עיצוב אופנה - יוז'י ימאמוטו במוזיאון העיצוב בחולון

במוזיאון העיצוב בחולון נפתחה תערוכת עיצוב שונה מהרגיל, במסגרתה מוצגים, בפעם הראשונה בישראל, פריטים מעוצבים על ידי מעצב העל, אחד המעצבים המובילים והמשפיעים ביותר בעולם. 

מאת: מערכת אתר 'בית ונוי' | צילום: באדיבות מוזיאון העיצוב חולון |

מה רואים? תערוכת יחיד של מעצב העל יוז'י ימאמוטו.

היכן? מוזיאון העיצוב חולון (www.dmh.org.il)

עד מתי? עד ה- 20 באוקטובר 2012

 

  

 

 

 

יוז'י ימאמוטו עבור מוזיאון העיצוב חולון, צילום: Max Vaduku
 
אוצרות התערוכה מתכתבת עם מבנה חלל המוזיאון שתוכנן על ידי רון ארד ומתפרסת בשלושה חללים שונים. בגלריה התחתונה מוצגות 38 דמויות אורבאניות (כל דמות היא מנקן חסר ראש) הנעות על צירן על רקע פסקול רנדומאלי. ההפתעה המזומנת בגלריה זו היא הצבעוניות המתפרצת של חלק מהפריטים (סגולים, ירוקים, חרדל וכד'), העומדים בניגוד לתפיסת העיצוב ה'שחור' המאפיינת את ימאמוטו. בדימוי האורבאני הזה הדמויות מייצגות שפע של גוונים, טקסטורות, סגנונות (לרבות קימונו יפיפה אחד) ורמות לבוש (ממעיל יומיומי ועד שמלות 'שטיח אדום'). 

 

 

הגלריה התחתונה - פרט, אביב/קיץ 1997, שמלת משי צהובה בגזרת סטרפלס, צילום: שרון דרעי
 

 

  

הגלריה העליונה, צילום: שרון דרעי
 

 

הגלריה העליונה מזמנת חוויה רב חושית בזכות מיצב תאורה יפיפה ברכז החלל שעוצב על ידי צוותו של ימאמוטו באורח מדוקדק. המיצב כולל פלטת עץ עגולה המוצמדת לתקרה וממנה משתלשלים כבלים שחורים עד לרצפה, עליה הם ממשיכים לנזול ובסופם גוף תאורה קלאסי מואר. ימאמוטו, העוסק בפיסול מחדש של גוף האדם, באמצעות הבגדים, מציג כאן צללית מעניינת שנדמת כ'שמלת תאורה' בחלל. החלל עצמו מואר, שוב על פי הנחיית הצוות, באור אדום, המעניק לחלל כולו אווירת מסתורין. בגלריה זו מוצגות תשע שמלות ערב בגווני אדום ושחור, המשתלבות היטב עם מיצב התאורה האווירתי.

 

 

מבט על המעבדה לעיצוב. צילום: שרון דרעי.
 

 

המעבדה לעיצוב, אביב/קיץ 1992, שמלת משי ארוכה, מחווה לפינה באוש, צילום: שרון דרעי
 
בחלל המעבדה מוצגות עשרים דמויות גבריות העומדות כשהן פונות לעבר דמות נשית – העמדה מכוונת המדגישה את הערצתו של ימאממוטו לפינה באוש, עבור עיצב את השמלה המוצגת. השמלה, העשויה בד רך ונופל וגזרתה כשל אלה העומדת מול עשרים הדמויות הגבריות, הופכת למפגן של עוצמת ההערצה הגברית. בגדי הגברים הם, כדרכו של ימאמוטו, שילובים בלתי רגילים של בדים, טקסטורות וסגנונות. ז'קטים קלאסיים שאחוריהם רקומים כמו מעילי אופנוענים, שילובים של תחרה (בבגדי גברים...), שילוב של מערכת לבוש פורמלית עם בגדי ספורט (כמחווה לחברת 'אדידס') ועוד.
 

התערוכה מתקיימת בתמיכותיהן של שגרירות יפן וקרן יפן בישראל לציון 60 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

 

פרטים נוספים לגבי אירועים היקפיים המתקיימים בהקשר לתערוכה ניתן למצוא באתר המוזיאון.

יצירת קשר - עיצוב אופנה - יוז'י ימאמוטו במוזיאון העיצוב בחולון