הו מה יפים הלילות הקסומים

המעצבת הרב תחומית סתיו שי נוראל, גדלה כל שנות ילדותה בבית חרדי וכבר כילדה שמה לב לאנדרלמוסיה ולצפיפות בחדר הילדים וחוותה באופן אישי את הקושי בפיתוח האינדווידואל

מאת: | צילום: | 27/04/2015
צילום: גלי פלג

 

נוראל הייתה ילדה יצירתית, שחשבה שונה והרגישה מגיל צעיר מאוד שהמאוויים, השאיפות והרצונות שלה לא מצליחים לקבל ביטוי הולם. נדמה שהחוויות האלו הן שדחפו אותה לעסוק בנושא, מתוך רצון פנימי ליצור חללים מותאמים לילדים, שיסייעו להם ביצירת עולמות פנימיים, שיעניקו להם מרחב וביטחון ויאפשרו לכל ילד לפתח את נטיותיו ואהבותיו. סתיו רואה בחללים קטנים אתגר גדול בהרבה מאם תתבקש לעצב ווילה רחבת ידיים. העבודה שלה כמתכננת חדרי ילדים, כוללת אינסופ פתרונות איחסון המאפשרים גם בחללים הקטנים ביותר, ליצור ממלכות קסומות. סתיו מתמחה בעיצוב ריהוט מודולרי לחדרי ילדים. 


 

את חדרי הילדים מעצבת נוראל בקונסטלציות שונות. ישנם חדרים בעלי שני מפלסים, כאשר המפלס העליון מיועד לשינה והתחתון הופך לחלל אישי של הילד. המדרגות למפלס העליון כולן מהוות קופסאות אחסון לצעצועים, מצעים או כל דבר אחר שקשור לחדר הילדים. החלל האישי, אינו חלל שנוצר במקרה. הוא מתוכנן בקפידה ומשלב חומרים מפתחי דימיון. יש בו ארון וחלל משחק במידות של 2X2 מטר, בדרך כלל. הקירות של החלל מחופים במגוון חומרים, למשל פרספקס שניתן לצייר עליו, בדים ונוספים. הילד מעורב בעיצוב ובתכנון החדר שלו מתוך אמונה של סתיו כי כל ילד הוא עולם בפני עצמו ויש להקשיב לו, לחוש אותו ולהתאים לו את החלל הנכון לו. יש ילדים שנמשכים מאוד לאקסטרים וכאלו שזקוקים לפינות רגועות מאוד. לאופי של הילד יש משקל ניכר בעיצוב. ההורה יהנה מהתצאה הסופית אבל הילד יהנה מערכים מוספים הרבה יותר משמעותיים, מסבירה נוראל. חשוב למשל, לדבריה, להקדיש מקומות ייעודיים המוקדשים ליצירות של הילד, לצד יצירת פינות בהן הוא מדמיין, יוצר ומגבש זהות. סתיו זוכרת שכילדה שינתה לא פעם את צבע החדר, צבעה והחליפה, הזיזה ושינתה הכל מתוך תהליך של חיפוש והתגבשות שלדעתה חייב להתאפשר לילד מגילאים הצעירים ביותר. חדר הילדים לפי נוראל חייב להיות מחולק לחללי משנה ולכן רוב חדרי הילדים שהיא מעצבת מחולקים כאשר בחלל האישי משולבות מגירות משחקים ובתוכו נבנה העולם הפרטי של הילד. הכל בנוי מחומרים שונים המשלבים בד, עץ, פרספקס שקוף או חצי שקוף וחצי חלבי אם מעוניינים להעמיק את תחושת המסתור. כך החלל המרכזי תמיד נקי ומסודר. הפתח של החלל הפרטי תמיד מתוכנן במידות רחבות מספיק ליציאה וכניסה וליכולת של ההורה לשלוט במה שקורה בחלל הזה, על אף הפרטיות האינטימית שיוצר. זה לא מקום עם דלת, שקשה לגשת אליו. הפתח חשוף לחלוטין ומאפשר להורה להיות תמיד בשליטה.

 

כשמדובר בשני ילדים מציעה נוראל את פתרון הקיר הכפול. מבחינתה גם כששניים חולקים חלל אחד, חייבת להשמר הפרטיות והיכולת לפתח לכל אחד את העולם הפרטי שלו. הקיר הכפול הוא קיר מעוצב, היוצר שני כוכים שהם שני חללי שינה, כשלכל ילד יש את הקיר שלו, אותו הוא יכול לקשט ולהתאים לאופיו. כשהילדים גדלים, הכוך הזה יכול להפוך לסטודיו יצירה או לפינת לימוד כשהילד בבית הספר. כשמדובר על ילד שישן במפלס העליון, כשהוא גדל, החלל האישי שליווה אותו בשנות ילדותו המוקדמות, מתבטל, נשאר רק הארון, המיטה יורדת למטה וניתן אף להרחיבה ולהתאים אותה למיטת נער מתבגר.


סתיו פועלת מול שלושה נגרים, המתמחים בייצור רהיטי ילדים. נוראל הייתה ארט דיירקטור של סרטים, פרסומות והצגות. במהלך שנות עבודתה בטלויזיה ובתיאטרון היא התמודדה עם במאים פנטזיונרים ולמדה בזכותם לעשות את הבלתי אפשרי. לתכנן ארבע דירות בתוך חלל של דירה אחת ולהציג מראה של מיליון דולר בשקלים בודדים. זאת הייתה עבודת הכנה לא רעה, מסתבר ומי שנהנה ממנה היום בעיקר, הם ההורים שמתכננים באמצעותה את החלל של ילדיהם.החיבור שבין סדר וארגון לבין פיתוח עולמות פנימיים הם אחד המאפיינים הבולטים המגדירים את נוראל בעבודתה. זאת הסיבה שכל הפרויקטים מבית היוצר שלה, משופעים פתרונות אחסון מתקדמים, המאפשרים גם לחלל הקטן ביותר להיראות מאורגן ומזמין לשהות בו.

 

 

 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי