כשהסלון התקנא באמבט

העובדה שלקירות חלל יש חלק משמעותי ביותר בחזותו וביצירת האווירה בו, אינה, כמובן, דבר חדש, ולא בכדי הם זוכים לטיפול מסור מצד אדריכלים ומעצבים. האפשרויות להעניק לקירות עניין צורני ומראה מעוצב הינן מגוונות

מאת: ליאת עיני | צילום: | - 03/04/2013
התשובה לשאלה כיצד "נפרצה" החלוקה המסורתית, טמונה, כך נראה, במגמות תכנון עכשוויות שחיברו בין חדר הרחצה וחדר השינה וביקשו לשוות לחלל חזות הרמונית ע"י שימוש בחומרים זהים היוצרים המשכיות ויזואלית. מכאן, מן הסתם, נסללה דרכם של אריחי החיפוי גם לשאר חללי הבית, ובמסגרת זו הם הפכו ממוצר שנחשב עד היום לפונקציונאלי בעיקר, למוצר בעל ערך דקורטיבי ואמירה של חדשנות עיצובית ואסתטית. בעידן של טכנולוגיות מתקדמות מתגייסים יצרנים בתחום להפיק את המיטב מהיכולות העומדות לרשותם, והתוצאה היא מגוון אינסופי כמעט של אריחי חיפוי
חומרים בתחפושת
שימוש באריחי פורצלן המדמים חומרים וטקסטורות שונים כגון: יוטה, מתכת, קש, דמוי בד זוהר ונצנצים, תחרות, חרוזים, דמוי עץ ופרקט. אריחים דוגמת אלה, המדמים חומרים אחרים, מעניקים לחלל אווירה מפתיעה, והמגוון הקיים, שמקיף מעגל חומרים רחב למדי, מאפשר ליצור סגנונות עיצוב שונים. כך, למשל, לשוחרי חיות וטבע מוצעים אריחים דמויי קרני אייל שמחקים בדייקנות מרשימה את הצבעוניות האותנטית ומאופיינים במגע נעים, ושוחרי מראה קלאסי עם זיקה להידור ברוח העבר יכולים לבחור באריחי חיפוי המחקים ריפוד קפיטונאז' וכמוהו מאופיינים בחזות "שמנמנה" עם כפתור במרכז כל אריח.

הדבר האמיתי
לצד החקיינים למיניהם, אפשר למצוא בהיצע האריחים גם את הדבר האמיתי, אם בדמותם של אריחים עשויים עור המקנים מגע של יוקרה, ואם בדמות אריחי פסיפס מזכוכית ממוחזרת או אריחים עשויים קליפות קוקוס או במבוק, שנושאים עמם ערך "ירוק" ומיישרים קו עם הרעיון האקולוגי.

"טפט" קצת שונה
קו עיצוב זה, שהינו דמוי טפט, נחשב כמייצג סגנון חיים עדכני, משתנה ואופנתי, המושפע מתחומי חיים, זרמים ומקצבים מגוונים. חברות יצרניות אימצו את אופנת הטפטים כמקור השראה ליצירת אריחים בעלי דיגומים אשר התקנתם משווה לקיר חזות עשירה של משטח מחופה טפט לכל דבר.  קשת העיצובים כוללת סדרות של אריחים המאופיינים בדוגמאות החוזרות על עצמן על טקסטורות דמויות בד ברוקד, דמשק או בדים יוקרתיים אחרים, בין הדיגומים יש שמגיעים בגדלים גדולים ומרשימים, והסגנונות נעים ממראה רטרו, דרך קו רומנטי ועד עיצוב מודרני-עכשווי.

צבעוניות קורצת
בין הסדרות רבות יש שמוצעות במגוון צורות גיאומטריות (ריבועים, עיגולים, אליפסות, פסים ופינות), בדרגות ברק משתנות, בטקסטורות מורכבות ובשילובים של שניים-שלושה גוונים ואף יותר, כך שניתן ליצור באמצעותם כל עיצוב "הזוי" ופרוע שעולה בדמיון.

קסמי האוריינט
חובבי המזרח, שרוצים להכניס משהו מאווירתו הייחודית הביתה, יכולים לעשות זאת מעתה גם באמצעות אריחי פסיפס עם מוטיבים הלקוחים מהאסטרולוגיה הסינית העתיקה, ומושפעים ממסורת הצבעוניות העזה והעשירה של התרבות האסיאתית. סדרות אחרות מציעות סגנונות אוריינטליים/ אתניים, כשהאריחים, המעוטרים במיני דיגומים מוזהבים בדומה לקישוטים והאיורים האופייניים למדינות המזרח, משרים אווירה אוריינטלית.

 פריחה על הקיר
פרחים מעודנים הנראים כשרטוט ידני מינימליסטי, ולחלופין כאריג אוורירי, הם בבחינת מגמה נוספת שפורחת לה בים החיפויים, ומאפשרת להעניק לקירות מגע של רכות וסגנון בדרך חדשנית ומלאת עניין. 

קיר אמנותי
ישנם המתייחסים לאריחים כאל יצירות אמנות לכל דבר, וכך ניתן למצוא אריחים גדולים, אשר נראים כמו ציורי קיר מרשימים, פורטרטים, דמויות מיתולוגיות מהעבר ועוד. אריחים מסוג זה מהווים במרבית המקרים תחליף לתמונה ומעניקים ממד ויזואלי ייחודי ושונה לחלל בו הם מצויים. בנוסף, באמצעות טכנולוגיות עכשוויות, ניתן גם ליהנות מאריחים עם חריטות במראה עשיר המושג ע"י שימוש בחיתוכי לייזר, וכאשר מתקינים תחתיהם תאורה המשתקפת מבעד לחריטות המראה המתקבל הוא מרשים במיוחד. בזכות טכנולוגיות הייצור מוצעים אף אריחים עם מיני טקסטורות ייחודיות, דוגמת צורות מעוגלות אשר במשחקי תלת ממד שוברות את חזותו החלקה של הקיר, וכן דיגומים מורכבים ונועזים המגלמים השראה מעולם האופנה.

Corian© Loves Missoni
עוד אופציה חדשנית לשלב אופנה על קירות ( לקראת תערוכת הרהיטים במילאנו 2008 )

כדרכה מידי שנה, מכינה חברת "דופונט" ("DuPont") פרויקט ייחודי למבקרי תערוכת הרהיטים במילאנו, והפעם היא עושה זאת כמפגש בין הקוריאן, החומר שפותח ומיוצר על ידה, לבין כוהנת הצבע של עולם העיצוב והאופנה חברת "מיסוני". במסגרת הפרויקט יבטאו רוזיטה מיסוני, מי שעומדת כיום בראש החברה, ובנה לוקה את הצבעוניות הכה מזוהה עם בית מיסוני על משטחי קוריאן, תוך יצירת חזון עיצובי ורב השראה של עיצוב סביבת פנים. עיצוב הפונקציות- מטבח, חדר רחצה, סלון ופינת אוכל, יתבסס על שילוב מרתק בין הדיגומים והצבעוניות הססגונית של "מיסוני" לבין איכויות הגמישות והחושניות של הקוריאן, ויכלול אף פתרונות טכנולוגיים חדשניים לשילוב תאורה, מערכות אקוסטיות ומערכות מתקדמות נוספות. במסגרת הפרויקט אף ידגים בית מיסוני שימושים ו"פרשנויות" עיצוביות לחמישה גוונים שקופים חדשים שמשיקה חברת דופונט לשנת 2008. על מלאכת הארט של הפרויקט הייתה אמונה רוזיטה מיסוני, מנהלו הוא האדריכל מסימו פוצ'י  ( Massimo Fucci), ולצד חברות דופונט ומיסוני נוטלות בו חלק גם חברות ארטמידה, בופי, Margaritelli / Listone Giordano וחברות מובילות נוספות.

16-21 באפריל, Corian© Design-Store מילאנו.

יצירת קשר - כשהסלון התקנא באמבט