עיצוב חדרי נוער- מגמות וחידושים

 

עיצוב חדרי נוער הוא אתגר מעניין במיוחד. מצד אחד הנער או הנערה כבר בגרו והרהיטים והאביזרים בחדר הילדים אינם מתאימים להם יותר. מצד שני גם חדרי הנוער, כמו חדרי הילדים, הם חדרים מולטי פונקציונליים, המשמשים גם לשינה, גם להכנת שיעורים, גם לאירוח וגם לתרבות פנאי. מציאות זו דורשת תשומת לב ותכנון קפדני, בדיוק כמו בעיצוב החדרים לקטנטנים.

מאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: יח"צ | 03/04/2013
על מנת לעצב חדרי נוער באורח פונקציונלי יש ראשית לתכנן את אזורי החדר, על פי הצרכים: שינה, לימודים, אחסון, אירוח וכד'. בנוסף, כדאי לערוך רשימה פרטנית של האביזרים והפריטים הנדרשים להיכלל בחדר, בהתאם לצרכים: מיטה, ארון, שולחן וכיסא, טלוויזיה, מחשב וכד'. אם הנער או הנערה מארחים באורח תדיר את חבריהם לשינה או לבילוי משותף, כדאי להתארגן מראש עם פריטים מתאימים: מיטה נפתחת, פופים לישיבה וכד'.

תכנון- התחילו את העיצוב בתכנון מפורט של החדר – שרטוט מדויק, כולל מיקום של חלונות, עמודים, דלתות וכד'. חלקו את החדר לאזורי מחיה שונים – שינה, לימודים, אירוח וכד'. חשוב להביא בחשבון אלמנטים מרובים כגון: מיקום החלונות, מיקום נקודות החשמל, מיקום המזגן ועוד. רק לאחר שרטוט החדר לפרטיו והגעה למבנה חדר מוסכם ומקובל, ניתן להתחיל לעצבו מבחינה חזותית.

כדאי להמשיך את תכנון עיצוב החדר עם הפריטים המרכזיים הכלולים בו:

מיטה- כיום הנטייה בעיצוב חדרי נוער היא לשלב מיטה וחצי בגודל 120X190. מיטה כזו תופסת חלק נכבד מהחלל בחדר סטנדרטי ולכן מיקומה הוא חשוב ביותר. במידה ומותקנת טלוויזיה לצפייה מהמיטה, יש להביא זאת בחשבון מראש על מנת ליצור זווית צפייה נוחה.

שילוב טפטים בחדרי נוער. 'גולדשטיין גלרי'.
שילוב טפטים בחדרי נוער. 'גולדשטיין גלרי'.
 

 

במסגרת היצע מיטות הנוער מוצעות גם מיטות מתכווננות. חשוב לוודא שהמיטה, בין אם מתכווננת ובין אם לאו, כוללת ארגז מצעים המוסיף נפח אחסון חשוב.


אין צורך להקדיש תשומת לב רבה מידי לגווני ריפוד המיטה. ממילא זו תהיה מכוסה רוב הזמן במצעים. חשוב לבדוק רק את השוליים – בין אם מעץ או מרופדים בבד, שיתאימו לעיצוב החדר.

כמו בבחירת מיטה לחדר שינה של ההורים, חשוב לנסות להשתרע על המיטה באולם התצוגה, ל'שחק' עם השלט, אם מדובר במיטה מתכווננת, לבדוק את נוחות המזרון, את נוחות זוויות התנועה של המיטה וכד'.

שילוב גוונים בחדרי נוער. צילום: דן לב. 'נירלט'.
שילוב גוונים בחדרי נוער. צילום: דן לב. 'נירלט'.

אחסון – אף פעם אין יותר מידי אחסון.  כדאי גם לזכור שמעט מידי אמצעי אחסון יוצר מצב שפריטים רבים נמצאים פזורים במרחב החדר, דבר היוצאת תחושת אי סדר וצפיפות במרחב. לפיכך, רצוי לשלב ארון שיכול לשמש גם לאחסון בגדים, אך גם לאחסון נעליים וחפצים אישיים נוספים. אל הארון המרכזי וחלל האחסון מתחת למיטה כדאי להוסיף כוורות, מדפים, קופסאות ועוד, על מנת ליצור תחושה של סדר, ארגון וניקיון עיצובי.


שימוש בצבעים - אחד האמצעים החשובים העוזרים לעצב חדרי נוער הוא אמצעי הצבע. בין אם באמצעות צבע, אפקטים בצבע או טפט, ניתן ליצור הן עניין בחלל והן בידול בין חלקים שונים של החדר. טיפ חשוב: קיר אחד דומיננטי מבחינת צבעוניות (צבע, אפקט בצבע או טפט) יהווה מוקד משיכה חזותי שאליו ניתן לשלב את הקירות הנוספים עם גוונים ניטרליים. שילוב כזה ייצור הרמוניה מבלי ליצור עומס.

עמדת לימודים לנוער. רשת 'עצמל'ה'.
עמדת לימודים לנוער. רשת 'עצמל'ה'.

  
עמדת עבודה ולימודים - עיצוב חדרי נוער כולל בדרך כלל גם שילוב של עמדות עבודה/לימודים, הכוללים שולחן, כיסא ומידוף. על מנת לנצל את חלל החדר בצורה יעילה, מומלץ ליישר את עמדת העבודה על אחד הקירות ובמידת הצורך על פינה (באמצעות שולחן פינתי). הטכנולוגיה העכשווית יוצרת פעמים רבות צורך לשלב מחשב, מדפסת וכד' גם בעמדת עבודה של חדרי נוער- במידה וצורך זה קיים, חשוב מאוד להכין מראש את נקודות החשמל, הטלפון והאינטרנט, הרהיטים המתאימים וכד', שיתאימו לצרכים. 

 

שילוב טפטים בחדרי נוער. 'גולדשטיין גלרי'.
שילוב טפטים בחדרי נוער. 'גולדשטיין גלרי'.

עיצוב כולל בחדר הנוער. 'רהיטי דורון'.
עיצוב כולל בחדר הנוער. 'רהיטי דורון'.

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי