מדפדפים קדימה

הספריות עושות קאמבק עם דור חדש של עיצובים המציע שילובי חומרים, טקסטורות וצורות המנסים להתרחק ככל הניתן מהכוורת המסורתית. קווים לדמותה של הספרייה המודרנית

מאת: אורי סלע | צילום: | 22/12/2016

שנים אחורה התהדר כל סלון ביתי בספרייה מכובדת. אחר כך הגיע העיצוב המינימליסטי שאיכשהו דחק אותה החוצה, ועכשיו היא שוב כאן, אותה הגברת אך בשינוי אדרת. מבנה הכוורת הקלאסי של העבר מפנה מקומו למנעד מעורר השראה של חידושים צורניים, שימוש בחומרים וטקסטורות והרחבת הפונקציות שמציעה הספריה.

העושר הצורני כולל ספריות העומדות בזכות עצמן (Free Standing) ומהוות מחיצה בין חללים, ספריות מודולאריות המאפשרות כוונון רוחב וגובה של המדפים לפי דרישה, ספריות המהוות אלמנט אמנותי לכל דבר ועוד. העץ המזוהה עם הספריה הקלאסית נשאר דומיננטי, אך אליו מצטרפים כיום חומרים נוספים, ופתרונות הקיבוע והחיבורים מציעים חיבורים נסתרים, תלייה באמצעות חבלים, קושרות הנראות לעין כחלק מן העיצוב ורבים נוספים. המיקום האולטימטיבי לספרייה היה ונותר חלל המגורים, אך מתיחת הגבולות הולידה דור חדש של ספריות המשתלבות גם בחללי הבית האחרים והפחות מקובלים כחדרי שינה ואפילו רחצה

מערכת ספריות מודולרית עשויה לוחות עץ מגיעה ב- 50 גוונים שונים ומאפשרת בניית ספריות לפי מודולים קיימים של מידוף ומגירות | אינובייט.

מימין לשמאל: ספרייה כחלק מסדרת Locale של Herman Miller. יכולה להתאים לכל חלל - משרדי, ציבורי או אישי - פיטרו.| יחידת ספרייה המתכתבת עם מראה מסורתי, עשויה אלון גושני בשילוב ידיות מתכת המקנות לה מראה עכשוי יותר- חברת אקסלוסיפיט.

לא לספרים בלבד

הספרייה הביתית מציעה פתרונות אחסון לספרים וכתבי עת, אך היום, מעבר לעובדה שהיא עצמה מהווה פעמים רבות פריט אמנותי, גם על המדפים הולך ומתפנה מקום לשילוב חפצי אמנות ולא ספרים בלבד. פרט לכך קשת העיצובים כוללת גם שילוב של מגירות המאפשרות אחסון פונקציונאלי של פריטים כאלה ואחרים.

ספריה דו כיוונית עשויה בטכנולוגיית סגמנט המייצרת עמידות רבה | דומיסיל.

חומרים

הספריות המודרניות עשויות ממגוון רחב של חומרים. השימוש המסורתי בעץ התרחב עם חלופות כגון אלומיניום, ברזל, פליז, נירוסטה, פלסטיק, זכוכית, במבוק, שיש ונוספים. גם תחום החומרים הממוחזרים מיקם לעצמו מקום של כבוד ומציע ספריות עשויות קרטון ממוחזר, המבטיחות יציבות וחוזק שלא נופל מספריות הברזל החזקות ביותר. אף השימוש בכבלים במראה תעשייתי ובחבלים המעניקים למראה נימה נונשלאנטית התואמת את סגנון החיים המודרני והעכשווי, הוא חלק ממגוון החומרים/אלמנטים משלימים שהפכו רלוונטיים בעיצוב ספריות.

צמודות לקיר

מיקומה הטבעי של הספרייה הוא צמוד לקיר, ועל אף האופציות הנוספות שקיימות היום אין ספק שהוא שומר עדיין על מעמדו בראש הטבלה. כשמדובר בספריה צמודת קיר חשוב שהקיבוע יתאם את העומס אותו היא צפויה לשאת. אם בקיר גבס רגיל הניצבים נמצאים במרחק 60 ס"מ בין האחד לשני, באזור בו מתוכננת ספריה יש לדאוג לניצבים במרחק של 30 ס"מ בין הניצבים. כדי לייצר חיזוק נוסף, רצוי לשלב  לוח עץ המותקן על גבי הניצבים ופונה לכיוון החזית המיועדת, היות וכך הברגים עוברים דרך המתכת, נתפסים בעץ ומחזקים את הקיבוע.

מחווה לספריות של פעם עם אפשרות מודולרית ומדפים ניתנים לכוונון | אליתה ליוינג.

מימין לשמאל: ספריית קיר מרחפת מברזל של המותג האיטלקי Meridiani - פנטהאוז רהיטים.| ספרייה אינטגרלית מנצלת את החלל שמתחת לגרם המדרגות - רשת Rossetto.

מחיצות פנים

ספריות ה- Free Standing מאפשרות גישה דו כיוונית אליהן והן מהוות סוג של מחיצת פנים דקורטיבית ומאווררת. במקום קיר אטום, ספריה ובה ספרים וחפצי נוי, תוכל לייצר אלטרנטיבה אפופת שיק וסגנון. ספריות מסוג זה חייבות בעיגון מותאם לרצפה שימנע את נפילתן, היות וספרים, ובמיוחד כשמדובר בכמות, הם בעלי משקל רב. מי שמבקש להזיזה ממקום למקום, יכול לבחור בחלופה על גלגלים, אלא שאז יש לקחת בחשבון את רוחב המידוף ופתרון לנושא העומסים.

קצת אחרת - ספריות אמנותיות ומקוריות

ספריות רבות, ובעיקר כאלו שיד מעצב נחה עליהן, מהוות פריט אמנותי לכל דבר ועניין. בניגוד לנגריות ולמפעלים תעשייתיים, מעצבי המוצר שלרוב המותג נושא את שמם הפרטי, מעצבים ספריות שחלקן אף הופכות במרוצת הזמן לפריט אייקוני ומבוקש על ידי שוחרי עיצוב. ספריות אלו בולטות בדרך כלל בשל שילוב חומרים יוצא דופן, מרקמים לא קונבנציונאלים ועוד.

ספריה דו צדדית, יכולה לשמש גם כמחיצת פנים בין חללים. צילום: נדב פקט | זדקה.

מודולאריות

באמצעות טכנולוגיות מתקדמות ייצרו המעצבים מנגנונים חכמים המאפשרים לנייד את מדפי הספריה בהתאם לצרכים. הפעולה הנדרשת לצורך זה פשוטה מאוד וידידותית למשתמש שיכול כך לשנות את המידוף לאינספור קומפוזיציות אסתטיות ושימושיות, בהתאם לדרישות האישיות ולצרכי החלל. המנגנונים כוללים צירים מסתובבים ב- 360 מעלות, מסילות, מנעולים מתוחכמים ועוד. ספריות מודולאריות מותירות את המשתמש עם חופש מוחלט, ומאפשרות לכל אחד להביא לידי ביטוי את היצירתיות ואת הסגנון האישי שלו

 

ספריית מדפים קלאסית, יכולה לשמש גם לתצוגת פרטי דקורציה | קסטיאל.

מחווה לספריות של פעם עם אפשרות מודולרית ומדפים ניתנים לכוונון | אליתה ליוינג.

ללא חיבורים נראים לעין

הטכנולוגיה המתקדמת מאפשרת גם מראה נטול חיבורים או תפרים בזכות מחברים נסתרים מיוחדים המייצרים גימור נקי ומבטיחים עמידות גבוהה. באופן הזה מקבלת הספרייה מראה הומוגני וקו אסתטי מוקפד

פרופילים דקים בעלי כושר נשיאה גבוה

המראה המינימליסטי הוא אחד המראות המזוהים ביותר עם העיצוב המודרני. ספריות רבות נושאות את המראה הכמעט שברירי לעיתים, אך במקביל מציעות איתנות וכושר גבוה לנשיאת עומסים. טכנולוגיה מהפכנית בשם Segment, העושה שימוש בפרופילי אלומיניום מאפשרת יצירת ספריות מעוצבות בעלות מראה אוורירי. ספריות אלו הן בעלות חוזק מבני גבוה מהרגיל, ואת פרופילי האלומיניום ניתן להשאיר במראה הטבעי ולחלופין לצבוע בכל גוון מתוך מניפת ה- RAL.

ספריית מודולים במשחקי גבהים של Presotto המותג| Milano Smart Living

ספריה עם מדפים אסימטריים כאלמנט אמנותי מעניין. צילום: שי אפגין | יפרח בן צבי.

מימין לשמאל: קולקציית Opera של חברת Newform Ufficio מאיטליה: מאופיינת בספריות משולבות ברגלי מתכת ייחודיות המעניקות לסביבת העבודה או חלל הבית מראה מודרני עכשווי- טקניון. | יחידת מדפים פיסולית למראה משווה עניין לחלל | IDdesign

תאורה

כשמדובר בספריות התאורה היא בעיקר תאורה דקורטיבית. קיימים גופי תאורה מאובזרים בקליפס, הנתפסים על המדף עצמו ומאירים חפץ אמנות מסוים או מקבץ ספרים. במידה ומדובר בספרייה נמוכה יחסית ניתן להניח עליה גוף תאורה מותאם לסגנון העיצוב המועדףקלאסי, עתיק או מודרני ונקי קווים. שילוב גופי תאורה בשטח הספרייה מייצרים אווירה, מדגישים את הסגנון העיצובי, ואף מסייעים לבחינת המאוחסן בה.  

סידור הספרייה 

כשמדובר בתכנון ספריה כדאי לעשות שעורי בית ולאפיין את הפריטים המיועדים להשתלב בה. יש מי שברשותו אוסף מגזינים וכתבי עת גדול מאוד, יש מי שחובב ספרי אופנה/עיצוב גדולים במיוחד, יש המבקשים להעניק משקל רב להצבת חפצי נוי  ויש שמעדיפים שהספרים יסודרו לפי צבעי הכריכה. כל אלו הם שיקולים משמעותיים שחשוב לתת עליהם את הדעת עוד בטרם ניגשים לבחור או לתכנן את הספרייה.

ספריית קיר דקיקה ומינימליסטית מדגם Randomito | רשת הביטאט.

מימין לשמאל: יחידת מידוף מקולקציית ברנדי משולבת עם מגירות בצבעוניות משתנה. צילום: ישראל כהן , ביתילי.| יחידת מדפים מעץ בעיצוב מקורי יכולה לשמש לאיחסון ספרים ופרטי נוי כאחד , רשת ביתילי.

עיצוב איקוני של ספרייה המדמה ספינת מפרש מבית קסינה. עוצבה ע"י פרנקו אלביני בשנת 1940, אך נותרה כאב טיפוס, ורק היום אחרי 70 שנה נכנסה לייצור | טולמנ'ס.

ספריות בחללים ציבוריים/משרדיים

ספריות ומערכות מידוף קבועות או ניידות המאפשרות פתיחת וסגירת מעברים ומציעות שטח אחסון רב הן ספריות המותאמות לחללים ציבוריים כגון בתי ספר, בתי חולים, ארכיונים של מוסדות ונוספים. ספריות אלו מתופעלות באופן ידני, חשמלי או מכאני, והמדפים הם בד"כ מדפים מודולאריים המאפשרים כוונון בהתאם  למה שמונח עליהם. מידות מערכות המדפים ניתנות לתכנון וייצור לפי מידה, והן מציעות פן טכני ופונקציונאלי מתקדם מאוד. רבות מהן אף זוכות לתשומת לב ראויה גם בהיבט  העיצובי והאסתטי המאפיין אותן, ובמקרים רבים הלקוח עבורו מתוכנן מערך האחסון יכול לבחור את הגוון המדויק מתוך מניפת RAL כך שיתאים לחלל ולהעדפותיו. 

ספרייה כחלק מסדרת Locale של Herman Miller. יכולה להתאים לכל חלל - משרדי, ציבורי או אישי | פיטרו.

ספרייה במוסדות ציבור | א.ד מירז.

ספריית ארכיון | א.ד מירז

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי