עיצוב בזכוכית,שוברות את הכלים


מעצבים ואדריכלי פנים מחפשים כל העת חומרים, גישות ויישומים רעננים לשילוב בחלל הפנים. זכוכית אמנם איננה חומר חדש ואין ספק שנעשה בה שימוש נרחב בתחום העיצוב, האדריכלות ועיצוב הפנים – החל מקירות מסך, עבור בחלונות, מראות, מדפים, שולחנות וכלה בכלי אוכל וחפצי נוי, אך בסטודיו 'זגוגיתא'  - המקום ליצירה בזכוכית לקחו את עולם הזכוכית צעד אחד קדימה. שם הופכים את הזכוכית האמנותית לאמצעי ייחודי המשתלב בעיצוב הפנים באורח פרטני.


מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: דניאל מוסקוביץ' | סטודיו 'זגוגיתא' - 03/04/2013
 

"עיצוב בזכוכית", מסבירה ענת טננבאום, מבעלות סטודיו 'זגוגיתא', "הוא אתגר כפול. מאחר ואנחנו עובדות בטכניקת הפיוזינג, המבוססת על התכת זכוכית בתנור, העיצוב מתחיל בעבודה בזכוכית קרה ולאחר מכן ממשיך בהכנסת הפריט לתנור. כל שלב מציג אתגר תכנוני בפני עצמו, כאשר שני השלבים צריכים להיות מתוכננים כך שהם יבואו לידי ביטוי בתוצר הסופי. בדיוק כשם שאופה מיומנת  יודעת לתכנן את מהלך האפייה, על פי המרכיבים שהוכנסו לבצק, כך גם אצלנו בסטודיו. תכנון נכון יביא לתוצאות טובות יותר. זה אולי נשמע טריוויאלי, אבל דורש הרבה מאוד ניסוי וטעייה, על מנת להגיע לתוצרים ברמה גבוהה. אל טכניקת הפיוזינג המסורתית אנחנו משלבות טכניקות וחומרים נוספים, דוגמת שילוב של מתכות, מינרלים ועוד, על מנת להגיע לתוצרים מעניינים מבחינת חזותית".

 

 

 

 

לבד מהעניינים הטכניים האמנותיים מקצועיים, מעניין להדגיש שבשנים האחרונות ניתן להבחין במגמה מובחנת בתחום עיצוב הפנים – מגמת ההתרחקות מפס הייצור ההמוני ורצון להפוך את חלל הפנים למייצג אמירה אישית ואינטימית יותר. סטודיו 'זגוגיתא' מייצג באופן מובהק גישה זו. "אנחנו חוזרות לימי הביניים", מסבירה ענת, "יצרנו בית מלאכה קטן, אינטימי ובוטיקי שנותן מענה פרטני למי שמבקש לעצב את חלל הפנים באורח אישי. אנשים משקיעים כסף רב בעיצוב חלל הפנים שלהם והתוצרים פעמים רבות נראים דומים מידי. גם אם בוחרים לשלב חפצי נוי, כלי הגשה ועוד, ואפילו כאלה הנושאים שמות מעצבים ידועים, מדובר, בסופו של דבר על פס ייצור. הייחוד שאנו מציעות בסטודיו הוא יצירת פריטים יחידניים, 'One of a Kind' שלעולם לא יהיה שני להם. בנוסף, ידי היוצרות מוטבעות באופן הכי ממשי בתוצרי הסטודיו. זוהי חזרה למסורת ה- Craft שהולכת ונעלמת מהעולם המודרני מסיבות שונות ומורכבות".

 

מה היתרון של זכוכית אמנותית כחומר לשילוב בעיצוב הפנים?

 

"הזכוכית נתפסת פעמים רבות כחומר 'קר'", מסבירה ענת טננבאום. "לנו, בסטודיו 'זגוגיתא' חשוב להדגיש שהדבר רחוק מאוד מהמציאות. הזכוכית היא דווקא חומר חם, מואר ומאיר המגיב ויוצר אינטראקציה עם הסביבה. פריט מזכוכית נראה שונה בכל שעה משעות היום, במיקומים שונים בחלל ובזוויות הסתכלות שונות. עובדה זו הופכת אפילו כלי פשוט יחסית למיצב פיסולי המגיב לסביבה ויוצר עניין. קרני השמש הנשברות עוברות דרך פריט כזה ויוצרות חגיגה של צבע השתקפויות באופן שונה בכל שעה משעות היום. באופן כזה הפריט מנכיח את עצמו בחלל באופן דינמי ולא הופך להיות 'סתם' עוד חפץ שלא מודעים לקיומו".

 

גוף תאורה תלוי מזכוכית.
 

 

 

מהו, אם כן, עיצוב בזכוכית וכיצד מיישמים חומר זה בתחום עיצוב הפנים? 

 

"פעמים רבות", מסבירה ענת טננבאום, "כאשר מדברים על שילוב זכוכית דקורטיבית בעיצוב הבית, אנשים מתכוונים לטכניקת הוויטרז'', באמצעותה ניתן ליצור חלונות וגופי תאורה. בסטודיו 'זגוגיתא' אנחנו מציעות עיצוב באמצעות טכניקה עיקרית שונה, טכניקת הפיוזינג, המאפשרת מרחב יצירה רחב מאוד ויצירה של פריטים חד ממדיים, כמו גם תלת ממדיים ופיסוליים, במראה ייחודי של זכוכית שעברה התכה. דבר חשוב נוסף כאשר מדובר על סטודיו אינטימי הוא היכולת לשתף באופן מלא את הלקוחות בתהליך העבודה, לחשוף אותם לאפשרויות השונות שניתן לאמץ ובסופו של דבר להגיע לתוצר שגם ללקוחות יש חלק ביצירתו".

הזכוכית, אם כן, על הטכניקות השונות שניתן ליצור בה באמצעותן, מציעה שלל אפשרויות בתחום עיצוב הפנים: גופי תאורה, חלונות ומחיצות דקורטיביים, אריחים, פלטות ייחודיות לשולחנות, מסגרות למראות, כלים וחפצי נוי ועוד. כל אחד מהפריטים הללו, המעוצב  באורח פרטני עבור חלל פנים ספציפי, יוצר התאמה אישית מלאה של טעם וסגנון אישיים המתחברים למרחב נתון. הפריטים מיוצרים כולם בעבודת יד מסורתית ובשילוב דיאלוג עם הלקוחות.

עבודת 'Craft' מסורתית, בדיקת גבולות החומר והתאמה אישית, עומדים בבסיס היצירה של סטודיו 'זגוגיתא'. חגיגה לאוהבי העיצוב בכלל ועיצוב הפנים בפרט.

לפרטים נוספים: www.zgugita.co.il

 

כלים דקורטיביים להגשה.
 

 

 

 

עיצוב בשחור לבן.
 

 

 

 

מזוזות זכוכית מעוצבות.
 

 

 

 

שולחן זכוכית מעוצב- 'פרח'.
 

 


יצירת קשר - עיצוב בזכוכית,שוברות את הכלים