אווירת פנטזיה בעיצוב חדרי ילדים

מיטות נסיכיות המתהדרות בגוונים רכים, ארונות מעוצבים כבית, "נצנצים" על הקיר או כוכבים מאירים על השטיח, שלל אביזרים משלימים בדיגומי פיות או אבירים, אביזרים סניטאריים עם עיטורים של דיסני- כל אלה ועוד, מאפשרים להפוך את חדרו של הטף למרחב חווייתי נוטף דמיון ואווירת פנטזיה 

מאת: אביטל מאור | צילום: | 03/04/2013

גל השינויים שעבר ועובר החלל הביתי בשנים האחרונות, הן מבחינת מודעות לנושא העיצוב, והן מבחינת היצע האפשרויות העומד היום לרשות הציבור, לא פסח על חדר הילדים, אחד החללים המשמעותיים בבית. היות ומדובר בחלל שנדרש לענות על פונקציות רבות- שינה, משחק, אחסון, אירוח וכד', אין עוררין על כך שבראש ובראשונה הוא צריך להיות פונקציונאלי, ולהכילן באורח שישרת את דייריו הקטנים בנוחות. יתרה מכך, חשוב לזכור כי חדרו של הילד אמור לענות גם על היבטים רגשיים, לספק לו תחושת שייכות, ולהוות עבורו מקום עוטף ובטוח, כעין אי של פרטיות במרחב הביתי הכללי. 

 

 

 

אך כשנדרשים להחלטה על עיצובו האסתטי של החלל, זהו כבר סיפור אחר, בפרט נוכח היצע עשיר ביותר של אפשרויות כפי שהוא קיים היום. ההתלבטות נעה בד"כ בין שתי גישות עיקריות ושונות זו מזו בתכלית: גישה אחת נצמדת ל"כאן ועכשיו" ולסמנטיקה הילדותית, ומבקשת להפוך את חלל החדר למרחב של פנטזיה וחלום השאובים מתוך עולמות התוכן של הטף. הגישה השנייה, לעומת זאת, רואה בחללו חלק בלתי נפרד מרוח הבית כולו ושמה דגש על עיצוב ותכנון פונקציונאליים לטווח ארוך- לעצבו כחלל אסתטי ונעים, אך "א-גילי", ללא מאפיינים ילדותיים מובהקים. מעבר לשוני התפיסתי, לא ניתן להתעלם מכך שהוא מלווה גם בשוני תקציבי, שכן חדר שיכול "לצמוח" עם הילד ללא ביצוע מהפכים גדולים הנגזרים מהגיל המשתנה הוא מטבע הדברים גם חסכוני יותר. 

 

 

פנטזיה גם בגן הילדים: פטרייה כאובייקט משחקי רך
 

 

עיצוב חדר ילדים המדבר בשפת הילדות, אם לכנות זאת כך, הוא מטבע הדברים חינני ושובה לב, מעורר נשכחות אצל המבוגרים שבחבורה... עיצובו יכול להתממש בגרסה "רכה", תוך שילוב מוטיבים צורניים ילדותיים במספר אלמנטים ו/או אביזרים נלווים, משחקי צבעים עליזים או אפקטים מנצנצים/זוהרים, ולחלופין בגרסה הדוקה מבחינה ויזואלית ותוכנית, שמתאימה באופן מושלם למושאי חיבתם ואהבתם של הילדים ונרקמת כשיתוף פעולה עם ההורים, שהרי פנטזיות לא ניתן 'לשאול' אלא לממש. העולם הפנימי של הילדים, עולם של דמיון, יצירתיות, הרפתקה, פנטזיה, גיבורי על, אגדות וסיפורים, הוא הקול המוביל במקרה זה את העיצוב כעיצוב קצה, ה"צולל" לנושא/מוטיב שנבחר ומאפשר להם להתאחד עם מחוזות הדמיון שלהם, לעתים תוך שילוב ממד אינטראקטיבי בפריטי ריהוט המהווים גם אלמנט משחקי. 

כך, בין אם מדובר על חדר נסיכה בגווני ורוד ושמנת, הכולל מיטת מלכות עם אפריון ושידות איפור, בין אם על חדר המעוצב כמסלול מכוניות צבעוני, הכולל מיטה בצורת מכונית ושולחן בצורת הגה, ובין אם בחדר 'נושאי' (Theme Room) המתחבר לעולם הסיפור והאגדה (פו הדוב, הארי פוטר, דורה וכיו"ב), מדובר ביצירת סביבה חווייתית היוצאת מתוך נקודת הראות של הילדים, שמגרה את דמיונם ובתוך כך מעודדת אותו ומהווה חלק חשוב מאוד במישור ההתפתחותי. "עיצוב קצה" מסוג זה, עוטה בד"כ מראה בסגנון 'Total Look' שבמסגרתו החדר כולו, על כלל מרכיביו-  פריטי הריהוט והטקסטיל, חיפויי הקירות, גופי התאורה,  פריטי הנוי והחפצים הנלווים השונים- מתפקד כיחידה אחת שכל חלקיה מותאמים אחד לשני בגונם ובשפתם העיצובית, כשהם מעצימים עד למקסימום את המוטיב עליו הוא נשען ותחושה של מימוש הפנטזיה. 

 

עיצוב טוטאלי של חדר נסיכות מעוצב בוורוד ושמנת
 

 

 

חדרי רחצה נושאיים לילדים וילדות משולבים באריחי חיפוי בדיגומי פיות וקומיקס
 

 

מעבר לכך, כיום, כאשר חדרי ילדים רבים, בדומה לחדרי השינה של המבוגרים, כוללים גם חדרי רחצה צמודים, זולגת שפת העיצוב גם לחללים אלה,  עם מוצרים כאריחי חיפוי או כיורים המעוטרים במוטיבים שמאפשרים ליצור המשכיות ויזואלית עם עיצוב חדר הילדים, דוגמת פיות ונסיכות, דמויות מעולמו של דיסני, דורה כובשת הלבבות, הלו קיטי שלחה לא נס עם השנים וכד'. 

עם זאת, עם כל קסמו הוויזואלי, הסביבה החווייתית שהוא אכן מעניק לדייריו הקטנים והעידוד החשוב של הדמיון, למותר לציין שעיצוב טוטלי כל כך מסוג זה הוא עיצוב שמגיע עם תג מחיר. בהיותו מובהק מאד הוא מתאים לטווח גילאים ולפרקי זמן מוגבלים, ובתוך כך עובד, לכאורה, נגד החשיבה הפונקציונאלית שחדר ילדים צריך לעצב באורח גמיש ופרקטי על מנת להתאים אותו לגיל הילד ולצרכיו המשתנים. הבחירה בין שתי הגישות כפופה במידה רבה לתפיסה אישית,כמו גם לשיקולי תקציב. 

 

פו הדוב, חיות הג'ונגל ונסיכות בציורי קיר המתאימים לחדרים המממשים פנטזיות
 

 

למתלבטים בין השתיים, הפתרון המעשי ביותר, גם תקציבית, הוא לבחור בגישה ה"מרוככת" - גישת אמצע שבמסגרתה ניתן לשוות לחלל מראה חינני שאף עונה על חלומם של הילדים, ובה בעת מאפשר לבצע את השינויים שמגיעים עם הגיל. למשל, לשלב פריט אחד מרכזי מעולם התוכן שלהם, דוגמת מיטת 'נסיכות' או 'כדורגל' כאשר זה מהווה את נקודת המרכז והמיקוד של העיצוב, וסביבה משלבים פריטים שקל יותר להחליפם במשך הזמן: צבעים וטפטים, ידיות של ארונות, פריטי טקסטיל, כריות, שטיחים וכד'. ההיצע בתחום עשיר וכולל מכל וכל- פריטי ריהוט מעוצבים בהשראת תכנים ילדותיים, וכך גם פריטי טקסטיל וטפטים, צבעי קירות עם אפקטים זוהרים המשווים לחלל קסם מיוחד, גופי תאורה חינניים, וכן, כאמור, אביזרים סניטאריים אריחי חיפוי ושלל אביזרים משלימים נוספים המעוררים געגוע לימי התום, כאשר הבנות היו נסיכות והבנים אבירים גיבורים ללא חת.    

מתוך כתבה "לעוף ים הדמיון". מגזין 122, ינואר-פברואר 2012 

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי