גם הספרייה מספרת סיפור

אין כמו ספר טוב לפני השינה, ניחוח הדפים של ספר חדש,  מיקום התאורה לפני הקריאה ולקחת הפסקה אמתית מהחיים ולקרוא, פשוט לקרוא. שבוע הספר מהווה הזדמנות נפלאה ליהנות מכברת הדרך הארוכה שעשתה הספרייה, מפריט פונקציונאלי נטו, לאלמנט עיצובי מרהיב בבית.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | - 14/06/2018

הספרייה הפכה בשנים האחרונות לרהיט דינמי ומודולרי ומהווה בלא מעט בתים את ה-FOCAL POINT של החלל. בין אם מדובר בספרייה לסלון או לפינת העבודה, זאת הפכה להיות כלי עזר מצוין לקונספט הבית ואופי בעליו.

גם הספרייה מספרת סיפור
עיצוב ותכנון: דן והילה ישראלביץ | צילום: עודד סמדר


הספריות, שעברו בשנים האחרונות מהפכה של ממש, הפכו מפריט אחסון פונקציונאלי, לפריט המשלב עיצוב ופרקטיקה כאחד, הן יכולות להפוך לנקודת אחיזה מרכזית בחדרי הבית השונים ובמקביל הן משמשות במידת הצורך כחציצה אוורירית בין חללים שונים. אותו מראה ייחודי שניתן להשיג עמן מאפשר יצירת חלל שנעים לשהות בו, וזו היא בדיוק התחושה שנרצה ליצור בחורף הקרוב וכמובן גם בעונות שיבואו אחריו.

 

גם הספרייה מספרת סיפור
מעצבת פנים: קרן מימון | צלם: עודד סמדר

לא בכדי, מציגה חברת דומיסיל ספריות עשויות פרופילי אלומיניום דקים במיוחד, בעלי חוזק מבני גבוה מהרגיל. הן מודולריות ומתוכננות כיד הדמיון על פי צרכיו הספציפיים של כל חלל. ניתן לעצב ולייצר חלוקות שונות של הספרייה, כך שתהיינה כוורות פתוחות  או סגורות, עם או בלי גב ובשימוש נבחר של חומרים כגון עץ, זכוכיות וכיוב'. את פרופילי האלומיניום עצמם ניתן להשאיר במראם הטבעי או לחילופין לצבוע בהתאם לצרכי הלקוח בכל גוון מתוך מניפת ה- RAL. בנוסף, אפשר לעצב ולייצר חלוקות שונות של הספרייה, כך שתהיינה כוורות פתוחות  או סגורות, עם או בלי גב ובשימוש נבחר של חומרים כגון עץ, זכוכיות וכיוב'.

  

גם הספרייה מספרת סיפור
עיצוב ותכנון : שרה ונירית פרנקל | צילום: איתי בנית

בשל הפופולריות של הספרייה והימצאותה (כמעט) בכל בית ישראלי, היא קיימת במגוון אינסופי של עיצובים. בל נשכח את הספרייה הקלאסית והעל זמנית של המעצב הישראלי רון ארד, ספריית התולעת, שמהווה חותמת איכות לכך שהספרייה נכנסה לפנתיאון העיצוב העולמי ואף רבות מהן מככבות במוזיאוני עיצוב נחשבים בעולם. עידן הספרייה בבית הישראלי החלה דווקא במגזר הדתי-חרדי, עבורם הספרייה מהווה סמל סטטוס ומככבת עד היום בסלון. עבור המגזר החילוני, הספרייה בעבר הוחבאה במעמקי הבית ואט ואט ובמרוץ השנים תפסה את קדמת הבמה, כאשר המעצבים הבינו את החשיבות שלה והפוטנציאל העיצובי הגלום בה. זאת ועוד, מסבירה מעצבת הפנים דורית וינברן "הספרייה היא אלמנט שנוח מאוד באמצעותו לאפיין את החלל ולתת לו זריקה של צבע".

 

גם הספרייה מספרת סיפור
תכנון ועיצוב שלומית זלדמן צילום עמית גושר

ההתלהבות מהחידושים שהוצגו בתערוכת העיצוב SALONE DEL MOBILE במילאנו טרם שכחה. בין העיצובים מעוררי ההשראה שהוצגו, בלטה ספריית ה-LEXINGTON של מותג האיכות האיטלקי BONTEMPI ביבוא רשת 'אליתה ליוינג'. העיצוב אוורירי, מודרני ומינימליסטי ואפשרויות העיצוב כה רבות בזכות המודולריות של המדפים, לצד שפע החומרים, על מנת להתאימה לכל סגנון עיצובי.

גם הספרייה מספרת סיפור
עיצוב פנים אנט פרומר | צלם אלעד גונן

את הספרייה ניתן "להלביש" עם כמות המדפים הנחוצה בהתאם לצרכים של החלל (פרטי עיצוב, אקססוריס, ספרים, עציצים וכו, שאנו רוצים להעמיס) ובהתאם לסגנון העיצוב הרצוי, מאחר והמדפים מגיעים מעץ, זכוכית, שיש, קרמיקה, בריפוד עור ועוד. כמובן גם ניתן לשלב ביניהם.

  

גם הספרייה מספרת סיפור
מערכות קיר - ספריות- דומיסייל

"קונספט העיצוב של ספרייה נוצר תוך מתן אינטרפרטציה עכשווית  ומודרנית, בהתאם לחלל הנדרש. עיצובן של הספריות חושף את היופי בפשטות, תוך יצירת פרשנות של מסורת ואומנות. התוצר המוגמר עתיד ללוות את בני הבית לאורך שנים ולהוות חלק אינטגרלי מהסיפור המשפחתי, תורמת לכך העובדה שמיקומן של הספריות בסלון או בחלל מרכזי ומשמעותי של הבית", מסבירה מעצבת הפנים שלומית זלדמן.  עוד מסבירה זלדמן, כי גם בעידן הדיגיטלי לספריות יש מקום של כבוד בבית. בין אם מדובר בספרייה דומיננטית או קטנה, היא מעניקה לבית אופי, מבדלת את החלל , מספקת לו מראה תלת מימדי, ובשורה התחתונה העובדה שאפשר ליצור כל כך הרבה אפשרויות הופכת את הספרייה לאלמנט MUST ובו זמנית הקהל הישראלי אינו מוכן לוותר עליה".   

 

גם הספרייה מספרת סיפור
מעצבת סמדר אביגדורוב | ריהוט אליתה ליוינג | צילום אביב קורט

יצירת קשר - גם הספרייה מספרת סיפור