תערוכת מטבעות העתיד

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND

מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: | מעצב אלון רזגור 03/04/2013

כסף. נושא יומיומי כה מוכר. כולנו חיים אותו, עושים למען השגתו, מצויים במצוקה כשהוא חסר. ומה יקרה לכסף שלנו במהלך המאה הנוכחית?

כיצד יבוא לידי ביטוי עתיד הכלכלה העולמית? האם לחומר ממנו עשוי הכסף ישנה משמעות ומי, בעצם, מחליט לאיזה חומר יש השפעה גדולה יותר?

שאלות אלה ונוספות עומדות בבסיס התערוכה "מטבעות העתיד", שאצר המעצב אלון רזגור  ומוצגת בימים אלה במוזיאון הרצלילינבלום, מוזיאון לבנקאות ונוסטלגיה תל אביבית של בנק דיסקונט. מטרת התערוכה היא להדגיש את חשיבותה של חדשנות תפיסתית בעיצוב מוצר ששמו כסף, כמו גם בהיבט החומר ממנו הוא עשוי, ובמסגרת זו קיבץ רזגור 20 אמנים ומעצבים המביאים את פרשנותם לכסף העתיד. האינטרפרטציות העיצוביות המוצגות בה "צומחות" מנקודות מבט שונות ומגוונות- מתכתבות עם טכנולוגיה מתקדמת, ולחלופין דנות דווקא ב"אין כסף", מבטאות היבטים סנטימנטאליים לצד תחכום רעיוני, מגייסות הומור ושעשוע ועוד. התערוכה נולדה כיוזמה משותפת של שולמית נוס, מנהלת אוסף האמנות של בנק דיסקונט והמעצב-אוצר אלון רזגור, ומוצגיה שנרכשו ע"י הבנק יועברו לרשותו עם נעילתה, מתוך מטרה שיהוו סנונית ראשונה לכינונו של אוסף חדש- אוסף עיצוב. 

 

"מטבעות העתיד", מוזיאון הרצלילינבלום לבנקאות ונוסטלגיה תל אביבית, רח' הרצל 13 פינת לילינבלום. 

 

מאחד עד מאה


 

ספירלה הינה תנועה, וככזו העבודה מחברת אותה לכסף, המהווה את המנוע המוביל את המערכת התרבותית העכשווית.הפרויקט מבקש להציג את הניגוד הקיים בין הפיחות בערך החומר של הכסף לבין התעצמות ערכו החברתי-תרבותי: ערכו החומרי מתדלדל ככל שהוא מתפשט ומתרחק ממקורו, בעוד השפעתו החברתית-תרבותית דווקא מתעצמת. 

עיצוב: דני שוורץ.  

 

חומרים: פלדת אל-חלד, גימור מראה.  

שקל לשקל מצטבר

 

עיצוב: קבוצת אוממי. חומרים: פולימר רגיש לקרינה אולטרה סגולית, ציפוי מתכת
 

עיצוב: קבוצת אוממי. חומרים: פולימר רגיש לקרינה אולטרה סגולית, ציפוי מתכת
 

עבודה המגיבה לכסף ה"עכשווי", אשר בניגוד לעבר בו סחורות שימשו כאמצעי תשלום, מנותק היום ממהותו וממשמעותו הערכית והאמיתית, ומציעה שיבה לתחושת הראשוניות המתקבלת כשמונים מטבעות וחשים כיצד הם מצטברים.

עיצוב: קבוצת אוממי.

חומרים: פולימר רגיש לקרינה אולטרה סגולית, ציפוי מתכת. 

 

PIEFCE OF HEART +,שניים שהם אחד

 

עיצוב של אילון ערמון. חומרים: מתכות שונות
 

עבודות שנולדו כסוג של מחווה למטבעות הישנים של ימי הילדות, ו/או לאלה הנותרים מיותמים ומיותרים אחרי טיולים במדינות זרות, כמו גם מתוך חשיבה עליהם כחומר גלם ורצון להשיבם ל"מחזור החיים".

עיצוב: אילון ערמון.

חומרים: מתכות שונות. 


PLAIN PAPER

 

עיצוב: איתמר בורשטיין. חומרים: שטרות כסף
 

בחינה ביקורתית של מאפייני ההתייחסות לשטרות כסף והמשמעות החברתית שניתנת להם, באמצעות מטוסי נייר המגלמים זמנים נאיביים בהם בניית מטוסים נעשתה לשם ההנאה ומשמעות הכסף לא עמדה בראש המעיינים. תג המחיר שמוסף למטוסים בוחן את הקשר בין אמנות לכסף, ותוהה מהו היחס הקיים בין ערכו של האובייקט לבין ערך השטר ממנו  הוא עשוי.

עיצוב: איתמר בורשטיין.

חומרים: שטרות כסף. 


 
מתוך מדור יוצרים ומעצבים "מטבעות העתיד" . מגזין 122, ינואר-פברואר 2012 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי