מתאקלמים

היסוד העומד בליבת מרקם אקלים איכותי הוא הבידוד התרמי. התייחסות לרכיב הבידוד בשלב התכנון המוקדם היא קריטית ובעלת משמעות מכרעת, שתשפיע על האקלים שיווצר בחללים הפנימיים וכן, על ההוצאה הכספית על אנרגיה לחימום וקירור הבית

מאת: מהנדסת הדס וסרמן | צילום: | 08/05/2016


וועידת האקלים הבינלאומית שהסתיימה רק לפני מספר ימים בצרפת, היא אחת ההוכחות לחשיבות הרבה שמקבל נושא האקלים בזמן האחרון. העיסוק באקלים מתקיים ברמה הגלובלית והוא חשוב לא פחות גם כשמדובר בחללים הבנויים. כשבני בית יושבים בסלון ביתם הם מעוניינים שיהיה להם נעים- לא חם מדי ולא קר מדי. יצירת מרקם אקלים אופטימאלי עומד היום במרכז התכנון האדריכלי. יש לו משמעויות ישירות של טמפרטורה כזאת או אחרת והוא משפיע גם על צריכת החשמל במושקעת בקירור וחימום הבית, מה שהופך אותו לפרמטר שחייב להתקיים אם חשוב לנו להגדיר את הפרויקט כידידותי לסביבה.

בידוד תרמי הוא מושג הנדסי, שמבטא את יכולתו של מוצר למנוע מעבר טמפרטורה מצידו האחד לצידו האחר. ערך הבידוד התרמי של אלמנט דו מיימדי נקרא התנגדות תרמית, פירושו ההתנגדות של חומר למעבר חום דרכו. ככל שההתנגדות התרמית של חומר גבוהה יותר, כך התנגדותו למעבר חום גבוהה יותר כלומר, הוא מבודד טוב יותר
כדי לחשב יחידות התנגדות תרמית יש לכפול  מ"ר במעלת צלסיוס לוואט. 

לבידוד תרמי חשיבות קריטית כאשר מדובר בבניינים. בראש ובראשונה בידוד בערך מתאים של קירות המבנה, מונע את תופעת הקונדנסצייה (עיבוי), המתקיימת כאשר אדי מים מגיעים לנקודת הטל, נקודה בה אדי המים שבאוויר במפגש עם קיר בטמפ' נמוכה, הופכים למצב נוזל. 

בנוסף לכך מטרתו של בידוד תרמי במבנה, להביא את חלל המבנה ל"נוחות תרמית" – טווח טמפ' בין º21 לבין º26 בו אדם יכול להרגיש נוח ולתפקד בצורה יעילה.

פרמטר משמעותי נוסף אשר משתתף בנוחות התרמית, בנוסף לבידוד התרמי הנו המסה התרמית, במובן הכללי מסה תרמית הנה כל מסה שיכולה לקלוט ולאגור חום. בהקשר של מבנים, ככל שמסת צידו הפנימי של קיר החוץ גבוהה יותר, כך ניהול הטמפרטורה בפנים המבנה נכון יותר וחסכוני יותר.

פתרונות בידוד תרמי במבנים הנם מגוונים ומשתנים בהתאם לגובה המבנה ולשיטת הבנייה.

פתרונות הבידוד המועדפים הם אלו המיושמים  מצידם החיצוני של קירות החוץ, בעוד קירות החוץ בנויים מרכיבים (בלוקי בטון, בטון) בעלי מסה גבוהה. פתרונות אלו משלבים בצורה טובה ביותר את שני הפרמטרים המשמעותיים לניהול אקלימי נכון: בידוד תרמי של מעטפת המבנה ומסה תרמית של קירות החוץ מצידם הפנימי של קירות החוץ. 

הפתרונות הקיימים רבים ומגוונים:

פתרון תרמי למקרה של חיפוי אבן בשיטה היבשה

בפתרון זה מוצר הבידוד ממוקם בין קיר הרקע לבין האבן. בד"כ אין סגירה של המישקים בין אבני החיפוי. יש אם כן חשיבות גדולה ביותר לאיטום הקיר ונקודות העיגון אל הקיר. כמו כן יש לקחת בחשבון פרמטרים בנוסף להתנגדות התרמית, בעיקר במבנים גבוהים ורבי קומות. סיווג האש של החומר המבודד צריך להיות גבוה מ B2. 1.2. עמידותו באש של החומר המבודד, עמידותו בפני מעבר רטיבות בשילוב עם מעבר אדים.

פרט הבידוד במקרה זה יראה כך:


פתרון תרמי למקרה של חיפוי אבן בשיטה הרטובה

גם בפתרון זה הבידוד ממוקם בין קיר הרקע לבין האבן, אך כאן יש לא רק סגירה של המישקים בין אבני החיפוי, אלא כיסוי מלא של טיט הדבקה על כל פני השטח, בעובי מינימאלי של 3 ס"מ. בפתרון זה נידרש איטום אבסולוטי, אך אין כל דרישה מיוחדת מצד תקני האש.

חיפוי ברטוב ניתן ליישם בכל הגבהים של הבניינים ועל כל הרקעים: בטון עם בידוד ובלוקים מבודדים למיניהם.


פתרון תרמי לשיטת ברנוביץ'

שיטה זו רווחת בקרב בניינים גבוהים ורבי-קומות. אפילו בשיטה זו ניתן ליישם את הבידוד מצידו החיצוני של קיר החוץ, כך שיהיה בין הקיר היצוק לבין אבן החיפוי.במקרה זה לא ניתן להתחשב בחוזק החומר המבודד, לכן בעת חישוב העוגנים, יש לקחת בחשבון את מאמצי הגזירה והפיתול העשויים להיווצר בגלל מרחק נקודת התלייה מקיר הרקע.


קיים מוצר בידוד אחד, אשר חוזקו עולה על מוצרי הבידוד המקובלים ולכן מוצר זה משתתף בקבלת עומסי החיפוי הפועלים על קיר הרקע, שמו של המוצר פוליאש. מדובר במוצר משולב של צמנט ואגרגט פוליסטירן מוקצף.

פתרונות תרמיים בהיעדר חיפוי אבן

כאן הדברים פשוטים הרבה יותר. כל שעלינו לעשות, לבנות את הקיר מבלוק שאינו מבודד או לצקת קירות מבטון ולדאוג למעטפת מבודדת על כל פני השטח. במקרים אלו, אם סיווג האש של  החומר המבודד עולה על B2.1.2, אין צורך בכיסוי נוסף לשם הגנה מפני אש. לעומת זאת, אם סיווג החומר המבודד הנו B2.1.2 יש צורך בכיסוי שכבה עמידת אש בהתאם לגובה המבנה:

מבנה נמוך – 15 דקות
מבנה בינוני וגבוה – 30 דקות
מבנה רב קומות – 60 דקות


לבידוד תרמי איכותי השפעה על תנאי האקלים הנוצרים במבנה ועל החסכון בהוצאות אנרגיה על חימום וקירור המבנה. עבודות המחקר והפיתוח המתקיימות בחברת פוליביד, מאפשרות להגיע ליצירת תנאי אקלים אופטימאליים התורמים לאיכות החיים ולשמירה על סביבה ירוקה.


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי