פורמייקה - שימושים בעיצוב

היא שבה וחוזרת, מוכיחה כי לדימוי הנמוך שדבק בה אין כל הצדקה - פורמייקה. פיתוחים מתקדמים שהטביעו את חותמם על החומר הוותיק מציעים אותו עכשיו בשלל מרקמים, דיגומים וגוונים, ומאפשרים לדמיון להמריא עמו

מאת: אביטל מאור | צילום: יח"צ | חברות שונות

שני תהליכים מרכזיים, ולמרבה הפלא גם סותרים, החזירו את ה"פורמייקה" לקדמת הבמה העיצובית: מצד אחד, הטכנולוגיות החדשות שהפכו אותו לדומה יותר ויותר לעץ טבעי, ומצד שני ייצור ופיתוח של לוחות המדגישים דווקא את עוצמת המלאכותי והצבעוני. כל אחד מתהליכים אלה תרם לרענון תדמיתו של החומר שנתפס במשך שנים רבות כ"נמוך" וחיקוי זול לדבר האמיתי. כך או אחרת, הפורמייקה חוזרת בהופעה מוקפדת וססגונית, על מנת להפתיע בצבעוניות, דיגומים, הדפסים וטקסטורות מגוונים מאי פעם, הניתנים ליישום במנעד ורסטילי רחב, כמו שמעצבים אוהבים.

 

 

 

נקודת ההתחלה
המילה "Formica" היא כיום שם גנרי, בהיותה ראשית לכל שם של חברה אמריקאית הנושאת שם זה. מקובל להניח שהשם הומצא על ידי מייסדי החברה שהוקמה בשנת 1913- Daniel J. O'Conor ו-Herbert A. Faber, שני מהנדסים שעבדו יחדיו קודם לכן בחברת "ווסטינגהאוס" ובמסגרת עבודתם שם החלו בפיתוח הראשוני של החומר. במקור פותחה הפורמייקה לצרכים של תעשיית המבודדים בתחום האלקטרוניקה, שהיה עדיין בחיתוליו. עד אז שימש מינרל בשם "Mica" כחומר מבודד עיקרי בתחום זה, וצמד החוקרים שם לו למטרה לפתח חומר מלאכותי כתחליף לחומר הטבעי שהפך להיות יקר. "Formica" – עבור מייקה - היה השם שנטבע להגדרת המוצר שפותח, כמו גם לשם החברה שהקימו מפתחיו לאחר פרישתם מחברת "ווסטינגהואס" – חברה שקיימת עד היום. 

 

שני הממציאים השתמשו במקור ב"בקליט" נוזלי - חומר שהומצא זמן קצר קודם לכן, וגילו שטבילת גיליונות נייר קראפט בו ודחיסתם בחום לאחר מכן, יוצרת משטח בעל תכונות מבודדות טובות (רק לאחר פיתוחים נוספים החלו להשתמש ברזין ובמלמין נוזלי, במקום הבקליט). לוחות הפורמייקה המקוריים לא נועדו כלל לצרכים דקורטיביים. הם היו כהים ואחידים מבחינה ויזואלית, ורק החל משנות ה-30 החלו לפתח לוחות ששטח הפנים שלהם יכול לדמות בהצלחה משטחי עץ, או להיות בעל גוון. אולם הפריצה הגדולה לשוק הרהוט החלה רק לאחר מלחמת העולם השנייה, כאשר ייצור מתועש של ריהוט הלך והתפתח, ועמו דרישה לחומרים זולים באופן יחסי, אשר עדיין משמרים את מראה העץ היקר. פיתוחים דקורטיביים אלה בשילוב תכונות החומר – בעיקר עמידות גבוהה מול מחיר נמוך - הם שנתנו את הדחיפה הסופית לפופולאריות שלו בתחום חיפוי רהיטים, בעיקר דלתות של ארונות וארונות מטבח וכן חיפוי שולחנות וכסאות. עם זאת, דווקא פריצה זו, שהייתה ככל הנראה רווחית מאוד מבחינה מסחרית, היא שהפכה את הפורמייקה לשם נרדף למוצר זול, סר טעם וחסר שיק עיצובי. דימוי זה השתנה בשנים האחרונות הודות להתפתחויות טכנולוגיות ומדעיות, ששבו ומיקמו  את הפורמייקה כחלק אינטגראלי של שוק הרהיטים והאביזרים המיוצרים בייצור המוני, כמו גם כחומר בו ניתן לעשות שימוש יצירתי, מוקפד ובעל השראה.


 

עיצוב מטבח- חידוש חזיתות עשויות פורמיקה באמצעות צביעה בצבעים מיוחדים שנועדו לכך. טמבור
 

אז מה זה, בעצם, פורמייקה?
למרות רמה העמידות הגבוהה של הפורמייקה, העובדה היא שבסיס החומר עשוי מנייר: שכבות של נייר שנטבלות בתערובות של שרפים סינתטיים מסוגים שונים ונכבשות בחום של כ-140 מעלות ובלחץ גבוה. תהליך זה מייצר לוחות חזקים ועמידים במיוחד, המורכבים משכבות נייר שבבסיסן נמצא נייר קראפט (נייר חום, תעשייתי, מקובל בעולם האריזה). לשכבה זו מתווספת שכבה של נייר דקורטיבי בעל דיגום נבחר, ועליו שכבה סוגרת של נייר שקוף, שהיא שכבת ההגנה הסופית. העובי הסופי של המשטח משתנה, ויכול לנוע בין מחצית המילימטר ועד ללוחות עבים במיוחד של כ-30 מילימטר. 
את לוחות הפורמייקה מדביקים על לוחות מסוגים שונים: סנדוויץ', סיבית, MDF ומגוון לבידים שונים. עובי הפורמייקה הנבחר הוא תלוי המשטח עליו היא מודבקת והמטרה לו היא מיועדת. בפורמייקות עבות במיוחד, שהן גם עמידות מאוד, ניתן להשתמש כיום גם כמשטחים דו צדדיים העומדים בפני עצמם (לא מודבקים על משטח נוסף) ומשמשים לחיפוי חוץ, למחיצות וגם לחיפוי משטחי רצפה כסוג של פרקט.
 

 

אריחי פורמייקה לחיפוי רצפה, בדיגום אמנותי ובהדפסה דיגיטאלית של חברת Arpa האיטלקית. מרכז הפורמיקה אברבוך בעמ

 

חזיתות ארון בציפוי פורמייקה בשני צבעים. החומר מצופה בשכבת הגנה המגנה עליו מפני שחיקה ושריטות. מזונית י.ש.ר.ל
 

חידושים
כאמור, במהלך השנים הסיטו פיתוחים טכנולוגיים שונים את תיוג הפורמייקה מחומר פשוט, זול והמוני המדמה עץ, והפכו אותה לפתרון בעל ניחוח חדשני, מודרני ועיצובי. מספר התרחשויות יצרו את השינוי:
- הטכנולוגיות המתקדמות אפשרו לייצר פורמייקה שהשכבה הדקורטיבית שלה היא בעלת איכויות גבוהות הרבה יותר מאשר בעבר. מאחר הפורמייקה הנמכרת ביותר היא עדיין זו המדמה עץ, מבחר הדיגומים בתחום זה רק הולך וגדל – בוק, אלון, דובדבן, ליבנה, וונגה ועוד, הדמיון לדבר האמיתי הוא גדול כל כך, עד שקשה להבחין שמדובר בפורמייקה ולא בעץ טבעי מלא או בפורניר.
- פיתוחים טכנולוגיים בתחום הדבקים שיפרו מאוד את רמת ההדבקה של הפורמייקה למשטח, ומונעים "קילופים" לאורך זמן.
- גם מגוון הצבעים של הפורמייקה הוא כיום עצום ומתאים עצמו לעולם אופנת הבית המתחדש כל העת - לא רק שחור ולבן מסורתיים אלא קשת רחבה של צבעים נועזים, פסטליים ודרמטיים. מציאות זו מאפשרת להשתמש בפורמייקה ככלי עיצובי, בין אם בוחרים לחפות בה את כל דלתות הארונות, ובין אם בוחרים להשתמש בה ככתם צבע בשילוב עם חומרים אחרים. 
- לצד לוחות פורמייקה דמויי עץ ולוחות בצבעים אחידים ניתן כיום למצוא פורמייקה במגוון רחב של טקסטורות, גימורים ודיגומים. אם למנות חלק מהמבחר הקיים היום: דרגות שונות ברק, דרגות שונות של מט, שקיפות, הדפסים מודרניים או הדפסים ברוח הרטרו, הטבעות היוצרות משטח דמוי שיש, עור ועוד, פורמייקות מטליות או כאלה שהינן קריסטליות למראה, פורמייקות המעניקות אשליה של תלת ממד וכן לוחות פורמייקה בעלות טקסטורה.
- התפתחות הדפוס הדיגיטלי פתחה עולם חדש גם בתחום הפורמייקה, וכיום ניתן למצוא לוחות עם הדפסים דיגיטליים מרהיבים. חברות מסוימות אף מציעות הדפסים "אישיים" – הלקוח מביא איתו תמונה, כיתוב או הדפס אישיים ואלה מודפסים על הפורמייקה.
- אחת המגבלות של הפורמייקה הוא היותה משטח שטוח שנועד לחיפוי משטחים שטוחים, ובתוך כך, הדבקה של פורמייקה על דלתות למשל, חייבה "גימור סוגר" בקנטים. למרות שעדיין מי שבוחר בדלתות מטבח בסגנון כפרי עם פיתוחים על גבי הדלת, לא יכול להשתמש בפורמייקה, פיתוח ה"פוסט פורמינג" מעניק פתרון אסתטי שאף מגן על הלוח עליו מודבקת הפורמייקה – קצוות הלוחות מכופפים בחום ומתעגלים כך, שניתן "למשוך" אותם אל מתחת לקנט של המשטח המחופה, וליצור "סגירה" אסתטית יותר. בנוסף, מאפשר ה"פוסט פורמינג" חיפוי נוח של משטחים ברדיוסים ובזוויות שונות, ובכלל זה זווית של 90 מעלות.  
- כגימור לשולחנות, דלפקים, מדפים, ארונות, ארונות מטבח ואמבטיה, נישות, ריצוף, חיפוי ועוד – הפורמייקה היא חומר עשיר, ורסטילי, רב-גוני, עמיד ועכשווי, שאת גבולותיו ניתן להמשיך ולחקור עוד ועוד.

 

פורמייקה הייגלוס בעלת ברק ייחודי, בעובי כפול של 1.2 סמ, עמידה לשריטות ובעלת עמידות גבוהה נגד שחיקה. מגיעה עם תו תקן. תוצרת חברת Formica הספרדית. מבית לבידי לביא
 

יתרונות השימוש בפורמייקה:
- עמידות גבוהה – הפורמייקה היא חומר מעולם ה-"Heavy Duty", עמידה לחום, למפגעי שריטות, מכות, לחות וכד' – דבר ההופך אותה לאידיאלית לחיפוי משטחים במקומות כמו מטבחים וחדרי רחצה ביתיים וכן לשימוש במקומות ציבוריים. 
- תחזוקה קלה – משטח מחופה פורמייקה אינו סופח אליו לכלוך ונוזלים, הוא קל ניקוי ואינו מצריך תחזוקה מורכבת.
- העמידות הגבוהה יוצרת מציאות של צבעוניות שאינה דוהה לאורך זמן.
- קל לחידוש – כאשר מבקשים לרענן בקלות את מראה ארונות המטבח ניתן לקלף את הפורמייקה הקיימת ולהדביק אחרת. לחלופין, הפיתוחים בעולם הצבע מאפשרים כיום לצבוע בפשטות את הדלתות הקיימות, על גבי הפורמייקה ואף לשלב עליהן מגוון טכניקות דקורטיביות (שבלונות, דיסטרסינג, ווש ועוד) אשר ישנו לחלוטין את המראה הקיים.
- באופן יחסי לעץ מלא, פורניר או צביעה, מחיר של לוחות מחופים פורמייקה הוא בדרך דרך נוח יותר.
- יכולת תמרון עיצובית – העובדה שהפורמייקה מגיעה בלוחות מאפשרת לחתוך אותם כיד הדמיון הטובה ולייצר משטחים משולבים מגזרי פורמייקה ולקבל עיצובים פרטניים מרתקים.
המבחר הקיים מאפשר גימורים במנעד רחב מאוד של אפשרויות, המתאימים לכל פנטזיה, טעם וכיס – עד לרמות של גימור יוקרתי.

 

עיצוב מטבח- דלתות מטבח מחופות פורמייקה. הדלתות ממוסגרות במסגרת פרופיל אלומיניום המעניק מראה מודרני. פורמקס
 

מתוך מגזין 106: "לא נס לחה -  פורמייקה"

 

יצירת קשר - פורמייקה - שימושים בעיצוב