אדריכלות ספורטיבית הקיץ בלונדון

הפביליון האדריכלי השנתי בגלריית 'Serpentine' בהייד פארק לונדון, מתכתב השנה עם המשחקים האולימפיים. Herzog & de Meuron  ו-  Ai Weiwei, שתכננו את אצטדיון 'קן הציפור' באולימפיאדת בייג'ין, הם שנבחרו לתכנן את הפיביליון השנה.

מאת: מערכת אתר 'בית ונוי' | צילום: |
 

זו הפעם ה- 12 שגלריית סרפנטיין מקימה את פביליון הקיץ האדריכלי – מאורע שהפך מזמן לאחד האירועים האדריכליים המסקרנים ביותר בעולם. בכל שנה נבחר אדריכל, שהתנאי להיבחרו הוא שטרם הושלם מבנה שלו על אדמת בריטניה, לתכנן את הפביליון. לאחר הקיץ מפורק המבנה (ובדרך כלל נמכר לאספנים). בעבר הציגו במסגרת זו אדריכלים כמו זהא חאדיד, פרנק גרי, רם קולהאס, דניאל ליבסקינד, אם למנות רק חלק מהם.

   

Jacques Herzog (left) and Pierre de Meuron Herzog & de Meuron © 2011, Marco Grob
  
Ai Weiwei © Ai Weiwei
  
השנה תכנון הפביליון נמסר למשרד האדריכלים השוויצרי הנודע Herzog & de Meuron, בשיתוף עם האמן הסיני Ai Weiwei, שהיו אחראים גם על תכנון אצטדיון 'קן הציפור' באולימפיאדת בייג'ין. כל זאת כחלק מאירועי קיץ 2012 בלונדון, העומדים בסימן האולימפיאדה. 

 
    
הייחוד של מבנה הפביליון השנה הוא בכך שהמבקרים יורדים אל מתחת לפני המדשאות של גלריית הסרפנטיין, הממוקמת בהייד פארק, על מנת לחשוף את ההיסטוריה החבויה של הפביליונים הקודמים. 11 עמודים, אשר מייצגים את 11 מבני העבר, ועמוד נוסף המייצג את הפביליון הנוכחי, תומכים בגג המהווה פלטפורמה מרחפת בגובה 1.4 מ' מעל הקרקע. פנים הפביליון מחופה בשעם, חומר בר-קיימא שנבחר על מנת להדהד את המתרחש גם בחוץ. 

National Stadium, Bejing, China, The Main Stadium for the 2008 Olympic Games Herzog & de Meuron and Ai Weiwei © Iwan Baan
   
הגישה שנבחרה לתכנון היא גישה ארכיאולוגית המעודדת את המבקרים הן להתבונן מתחת לפני הקרקע והן להתייחס לרצף המבנים הקודם. במהלך החודשים הקרובים, עד פירוק המבנה, מלבד ביקור בפביליון, ניתן יהיה גם להשתתף באירועים נוספים כמו 'לילות בפארק', 'מפגשי גלריה' ועוד. 
Serpentine Gallery – מה- 1 ביוני ועד ה- 14 באוקטובר, 2012.
לפרטים נוספים: www.serpentinegallery.org

יצירת קשר - אדריכלות ספורטיבית הקיץ בלונדון