מה למדתי מתערוכת "Salone del mobile"?

תערוכת Salone del mobile, אשר מתקיימת מדי שנה במילאנו שבאיטליה, היא אחת מתערוכות העיצוב הנחשבות בעולם, בעיקר בזכות העובדה שהיא מצליחה להציג את המגמות והטרנדים החדשים בעיצוב תוך התמקדות באיכות, סגנון ויעילות.

מאת: מעצבת הפנים טלי יאני | צילום: | - 16/06/2014
מטבח MOOD של חברת מטבחים איטלקית בשם COMPOSIT


לאחר ביקור בתערוכה אני כותבת עבורכם את התובנות שקבלתי ממנה:

חלל מרווח ונוחות פונקציונאלית

גם השנה התערוכה ממשיכה להציב במרכז את החלל המרווח והמואר, תוך שימוש בגווני אפור וגרז' (אפור משולב עם בז') בשילוב עם לבן.

החידוש הבולט השנה, מעבר ליופי ולסגנון, הוא ההתמקדות בנוחות ובפונקציונאליות כערך עצובי מרכזי ובסיסי. 

כאן, מגיע גם החיבור אלינו לישראל, הידועה בתרבות התכלס ובהצבת היעילות בראש סדר העדיפויות. אמנם אנו הרי מכירים היטב את החשיבות ואת התועלת שבעיצוב בתים בסגנון מודרני ופונקציונאלי, אבל החידוש המרכזי של שנת 2014 הוא בריהוט רב תכליתי המשרת את הפונקציונאליות ואת החיסכון.

צבעים בסיסיים של אפור גרז' ולבן

 

רהיט אחד שמשלב מספר פונקציות 

להבדיל מהתפיסות הקלאסיות של מיקום רהיטים לפי תפקידם, כיום נעשה שימוש ברהיטים המשלבים יחד, בחלל קטן, מספר פונקציות. כך למשל, ניתן לראות ספות נוחות ומעוצבות שמשלבות מעין תאים חיצוניים המשמשים כפונקציה של ספרייה או למטרות אחסון אחרות. 

כדי לאזן את הפונקציונאליות, עדיין נעשה שימוש ברהיטים נוספים בעלי צביון קלאסי ו/או אלגנטי.

מספר פונקציות ביחד המרוכזות בחלל קטן

האבולוציה של מוטיב ה: Open Space

בנוסף לאותם רהיטים רב תכליתיים, ניתן לראות את המשך האבולוציה של מוטיב ה:Open space הדוגל באחידות ובהמשכיות בכול חללי הבית. אם בעבר כל חלל היה מופרד מבחינה פיסית כמו גם מבחינת המאפיינים, אז אפשר לומר שהיום העיצוב מתאפיין בטשטוש הגבולות, כך שפינת האוכל עשויה  לשמש גם כפינת קריאה והספרייה משולבת עם מכשירי האלקטרוניקה והסטריאו. 

אט אט נעלמות מגירות, מדפים.....
 

השינוי במטבח צועד בראש

מכול חללי הבית - המטבח הוא זה שלוקח על כתפיו את דגל השינוי. בעקבות מיקומו המרכזי בבית, המטבח שמושך את תשומת ליבם של האורחים, הופך להיות אזור מגורים בועט וחי המשתלב עם העיצוב הכללי. המטבח איננו עוד חלל מופרד משאר חללי הבית – הוא הופך מחלל בישול למקום מגורים מרכזי, בו ניתן לארח ולבלות.

כדי לחזק מגמה זו, התערוכה מציגה מטבחים עם שולחן גדול המזמין מספר פונקציות לבחירה, כגון: ישיבה משותפת של בני המשפחה, שולחן עבודה או שולחן אוכל.

כדי שהמטבח באמת יהפוך לכוכב המרכזי, העיצוב שלו צריך להיות מעין המשך של הסלון... אט, אט נעלמים המגירות, המדפים, וכמוהם גם מכשירי החשמל שבעבר נהגו לשבת על השיש לתפארת מדינת ישראל. 

העיצוב העכשווי מעביר השפעות מהסלון אל חלל האמבטיה


העיצוב העכשווי מעביר השפעות מהסלון אל חללי המטבח וגם אל האמבטיה. כל חלל מושפע מהאחר ואינו נחשב יותר לחלל סטרילי. אני יכולה לומר בביטחון שבזמן הקרוב נראה יותר ויותר עיצובים בעלי תפיסה הוליסטית וריכוז פונקציות תוך ניצול מרבי של החלל וכול זה כמובן, בלי לפגוע ביופי ובסגנון. 
מעצבת הפנים טלי יאני | אתר | דף פייסבוק

 

יצירת קשר - מה למדתי מתערוכת "Salone del mobile"?