלאסי, של המותג Royal Botania | פנטהאוז.

אלומיניום- כמו בחלל הפנים, כך גם בסביבת החוץ החומר קל המשקל שניחן בעמידות טובה בתנאי חוץ ונקשר לעיצוב מודרני משתלב היטב בנוף הגן- אם בגון המתכת הטבעי ואם במבחר עשיר של צבעים. 

ספה דו מושבית מאופיינת במראה ערסל, מתוך קולקציית Nest שעיצב Daniel Pouzet ל- Dedon | טולמנ'ס.

ברזל- ברזל כמו ברזל, נקשר במיוחד לעיצוב גולמי משהו, או כפרי-דקורטיבי.  החומר עמיד מבחינת חוזק, אך תנאי החוץ אינם מיטיבים איתו והוא דורש תחזוקה שוטפת למניעת החלדה.

מערכת ישיבה מאלומיניום בעיצוב נקי וישר קווים. Gandia Blasco | הביטאט.
 
חומרים טבעיים- אין ספק שמקומם יכירם בסביבת החוץ באופן טבעי, תרתי משמע, וככאלה הם אף מגלמים ערך ירוק ומהדהדים קסם של תחושת נופש וחופש. עם זאת, כחומרים טבעיים הם עלולים להיות מועדים לבלאי חזותי ולכן עדיף להגן עליהם ולהרחיקם מאזורים רטובים ומחשיפה לשמש ישירה. 

לפינה אינטימית: כיסא ברזל בקווים מעודנים המדמים תחרה, ושולחן המשלב קונסטרוקציית ברזל ומשטח בטון | קנה קש.

במבוק- הצמח שניחן בשלל תכונות טובות של חוזק ועמידות מעניק למערכות ריהוט שעשויות ממנו מראה טבעי ולא פורמאלי, וגם עליו רצוי להגן מפני שמש ישירה ומים העלולים לגרום לשינוי צבעו. 

מערכת ישיבה מסוגננת המשלבת חומרים מגוונים כעץ, מתכת וטקסטיל | טולמנ'ס אאוטלט (צילום: אסף פינצ'וק).

בטון- הבטון  הרווח היום בבנייה המודרנית משתלב היטב גם באזור הגינה, ולצד עמידות וקלות תחזוקה נחשב לחומר עדכני המגלם עכשוויות ואף נושא עמו ערך מקיים. פריטי הריהוט יכולים להופיע על טהרת הבטון היצוק- שיטה שמתאימה בעיקר לפריטים לא גדולים, או כשילוב של לוחות כאלה או אחרים (פייבר צמנט למשל) עם חיפוי בשכבת "מיקרו טופינג"- שכבת בטון מוגנת בסילר. שיטה זו אינה מוגבלת מבחינת מידות וניתן לממש באמצעותה מגוון רחב של פריטים ואלמנטים גדולים.  

כורסאות במבוק עם ריפוד כריות נוחות, ושולחן במבוק עם משטח בטון | קנה קש.

פלסטיק מואר- פריטי ריהוט ואביזרים משלימים עשויים פלסטיק יצוק צבעוני שמואר הודות לגופי תאורת לד המותקנים בתוכו הם אובייקטים חינניים במיוחד. שיבוצם בנוף הגן משרה קסם רב וחזות מהוקצעת, מה גם שבנוסף לפונקציה ה"ריהוטית" הם מהווים מוקדי אור ומשמשים כסוג של גופי תאורה. 

ריהוט גן מבטון בעיצוב עכשווי | קנה קש.

טקסטילים- אריגים וריפודים

מטבע הדברים, בד בבד עם השגשוג היצרני של ריהוט הגן, קיים גם שגשוג בהיצע חומרי הטקסטיל המתאימים לשמש בחוץ, ומכונים לעתים בדי "הי טק" בזכות הליכי הפיתוח המושקעים בכך והטכנולוגיות המתקדמות שמעורבת בייצורם. האריגים המשמשים כמושבים עשויים מחומרים מרוכבים אשר בתוך כך מאופיינים בערכי עמידות וחוזק רב, דוגמת .BATYLINE בדי הריפוד מיוצרים מחומרים סינטטיים המאופיינים בצפיפות גבוהה, נצבעים בצבעים מיוחדים ומטופלים בתהליכים המקנים להם עמידות בפני מים ובפני קרני UV הגורמות לדהייה. הבדים מוצעים בשלל דוגמאות וגוונים המאפשרים "להלביש" את רהיטי הגן במראה אופנתי-עכשווי, ובד"כ ניתנים להסרה לצורך כביסה וניקוי. 

מושב וגוף תאורה כאחד: "קוביות" מפוליקרבונט יצוק בשילוב משטח עליון ותאורת לד. Vondom | פנטהאוז.

עיצובים וחידושים

ההיצע הסגנוני של ריהוט הגן הוא עשיר, וכמו בעיצוב הפנים נע מעיצוב מודרני ו/או אלגנטי, דרך שפה כפרית ברוח טוסקנה/פרובאנס ועד מראה "שאנטי" שמייצרים פופים מזמינים, מושבים גדולים  דמויי קונכייה עוטפת, פינות זולה ומרבצים לסוגיהם. 

פופים צבעוניים מבית פאולה לנטי | טולמנ'ס.

עד היכן מגיע אימוץ דפוסי הפנים לשימוש חיצוני, ניתן היה לראות בתערוכת הרהיטים האחרונה שהתקיימה במילאנו.  כך, למשל, מערכות ישיבה מרופדות ש"מתנהגות" באותה גמישות מותאמת לצרכים שמאפיינת את מערכות הישיבה העכשוויות שמיועדות לחללי פנים,  שלל כיסאות מסוגננים או קולקציות ריפודים עשירות. קו נוסף שבלט בתערוכה היה מראה קלוע או וריאציות על הנושא- שימוש ב"חבלים" מסוגים שונים לעטיפת הקונסטרוקציה של הרהיט (אם כולו ואם רק חלק ממנו) תוך יצירת  חזות מזמינה וחמימה, במשטחי השולחנות נראה שימוש בשיש, עץ או קרמיקה, ואת הפנים שיצא החוצה השלימו קולקציות של שטיחים מסוגננים ייעודיים למרחב החוץ. 

מתוך קולקציית 2015 של חברת Extremis: ערסל/ נדנדה בעיצוב מתובל בהומור המתקבל משילוב קורות עץ מלופפות/ "חבושות" בטקסטיל.

התערוכה אף הדגישה כי החתירה להפוך את החוץ למרחב חיים יומיומי מוצא את ביטויו גם בפתרונות שאינם שייכים לעולם הרהיטים "פר סה", דוגמת מחיצות מסוגים שונים המאפשרות לתחום את פינת הישיבה ואף למלא פונקציות שימושיות כמו שילוב ווי תלייה, מדפים להנחת חפצים, או אפילו משטח עבודה (למי שמתעקש...).

פינת אוכל לחוץ כיחידה המשלבת שולחן עגול, ספסלי ישיבה ושמשייה מגנה | Extremis.

בחירת החומרים, העיצוב והסגנון של מערכות הגן כפופה כמובן להעדפות הטעם, כמו גם לצרכים, לנתוני המיקום הגיאוגראפי ולאופי שרוצים לשוות למרחב החוץ. כך, למשל,  ניתן להמשיך את שפת עיצוב הפנים גם בחוץ  ליצירת רצף סגנוני, ועוד יותר מכך- כאשר ממקמים את פינת הישיבה החיצונית בצמוד או בסמוך ליציאה מהסלון היא מייצרת תחושה של המשך ישיר שלו ומגדילה את אזור האירוח. 

מתוך קולקציית 2015, עיצוב של רודולפו דורדוני למותג Kettal: מערכת ישיבה סלונית וגמישה. שילוב של קונסטרוקציית אלומיניום וכריות נוחות עם ריפוד חוץ איכותי.

לחלופין ניתן להדגיש את המעבר בין שני האזורים וליצור בחוץ חוויה אסתטית שונה בתכלית מזו שמאפיינת את עיצוב הפנים, דוגמת שילוב פריטים בעיצוב שמדיף ניחוח של אתר נופש אקזוטי או ברוח המזרח. כאשר שטח הגינה/מרפסת גדול דיו ניתן כמובן למקם בו מספר פינות בעלות אופי שונה, דוגמת פינת ישיבה, שולחן אוכל, פינת קפה אינטימית, גזיבו רומנטי או אזור "רביצה" לא רשמי.  בכל מקרה, אם כך ואם אחרת- הקיץ מעבר לפינה, הגינה/מרפסת מזמינים לצאת וליהנות משהייה בחוץ, ורצוי שהיא תהיה מפנקת ותספק הנאה שלמה.

כורסה מזמינה המשלבת עץ, קליעה עוטפת וריפוד רך | Unopiu.
 
 
 

יצירת קשר - נשב בחוץ, כמה יפה הליל...