הדבר הגדול הבא

בעבר, חדרי הרחצה היו החדרים הקטנים ביותר בבית ונחשבו לחדר צדדי וזניח. אולי זו המציאות האינטנסיבית של העידן שאנחנו חיים בו ואולי אלו דווקא האפשרויות החדשות שנפתחו בעקבות ההתפתחויות הטכנולוגיות, אשר הביאו לתפנית בהתייחסות לחדרי הרחצה; אך כחלק טבעי ואינטגרלי מהשינויים הכלליים באורחות החיים של העולם המערבי, הפכו חדרי הרחצה למקום המפלט למרבית האנשים – מקום שבו אפשר להתנתק לרגע מהעולם, מהסובבים, ממשימות היום-יום ומהלחצים התמידיים.

מאת: מערכת בית ונוי | צילום: | 06/11/2019

 


 

בשנים האחרונות, הפך חדר הרחצה לאחד החללים ״המטופלים״ ביותר בבית והעיצוב שלו הפך למרכזי ומשמעותי. ההשקעה בחדרי הרחצה אינה מתבטאת רק בבחירת האריחים והחיפויים, אלא גם בבחירות החומרים, גופי התאורה, הכלים הסניטריים ועד לרמת האביזרים המקשטים את החלל. בנוסף לכך, בהשפעת החיים המודרניים והרצון להתנתק מהעולם החיצוני, אנחנו מרגישים צורך בפרסונליזציה, ולכן רבים מהאנשים מבקשים כיום ליצור לעצמם את חדר הרחצה המושלם להם ולצורכיהם האינדיבידואליים. יותר ויותר אנשים מבקשים ליצור לעצמם חדרי רחצה מפנקים ומעוצבים בסגנון חדרי הרחצה בבתי מלון. בהתאם, אפשר לראות כי רבים מוכנים להקצות חלק נכבד מהשטח הכללי של הבית לטובת חדרי הרחצה. גם ההשקעה הכספית בחללים אלו השתנתה, וכיום נתח ניכר מתקציב עיצוב הבית מושקע בחללים הרטובים. שינוי נוסף הוא הגידול בכמות חדרי הרחצה בבית.

 

 

 

 


 


מכיוון שהשינוי בתפיסה לא מתבטא רק בגודל, ואי אפשר לחמוק מהשאלה – מה הדבר הגדול הבא בתחום חדרי הרחצה?

 

חיפויים וריצופים

מגמות עיצוביות כלליות משפיעות ישירות גם על תחום חדרי הרחצה. אחת המגמות היא הרצון לחזור לטבע. מכיוון שפעמים רבות החומרים הטבעיים יקרים מאוד וכן פגיעים וקשים לתחזוקה – פותחו מוצרים המדמים את המוצר האמיתי, עד כי לעיתים קשה להבחין בין המוצר המקורי לבין זה המלאכותי.

קיים מגוון כמעט אינסופי בתחום זה, וחוקים רבים של ״נכון ולא נכון״ בעיצוב, שהיו נהוגים בעבר, אינם קיימים עוד, וכך נפתח מגוון רחב של אפשרויות חדשות ומרתקות בבחירת אריחים וחיפויים. בהקשר זה אפשר לדבר על מגמה של בחירה באריחי ענק מדוקקים (עד לגודל של 3*1 מטרים) העשויים גרניט פורצלן וקיימים כיום במבחר עצום של גוונים, טקסטורות ודוגמאות.

 


 

 

 טכנולוגיית תלת-הממד פתחה גם היא אפשרויות חדשות ומרעננות בתחום האריחים. היתרון הגדול של אריחי התלת-ממד הוא באפשרות ליצור קומפוזיציות מעניינות ועיצוב מרענן לחלל וליצור מרחב ייחודי ושונה מכל חלל אחר.

חידוש נוסף מצוי בתחום האריחים המודפסים. השימוש באריחים מצוירים אינו חדש, אבל כיום אפשר למצוא אריחים מודפסים בכל הצבעים, הטקסטורות והדוגמאות, כך שלמעשה אפשר ליישם היום כמעט כל דבר באמצעות הדפסה, והדבר המפתיע והחדשני ביותר הוא שאפשר לקבל אריחים מודפסים בהתאמה אישית, קרי בכל דוגמה וגודל שהלקוח בוחר.

 

תאורה

בעבר, כשחדרי הרחצה היו קטנים, כמעט לא הייתה חשיבות לתכנון התאורה בחדר הרחצה. התאורה המרכזית הייתה תאורה ״קרה״ של גוף שכונה מנורת ״פלורסנט״.

מכיוון שכיום חדרי הרחצה גדולים יותר ועיצוב קיבל מקום נרחב יותר, התאורה היא אחד הנושאים המרכזיים והמאתגרים בעיצוב חדר הרחצה, הן מבחינה פונקציונלית – לפיזור התאורה והארת הפונקציות השונות בחלל – והן מבחינה עיצובית.

החידוש הבולט ביותר בתחום זה, הוא השימוש בגופי תאורה לא שגרתיים שלכאורה אינם מיועדים לחדרי רחצה כדי ליצור חלל רחצה מעניין, ייחודי ומעוצב (מעבר לתאורה הטכנית שעליה אי אפשר לוותר). אפשר למצוא ביטוי למגמה הזו בשימוש בגופי תאורה תקרתיים או קיריים לצידי המראה וכן בשימוש בגופי תאורה ייחודיים למרכז החלל, דוגמת ״שנדלייר״ או גוף צמוד תקרה מרשים. נראה כי מגמה זו אינה זמנית והיא תמשיך לחדש ולהפתיע.

 


 


 


 כלים סניטריים

החידושים בתחום זה הם תמידיים וכמעט יום-יומיים.

בתחום הברזיםנראה כיום יותר ויותר שימוש במערכות ברזים המותקנות בקיר עצמו ולא במשטח (ברז קירי).
קל למצוא כיום ברזים בכל סגנון אפשרי: מודרני, כפרי, תעשייתי, רטרו ועוד, ולמעשה ניתן להשלים את הסגנון העיצובי של החלל על ידי ברז שמתאים לו. גם מבחינת צבעים, האפשרויות הן בלתי מוגבלות. מעבר לברזים הנפוצים יותר בגווני ניקל, ניקל מוברש, נירוסטה ומוזהב, קל למצוא כיום ברזים בכל הצבעים, ומכאן שהם הופכו לחלק אינטגראלי מהעיצוב של החלל, ופעמים רבות כשהעיצוב הנבחר לחלל הוא מונוכרומטי, דווקא הם שיכולים לשמש כמעין ״תכשיט״ ולשנות את המראה הכולל.

 

בתחום הכיורים, נפרצו כל הגבולות. כיורים מגיעים כיום כמעט בכל גודל ובכל סגנון. נוסף על הכיורים השקועים, שאפשר להניח בתוך משטח או ליצור כחלק אינטגרלי מהמשטח עצמו (כמו קוריאן, נירוסטה וכו׳), אפשר למצוא כיורים מונחים מחומרים שונים ובצורות שונות, וכן כיורי free-standing המעוצבים על ידי מיטב החברות ומעצבים עולמיים בעלי שם. 


אמבטיות ומקלחונים – בואו נאמר שקיימים כיום ״זרמים״ שונים ביחס לצורך באמבטיה בחדר הרחצה. יש שאינם מוכנים לוותר על הפינוק שבאמבטיה תמורת שום הון, ויש הסוברים כי האמבטיה כלל לא נחוצה ואף ״מבזבזת״ מקום בחלל. נכון שאין תשובה אחת לשאלה אם לבחור באמבטיה או במקלחון, אולם נראה שאין חולק כי חלל רחצה המדמה חדר רחצה יוקרתי של מלון, יכיל לרוב אמבטיה.

לצד האמבטיות המוכרות יותר אפשר למצוא היום אמבטיות FREE STANDING ממגוון חומרים מודרניים ועתיקים כמו נחושת, זהב, דמוי חלודה, המקנים לחדר הרטוב מראה אופנתי עם ניחוח עתיק.

כבתחומים אחרים, גם בתחום זה מתחדשים חידושים ללא הרף, הן מבחינת החומרים והן מבחינת העיצובים והגדלים: החל באמבט מפנק ליחיד ועד לאמבטיות ענקיות.

 

קטן וטוב לו

תכנון הפונקציות השונות הוא בראש ובראשונה נגזרת של שטח ומבנה החלל. גם חללים קטנים יכולים להיות מעוצבים ולשדר מראה עדכני ויוקרתי. אם מבקשים לעצב חלל קטן ועדיין לשוות לו מראה יוקרתי, ישנם כמה טיפים שיכולים לסייע:

 


 שימוש בצבעים בהירים – הצבע הבהיר ״פותח״ את החלל ומאיר אותו. את הצבע הבהיר אפשר ליישם בעזרת שימוש בצבע קיר בהיר המותאם לחללים רטובים, או בעזרת אריחים בהירים.

מראה גדולה ככל האפשר – כידוע, המראה מייצרת השתקפות של החלל ועל כן היא מעניקה תחושה של גודל ועומק. התאמת גודל המראה היא אינדיבידואלית לכל חלל, ועדיין בחללים קטנים יש חשיבות לנושא זה, מעבר לפונקציונליות של הפריט.

 

יחידות אחסון מוכנות מבוקשות מאוד כיום, משום שמדובר במוצר מדף זול יחסית המגיע במגוון גדלים ועדיין מאפשר מראה מעוצב המוסיף למראה הכללי של חדר הרחצה.

 

שימוש בכיורים המונחים על מדפים תלויים וביחידות אחסון קטנות, מאפשר להתאים כיור לכל גודל חלל כמעט, והוא אף חסכוני בתקציב. יתרון נוסף שלו שהוא מאוורר את החלל ולא סוגר אותו. אפשר לבחור מדף או יחידת אחסון שמשלב מקום לתליית מגבות וכך אפשר לחסוך במקום וגם בקדיחות.

 

קטן או גדול בתקציב גבוה או נמוך – עם החידושים והאפשרויות כיום אפשר להגשים כל חלום!

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי