צפו בתערוכות עיצוב המתקיימות בגרמניה, אנגליה, אוסטריה וארה"ב

 מתוך מגזין "בית ונוי" גליון 135 - מדור סובב עולם

מאת: אביטל מאור | צילום: | - 12/05/2014
תצוגת מגזינים מקוריים של 'פלייבוי'. | צילום: אוולין סטיינר

PLAYBOY ARCHITECTURE 1953-1979
פרנקפורט – גרמניה
DAM – Deutsches Architedturmuseum

דפדוף בגיליונות מוקדמים של המגזין 'פלייבוי' מעלה לא רק תמונות עירום, אלא, למרבה ההפתעה, גם צילומים של אייקונים אדריכליים של אדריכלי על דוגמת בוקמינסטר פולר, ג'ון לאוטנר ומשה ספדי, וכן צילומי כסאות מעצבים.

במקביל לתמונות הפתייניות ניתן להיתקל גם בראיונות עם אדריכלים, דוגמת מיס ואן דר רוהה, ששוטחים את התיאוריות האדריכליות האוונגרדיות שלהם.

בכך כיוון המגזין לקורא הזכר הרווק, שבעידן של התבססות התפיסה האסקפיסטית מלטש את טעמו גם בתחום העיצוב.

בתערוכה מוצגים גיליונות מקוריים מתקופה זו, וכן מודלים אדריכליים ופריטי ריהוט מעוצבים המסמנים תחילתו של עידן הנמשך עד היום, של יצירת מגה-אדריכלות ומגה-עיצוב.


ייצור פקקי שעם | צילום: Mirren Rosie באדיבות Design Museum


In The Making
לונדון - אנגליה
Design Museum London

בתערוכה זו נחשפים החיים הסודיים של מחבטי קריקט, כובעי לבד, נעליים, מגפיים, גולות, נורות, משרוקיות, עפרונות, מטבעות, עדשות ולפידים אולימפיים.

בתערוכה מוצגים 24 אובייקטים שונים ומפתיעים, הנמצאים בעיצומו של תהליך הייצור, כשבחירתם נעשתה ע"י מעצבי סטודיו 'Barber & Osgerby' המנהלים דיאלוג עם התהליך. במסגרת התערוכה מוצגים הפריטים, לא כחפצים מוגמרים, אלא כמקטעים מוקפאים במהלך הייצור, ובכך שופכים אור על חלק פחות מוכר בתחום העיצוב.

זוג המעצבים אשר זוקפים לזכותם עיצובים רבים, לרבות הלפיד האולימפי של 2012, חושפים בתערוכה זו את האתגרים העומדים בפני מעצבים תעשייתיים במהלך המסע שבין רעיון למוצר מוגמר.


Lathe V Chair, 2008, Sebastian Brajkovic. | צילום באדיבות: Carpenters Workshop Gallery, London.

Re: Collection
ניו יורק – ארה"ב
1 באפריל עד ה- 1 בספטמבר, 2014
MAD – The Museum of Art and Design

מוזיאון העיצוב הניו יורקי חוגג יום הולדת חמש בכתובתו הנוכחית עם תערוכה ייחודית המבקשת לחשוף את בחירותיו של האוצר הראשי של המוזיאון David Mcfadden. מקפדן  מכהן בתפקיד מזה שש עשרה שנים, ובמהלך שנותיו כאוצר ראשי צמח האוסף הקבוע של המוזיאון מ- 800 אובייקטים ליותר מ- 3000.

לכבוד האירוע נבחרו 75 עבודות בתחומי הפיסול, תכשיטים, קרמיקה, ריהוט וטקסטיל של יוצרים מוכרים, ביניהם גם שני ישראלים - רון ארד ואיילה צרפתי.

הפריטים שנבחרו כוללים גם חומרים מעניינים ותהליכים מקוריים, שהיו חלק מתערוכות ראשיות במוזיאון בשנים האחרונות, כמו תחרה, נייר ואבק. אלה גם מתחברים לגישות אוצרות עכשוויות המחברות את העיצוב למגמות פוליטיות, חברתיות וכד' ויוצרים מסגרת תכנים מורכבת לסיפור העיצובי. 


Dice Kavek, קולקציית 'Istanbul Contrast'.

Jameel Prize 3
לונדון – אנגליה
Victoria and Albert Museum

זו הפעם השלישית שמוזיאון זה מעניק את פרס ג'אמיל הבינלאומי לאמנות ועיצוב בהשראת המסורת האיסלאמית.

מטרת התחרות והפרס לקדם עבודות בתחום האמנות, הקראפט והעיצוב העכשוויים, אשר מנהלות דיאלוג עם התרבות האסלאמית המסורתית.

הזוכה השנה הוא המעצב התורכי Dice Kayek, עבור קולקציית 'Istanbul Contrast' שיצר – קולקציה של בגדים המתרגמים את המורשת האדריכלית והאמנותית של איסטנבול לתחום האופנה.

לתחרות הוגשו 270 עבודות  מרחבי העולם, והרשימה קוצרה ל- 10 עבודות נבחרות המוצגות כעת במסגרת תערוכה במוזיאון. בין העבודות ניתן לראות עבודת קליגרפיה ערבית, אופנה, תכשיטנות, ציור מיניאטורי ועוד, כולן ברוח המסורת האסלאמית.


קתדרלת הכיסאות (Cathédrale de Chaises), Tadashi Kawamata, Reims, צרפת, 2007. | צילום: אנדראס פלוסקוטה.
 

Redesign of the MAK Permanent Collection of Asia
וינה – אוסטריה
תערוכה מתמשכת
MAK – Austrian Museum of Applied Arts / Contemporary Art 

מוזיאון העיצוב הווינאי מחזיק את הקולקציה האירופאית המקיפה ביותר של אמנות שימושית אסיאתית, הכוללת 25,000 פריטים.

השנה נערך שינוי מקיף בתצוגה זו, בשיתוף עם האמן/מעצב היפני  Tadashi Kawamata, שיצר מיצבים במיוחד עבור המוזיאון, כאשר השינוי משקף את העניין ההולך וגדל באמנות ועיצוב שמקורם במזרח אסיה.

עבודותיו של  Kawamata, אחד האמנים/מעצבים היפניים החשובים כיום, לא רק מחברות בין מזרח ומערב, אלא גם מאירות נושאים חברתיים, באמצעות שימוש בלתי שגרתי שהוא עושה בעץ. כך, לדוגמה 'Tree Huts' (שלוש בקתות), עבודות פיסול חברתי בהשראת הפבלה הברזילאית, אשר מוצגות במוזיאון, ובית הקפה 'Favela' אשר הוקם על ידו ביריד באזל ב- 2013. 


Paul Scott, Willow for Ai Weiwei, 2011, | צילום: Therese Husby.

Horizon – Landscapes, Ceramics and Print
אוסלו - נורבגיה
עד ה- 14 ביוני, 2014
Nasjonalmuseet  - Museum of Decorative Arts and Design Oslo

תערוכה זו מציגה סיפור חזותי המתאר מסע לנופים, דמויות ודיגומים באמצעות גווני כחול, שחור, ורוד ולבן הבאים לידי ביטוי בכלי הגשה.

התערוכה כוללת כלי קרמיקה של מותגים מסורתיים ידועים כגון 'Egersund', ' Rörstrand', 'Spode' ו- 'Arabia', בהם נעשה שימוש בטכניקות שונות (צריבה, חריטה וליטוגרפיה), כמו גם פריטים של מעצבים עכשוויים ממדינות רבות בעולם אשר אמצו את הז'אנר המסורתי ומתכתבים עמו. התוצאה היא מסע מלא הפתעות חוצה תרבויות, פוליטיקה, היסטוריה וגיאוגרפיה, אשר מזמין להסתכל על הפריטים בדרך חדשה. יצירת קשר - צפו בתערוכות עיצוב המתקיימות בגרמניה, אנגליה, אוסטריה וארה"ב