איך לטפל ולשמור על הפרקט בבית שלכם

תכלס, אין כמו רצפת פרקט. בין אם מדובר בפרקט עץ מלא או בלמינציה, זו רצפה שאין שניה לה בכל הנוגע ליופי, אווירה יוקרתית וחמימה, נוחות מפנקת וגם מגע נעים: כשדורכים עליה, יושבים או אפילו שוכבים על גביה ישירות. אך אם כל היתרונות ישנן גם בעיות שצריך להתמודד איתן

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: באדיבות ביג סטוק | - 22/02/2018

איך לטפל ולשמור על הפרקט בבית שלכם

רצפת פרקט רגישה יחסית לשריטות, רטיבות והתרחבות.

באילו מקרים משתלם לתקן פרקט ומתי עלות התיקון מתקרבת למחיר ההתקנה של פרקט חדש?

מה ההבדל בין תיקון של פרקט למינציה לבין תיקון של פרקט עץ?

מהן התקלות הנפוצות ברצפות הפרקט השונות וכיצד ניתן להימנע מהן?


ישבנו עם אבנר ארביב, בעלים ומנכ”ל חברת אלפא פרקטים, המובילה מזה שנים את תחום הפרקטים בישראל וריכזנו עבורכם את כל התשובות המלאות לשאלות הקשות של שמירה על איכות הפרקט וכל שאר המידע שחשוב לקבל לפני שמזמינים בעל מקצוע לתקן את הפרקט בבית


שריטות - מה עושים כשיש שריטה בפרקט למינציה

כל בעל פרקט יודע, ששריטות הן בעיה שמוטב למנוע מאשר להיאלץ לטפל בה לאחר מעשה.

במילים אחרות, בין אם מדובר ברהיטים, משחקים לילדים או אפילו כיסא גלגלים – יש לוודא שהחלקים אשר באים במגע עם הרצפה עשויים מחומרים שלא יותירו שריטות על הפרקט שלכם. שימוש בגלגלי סיליקון עדיפים על פני גלגלי פלסטיק.

גלגלים למיניהם, רגלי רהיטים, חודי סביבון וספינרים – את כולם ניתן להשיג בגרסאות שתחתיתן מחופה גומי רך, אשר לא יותיר שריטות על פרקט הלמינציה או העץ המלא שלכם. מובן, שלמרות כל הרצון הטוב, נזקי שריטות לפרקט יכולים לקרות, מפעם לפעם.

אפשרות פשוטה שמהווה מעין 'תיקון קוסמטי', המתאים לנזקי שריטות עדינים יחסית, היא מילוי החריצים שנוצרו באמצעות חומר ייעודי. ניתן למצוא אותו במבחר חנויות ציוד לבית.

 

החלפת לוחות למינציה שנשרטו

במידה ומדובר בשריטות חמורות ועמוקות יותר, חומר מילוי לא יספיק, וצריך יהיה להחליף את הלוח שנפגם – או לעתים גם את הפרקט כולו.

אם הנזקים שנגרמו לפרקט הלמינציה ממוקמים  באזור מובחן שסמוך לאחד הקירות – ניתן בהחלט לשקול להחליף רק את הלוח שנפגם, ואפילו להחליף מספר לוחות שניפגעו..

החלפת לוח בפרקט למינציה היא קלה ככל שהחלק שניזוק סמוך לקיר. במצב של שריטות קשות על אזור מרכזי בחלל, עלול להיווצר מצב בו צריך להוציא חצי מכמות הלוחות או יותר מכך לטובת ההחלפה, ואחרי כן לא תמיד ניתן לחברם בחזרה כראוי.

במקרים אלו מוטב להחליף לפרקט חדש.


שריטות בפרקט מעץ מלא

במקרה של תיקוני פרקט עץ, ניתן להחליף קורה בודדת אולם במקרים של התקנה  בהדבקה, התיקון מהיר וקל יותר מאשר תיקון פרקט עץ אשר מותקן בהנחה צפה וגם אז לעתים יהיה צורך לרצף מחדש באזור התיקון ומתחת לפרקט.

לפיכך, אפשרות החלפתה מהירה של קורה פגומה בפרקט עץ תלת שכבתי אשר הותקן בהתקנה צפה, רלוונטית רק במצבים בהם הקורה השרוטה/פגומה ממוקמת ממש בסמוך לקירות.

במקרים רבים ניתן גם לחדש את הפרקט.

מכונת ליטוש, שמחדשת את פרקט העץ ולאחריה צביעה מחודשת – מהווה ככלל טיפול מומלץ לפרקט עץ מלא אחת לכשבע שנים,בפרקט בגמר שמן ואחת לארבע עשרה שנה בפרקט בגמר הלכה, זאת  על מנת לשמור על שלמותו ומראהו האצילי והיוקרתי.


האם ליטושו של פרקט עץ מלא הוא תיקון משתלם?

ובכן, התשובה לשאלה זו היא: תלוי, בכל מקרה יש להחליט לגופו.

במידה ומדובר בליטוש של אזור מצומצם בלבד בפרקט העץ שלכם שניזוק או זקוק לחידוש, עלות התיקון עשויה לנוע בין 500 ל-1000 שקלים. והתוצאה תהיה גרוע בדרך כלל.

לעומת זאת, בליטוש נרחב יותר, ישנם מחירים הנעים בין 120 ל- 190 שקלים למ"ר, וככל שהשטח המיועד לתיקון נרחב יותר – כך העלות למ"ר נמוכה יחסית (אך כמובן מוכפלת בשטח נרחב יותר).

מידת כדאיותו של ליטוש בכל הנוגע לפרקט עץ מלא, מושפעת מגיל הפרקט, מצבו, עלות הליטוש למ"ר ופרמטרים נוספים, כשבשורה התחתונה כדאי שתשאלו את עצמכם האם אתם מרוצים בסך הכל מהרצפה הקיימת או מעוניינים לנצל את ההזדמנות כדי להחליף לריצוף עץ חדש.

איך לטפל ולשמור על הפרקט בבית שלכם


מה עם רטיבות?

כמו בשריטות, גם רטיבות הוא עניין שמוטב מאוד למנוע מבעוד מועד מאשר לנסות לטפל בו אחרי שכבר נגרם נזק.

בכל הנוגע למניעה – דין פרקט הלמינציה ממש כשל העץ המלא: צריך להשתדל להימנע מחשיפת הרצפה לרטיבות בכל עת.

כך, שטיפת הפרקט מתבצעת באמצעות מטלית לחה ואין, כמובן, לשפוך מים מדלי על הרצפה.

בנוסף, כל כוס שנשפכת או מים שמותזים מכיור רחצת הכלים, למשל, מוכרחים להיות מנוגבים מיד, על מנת להאריך את חיי הפרקט שלכם.

אבל אם כבר נשפך, חשוב לאבחן את חומרת הנזק, על פי משך הזמן שהרצפה נותרה רטובה בפועל, וכמות הנוזלים שבאו עמה במגע.


טיפולן בנזקי רטיבות שכבר קרו

מקרה שרטיבות פגעה בלוח הסמוך לקיר בפרקט למינציה – הנזק ניתן לתיקון באמצעות החלפת לוח בודד, אחד או יותר.

לעומת זאת, במקרים של נזקים במספר אזורים שונים או שמיקומם נמצא במרכז החלל – כדאי להחליף את פרקט הלמינציה כולו.

נזקי הרטיבות על גבי הלמינציה נוטים להתפשט במהירות ולפגום ברצפה כולה, בעוד שכשמים פוגשים בעץ אמתי, הם עשויים לגרום אמנם לנזקים, אך גם להיספג בחומר – מה שמונע את התפשטות הבעיה לשאר קורות העץ.

 

איך לטפל ולשמור על הפרקט בבית שלכם

טיפול נכון בהתרחבות של הפרקט

התפשטות והתרחבות של לוחות פרקטי הלמינציה בעקבות שינויים במזג האוויר וברמת הלחות באוויר, מהווים תופעה שכיחה למדיי, שמתרחשת בעיקר במצבים בהם לא נשמר מרווח מספק מהקיר בשלב ההתקנה.

הסיבה היא שגם פרקטי למינציה הם דינאמיים ונתונים לשינויי מזג האוויר, כשבמידה וההדבקה לא הותירה מרווח להתרחבות הטבעית – עלולים להיווצר כיסי אוויר באזורים שונים בפרקט.

פתרון אפשרי ופשוט הוא להרחיק את הפרקט מהקיר, באמצעות חיתוך חלק קטן מהלוחות סמוך לאזורי הקירות, כך שיישאר מרווח להתרחבות.  


האם ישתלם לנו להחליף את הפרקט כולו במקרה של נזקים?

תחילה ראוי שוב להדגיש שהטיפול הטוב ביותר בנזקי פרקטים – הוא מניעתם.

אם כבר מדברים על נזקים שרצוי למנוע מבעוד מועד – חשוב לציין שמעבר לגורמים המזיקים שצוינו (שריטות, רטיבות, התרחבות) – יש להגן על רצפת פרקט גם מפני קרינת השמש, שעלולה לגרום לה להצהיב או להתנפח.  

עוד יש לזכור, שמומלץ תמיד להשאיר אצלכם בין 2-4 מ"ר של פרקט, בין אם הוא מסוג למינציה או מעץ מלא – למקרה שייווצרו נזקים, כאלה או אחרים, על מנת שתוכלו להחליף קורה או לוח שניזוק.

בנוסף, יש לקחת בחשבון שהחלפת הפרקט מצריכה, כמובן, תשלום לבעל מקצוע שיעסוק במלאכה.

עלות ראשונית ומינימלית שיגבה בעל מקצוע באופן ממוצע על החלפת פרקט, תתחיל מ-500-600 ₪.

במידה ומדובר בתיקון נרחב שמצריך פירוק של לוחות או קורות רבות – הסכום עשוי להיות זהה לזה שיידרש לרכישתו של פרקט חדש, מבחינת שכר העבודה, כאשר החיסכון טמון רק בעלות החומר, ויש לשקול האם זה ישתלם לכם.


ניקיון הפרקט ותחזוקתו

בפרקט למינציה הכלל הקובע הוא שמירת הרצפה במצב נקי ככל הניתן, לרבות ניקוי כתמים במטלית לחה מיד עם היווצרותם, שאיבת האבק בתדירות גבוהה וניגוב רטיבות בכל עת.

כך מצטמצמים מספר הפעמים בהן יש צורך בניקוי רטוב.

כשכבר מבצעים ניקיון רטוב, הן בפרקט למינציה והן ברצפת עץ מלא, יש לעשות זאת באמצעות מטלית לחה וסחוטה, עם חומרי ניקוי ייעודים לפרקטים, ולהימנע בכל מחיר מספונג'ה ושפיכת מים מדלי.

בנוסף, פרקט מעץ מלא ניתן לחדש אחת לשבע או שמונה שנים באמצעות ליטושו וצביעתו מחדש.  

חובה להשתמש בחומרי ניקוי מקצועיים השונים ומבדילים בין סוגי הפרקטים השונים. פרקט עץ בגמר שמן\ ננקה עם סבון מסוק קארלס של חברת BONA  ואילו פרקט גמר לכה ננקה עם בונה קלינר של חברת BONA. את פרקט הלמינציה ננקה עם חומר המתאים לניקוי פרקט יחודי זה. בעקרון בכול חנות פרקטים המכבדת את לקוחותיה ניתן יהיה למצוא חומרי ניקוי מקצועיים.


לסיכום, רצפת פרקט עשויה להיות אחד המרכיבים הדומיננטיים, היוקרתיים, החמימים והמפנקים בבית.

שמרו על הפרקט שלכם ומנעו נזקים מבעוד מועד ככל יכולתכם, תקנו במידת האפשר אם נוצרו פגמים וכאשר צריך – אל תהססו לרכוש פרקט חדש, תקין ורענן לביתכם: מדובר בהשקעה משתלמת, שתשמח אתכם מדי יום ביומו.

    

איך לטפל ולשמור על הפרקט בבית שלכם

יצירת קשר - איך לטפל ולשמור על הפרקט בבית שלכם