4 על 4

על חללי מגורים אפשר לדבר המון, אך ישנם ארבעה אלמנטים מרכזיים ששום חלל מגורים לא יהיה שלם בלעדיהם.

מאת: אורי סלע | צילום: |

 

קשרי חוץ פנים – בעת תכנון חלל הסלון, חשוב להתייחס לשטחי הבית החיצוניים המשיקים לחלל הסלון. במשך תקופות ארוכות מאוד לאורך השנה אפשר לשהות בחוץ, התפיסות האדריכליות המתקדמות מדגישות את הדיאלוג בין שני השטחים הללו. אחד הטיפים החשובים ביותר כשמתכננים מרחב מגורים הוא לשים לב למתרחש בחוץ ולהתאים לו את ההתרחשות בחללי הפנים. למשל, אם חוץ הבית שלכם כולל מרבד דשא ירוק, עליכם להביא את הכתם הירוק בחשבון בעת הגדרת פלטת הגוונים לפנים הבית, או אם מ ִמפתח הסלון נשקפת בריכת שחייה בגוון טורקיז עמוק, זה כתם צבע שיש להתייחס אליו, אם יש לכם מרפסת ובה כדים דקורטיביים בצבעוניות ססגונית – אלו כתמי צבע שגם הם חייבים לבוא בחשבון. ההתייחסות יכולה להיות תואמת, ממשיכת קו או דווקא מנוגדת, אך היא חייבת להתקיים. זהו הסוד ליצירת חלל הרמוני.


4 על 4
הגבולות בין פנים לחות מיטשטשים. חיפוי הגרניט המתחיל בתוך חלל המגורים פרץ ומגדרי גם את שטחי החוץ. תכנון: פיצו קדם אדריכלים. עבודות אבן: שיש פרביטל. צילום: עמית גרון

4 על 4
משחקי מרקמים יוצרים מראה מרתק ועמוק. רנבי. צילום: יח"צ

דלתות וחלונות הזזה – בין שמדובר בדירה בבניין או בבית צמוד קרקע, חלון ההזזה המשמש מחיצה בין הפנים לחוץ הוא אחד האלמנטים השמישים ביותר בסלון ולכן עליו להיות פרקטי מאוד. קיימים כיום חלונות הזזה המיוצרים בטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות שימוש נוח מאוד, בטיחותי וקל, גם כשמדובר במפתחי ענק. מפתחי הענק מאפשרים למקסימום חוץ להיכנס לסלון ובעבר הגיעו בוורסיות מגושמות מאוד. ההבנה שמדובר בציר שהוא אולי המרכזי ביותר שבו עוברים דיירי הבית, הובילה את היצרניות הגדולות למצוא פתרונות תואמים. יצרניות אלומיניום דוגמת קליל וכוכב אלומיניום, מאפשרות תכנון של מפתחי ענק, במינימום חיבורים, המאובזרים במנגנוני פתיחה וסגירה נגישים וידידותיים מאוד. מפתחי הענק תופסים קיר שלם בסלון, או לכל הפחות נתח ניכר ממנו. עובדה זו דורשת אף היא תשומת לב. 

4 על 4
פרקט למינציה פישבון. כרמל פלור דיזיין. צילום: יח״צ

    

4 על 4
הים חלק אינטגרלי מחללי הפנים. תכנון: הרשאגה שטרנברג אדריכלים בשיתוף המעצבת איזבל סטניסלס. עבודות אבן: שיש פרביטל. צילום: שי אפשטיין

חשוב שהחלון יהיה מזכוכית אקוסטית מבודדת מרעש וכזאת השומרת על מרקם האקלים הרצוי בחללי הפנים. במובן הזה קיימת חשיבות רבה לנושא ההתקנה. אל תוותרו על התקנה המתבצעת על ידי איש אלומיניום מוסמך. לחברות הגדולות יש רשימות של אנשי אלומיניום מוסמכים מטעמן, שעברו הכשרות ייעודיות ובדיקות המבטיחות כי מדובר בבעלי מקצוע ברמה גבוהה. לחברת קליל יש מערך מרשים מאוד של הדרכות והסמכות שוטפות לאנשי אלומיניום, וזה נתון שחשוב מאוד לזכור ולהביא בחשבון. כדי להעצים את הפן הדקורטיבי של המפתח אפשר להשתמש בסבכות ובמחיצות משרביה שונות. מחיצות אלו מאופיינות בחרירים בגדלים שונים. האור נכנס דרך החרירים האלו ומטיל צללים מרהיבים על חלקים שונים בחללי הפנים.

4 על 4
ספת Morisa איי.די.דיזיין. צילום: שירן כרמל

 

4 על 4
Milano Smart Living - ספריית קיר מרשימה

הלבשת החלל – הלבשת החלל קובעת את אופיו של הבית. זאת ההזדמנות לתת ביטוי לטעם האישי ולהעניק לבית את אופיו המקורי והייחודי. כשמלבישים חלל חשוב להביא בחשבון את השילוב בין הקו האסתטי ובין פרקטיות ופונקציונליות. זכרו שחלל המגורים הוא החלל המרכזי בבית. חשוב שיהיה יפה אך לא פחות מכך – פרקטי ונוח עבורכם. לפני הכול, דאגו לבחור פתרונות אחסון שיאפשרו לכם לשמור על מראה מסודר ומאורגן. ספריות ושידות עם ריבוי מגירות הן הפתרון האולטימטיבי. תוכלו לייצר בעזרתן קו אסתטי מובחן ואפשר לאחסן בהן פריטים רבים, מספרים ועד גיבוב של פיצ'יפקס שונים. בהמשך, תיבחר התאורה. למרקם התאורה הנוצר בחלל משמעות רבה. חשוב מאוד שבכל המתגים יהיה דימר המאפשר לשלוט בעוצמת האור בכל נקודת זמן. מעבר לכך, דאגו לשלב בין תאורה נסתרת לתאורה הנראית לעין. התאורה הנסתרת מדגישה חלקים מסוימים במרחב, בעוד התאורה הדקורטיבית, הנראית לעין מפיצה אור, אך משמשת גם פריט מעוצב בעל נוכחות פיזית.


לצד פתרונות האחסון והתאורה, קיים הטקטסיל – וילונות ושטיחים יהפכו את החלל לבית. הם מייצרים אינטימיות ובכוחם לחדד מאוד את הסגנון. כשמדובר בחלל הסלון, מומלץ לבחור בווילון ברמת שקיפות גבוהה. ברוב המקרים החלון יאובזר בתריס חשמלי, שיאפשר לכם להחשיך את החלל.

 

4 על 4
חלל מגורים ביתי בו נותר עניין משילוב כתמי צבע ומשימוש נכון בתאורה. תכנון: אדר' איריס אבנרי דביר. צילום: שי אפשטיין

    

4 על 4
בית האמן יוסי ברוך. אדריכלות: מרינה רכטר רובינשטיין. צילום: עמית גושר

הווילון במקרה הזה הוא דקורטיבי בלבד וחשוב שהאור יעבור דרכו. טיפ חשוב בנושא בחירת השטיחים – בחרו שני שטיחים. אחד שיתאים לקיץ ואחד לחורף. ההתאמה היא הן מבחינת החומרים שמהם עשוי השטיח והן מבחינת פלטת הגוונים המרכיבה אותו. בכל חנות שטיחים מקצועית ידעו להפנות אתכם לשטיחים הרלוונטיים לכל עונה. זה אולי נראה מסורבל, אבל אין לכם מושג איזה שדרוג תעניקו בכך לחלל. חוץ מזה, אחרי חצי שנה של שימוש בשטיח אחד, יהיה כיף להחליפו בשטיח אחר ולרענן את פני החלל.

 

 

4 על 4
דגם פרינסס. פאוזה איטליאנו. צילום: יח״צ

    

4 על 4
באור מבחוץ נכנס מבעד למחיצה מחוררת ונופל כפנינים על פני החלל. תכנון: אדר' רות ארד. עבודות אבן: שיש פרביטל. צילום: גלעד רד

מערכות סלון הן תחום בפני עצמו וקשה לתת טיפ גורף. כשמדובר במשפחות שיש בהן ילדים קטנים, ברור שההמלצה תהיה שימוש בבדים דוחי כתמים וכאלו שאינם סופגים. אם אין מגבלה של ילדים קטנים בסביבה, הבחירה בחומר הרבה יותר פשוטה ומתבססת בעיקר על הטעם האישי. הפרט החשוב ביותר בכל מערכת ישיבה הוא השלד. שלד איתן יחזיק את הספה לאורך שנים רבות ויהיה בסיס תומך ונוח ליושבים עליה. ספות עם שלד איתן הן ספות איכותיות שגם אם במרוצת השנים, הריפוד מתבלה, שווה להחליפו בחדש, ולהמשיך להשתמש בשלד האיכותי. עכשיו כשהסלון נוח לשימוש, מואר ומאורגן, הגיע הזמן לשבץ חפצים אישיים שיעניקו את הטאץ' הסופי – זה יכול להיות פסלון שרכשתם בטיול מסוים, ציור ממוסגר של ילד, יצירת אמנות שרכשתם ועוד. שבצו את הפריטים על מדפי הספרייה, על השידה, תלו על הקיר ותרגישו הכי בבית בעולם.

4 על 4
צבעוניות עזה יוצרת מראה מרהיב ומהודק, השומר על עידון הרמוני. Moroso. טולמנ'ס. צילום: יח״צ חו״ל

    

4 על 4
חלל המגורים שומר על קשר הדוק עם המתרחש בחוץ. עיצוב: דן והילה ישראלביץ. צילום: איתי סיקולסק

צבעוניות עזה – זה לא שהפלטה המונוכרומטית עומדת לעזוב את סצנת העיצוב, אך בהחלט אפשר לומר שהצבעוניות העזה הולכת ומתבססת. בעוד השימוש בגוונים המונוכרומטיים יגרום לנראות אחידה, השימוש בצבעוניות עזה יאפשר לכם ליצור ייחוד בחלל הפרטי שלכם. חשוב לזכור שצבעוניות עזה אינה משתלטת בהכרח. השימוש ברשת למשל, מעדן מאוד את הטון הצבעוני ומעניק מידה מאווררת לחלל, כך נשתמש בצבעים חיים ומשמחים וגם נשמור על מידה של מרחב ואוורור. פריטים רבים עשויים היום מרשתות או מאלמנטים המזכירים רשת וכן מחבלים – כיסאות, שולחנות קפה ועוד. את הצבעוניות אפשר ליצור גם באמצעות שימוש בצבע קיר, אך יש להיזהר בכך. הבחירה בקיר בגוון נועז, מבורכת ואף תעזור לכם להביע טעם אינדווידואלי, אך חשוב לעשות זאת במינון המתאים, לצבוע קיר מבואה או קיר צר בתוך החלל. התלהבות יתר, עלולה ליצור תוצאה הפוכה שלא תרגישו עמה נוח לאורך זמן.

 

4 על 4
מערכת מתקדמת של חלונות ודלתות אלומיניום, תכנון אדריכלי: נועה רובין אדריכלים. אקסטל. צילום: עמית גרון

4 על 4
בד קטיפה עתיק מהווה רקע לפינת קריאה המורכבת אף היא מפריטים עתיקים. גלריה בורדו לפרטי ריהוט וכלים עתיקים. צילום: טל מירסקי

יצירת קשר - 4 על 4