חלל רחצה מסוגנן- הגודל לא קובע

בין אם חדר הרחצה הוא רחב ידיים, ובין אם שטחו מצומצם – לבחירה נכונה של חומריו והאביזרים שישולבו בו יש השפעה משמעותית על חזותו המעוצבת. התעשייה בתחום, שמעלה על נס את חוויית המשתמש, מציעה פתרונות חכמים ואסתטיים לכל סוגי החללים. 

מאת: אורי סלע | צילום: | - 18/12/2016

בעידן שמקדש סגנון חיים וחוויית משתמש בכל חללי הבית, חדר הרחצה הוא מהמטופחים שבהם,  והחברות היצרניות משקיעות משאבים בפיתוח מוצרים שתכליתם לענות על כך: אמבטיות השומרות על טמפרטורת המים, ראשי גשם בעלי קוטר רחב שמאובזרים בתאורת לד ססגונית, מתיזי צד המוסיפים כיוונים זרימה שונים, ברזים המעניקים מראה ותחושה של זרימת מים טבעית, מחוללי אדים שהופכים את החלל לסוג של סאונה, ועוד ועוד. מטבע הדברים בחללים גדולים הם משתלבים על נקלה, וניתן לאבזר אותם ללא הגבלה בשלל גאדג'טים ומוצרי נוחות, המנעימים את זמן השהיה בהם והופכים אותו לזמן איכות מנוצל היטב. עם זאת, גם כאשר מדובר בחללים קטנים, לא חייבים לוותר על כל 'הטובין' המוצע. על רקע צפיפות המגורים במרכזי הערים, כאשר תכנון חכם של חללים קומפקטיים הולך ומתפתח היום יותר ויותר, החשיבה של מגורים בחלל קטן לצד הדרישה לאיכות חיים ולנוחות פיתחו מנעד עשיר של מוצרים המתאימים גם לשטחים מצומצמים יותר. 

 

NEUTRA קולקציית אמבטיות וכיורי אבן במראה שיש ייחודי| ויה ארכדיה

חדר רחצה מעוצב עם שילובי צבעוניות וטקסטורות | חרש.

ארונות אמבטיה מזכוכית ואלומיניום, כיורי אמבט, מקלחונים, חיפויי קיר מזכוכית מודפסת, תעלות ניקוז, מראות עם תאורת לדים | מיוצר על ידי חברת מיטירני.

דקיק ומרחף

שתי מגמות עכשוויות שמייצרות אסתטיקה מהוקצעת בכל חלל רחצה, ומסייעות במיוחד ליצירת תחושת מרחב בחללים קטנים, הן דיקוק וריחוף. הדיקוק הוא תוצר של מחקרים וניסויים בגבולות החומר, אשר מניבים חומרים ומוצרים המאופיינים בדקיקות שמקנה תחושה של קלילות ואווריריות למרחב בו הם משתלבים, דוגמת אריחי חיפוי/ריצוף או אביזרים סניטאריים בעלי דפנות דקות המשוות להם מראה מסוגנן ומעודן. מגמת הריחוף, במסגרתה אביזרים או פריטי ריהוט מותקנים בתלייה על הקיר כמו מרחפים, מותירה יותר שטח רצפה פנוי ומייצרת אף היא חזות קלילה, הרבה יותר מאשר יחידות המוצבות ישירות עליה. מגמה נוספת, שמעצימה את תחושת המרחב היא שימוש בחומר זהה לריצוף ולחיפוי. בחללים גדולים ניתן לעשות שימוש בפלטות חומר רחבות- מהן המגיעות היום גם עד גודל של 3 מ'- ללא חיבורים, כאשר המראה הנוצר הוא כשל מרחב אינסופי. לחללים קטנים פלטות מסוג זה הן מן הסתם גדולות מידי, אך בחירה בחומר ובגון אחידים תייצר את אפקט המרחב באותה מידה. 

 

ריחוף אביזרים סניטרים מרחפים מעצימים את תחושת מרחב ואיוורור בחדר הרחצה. צילום: Olympia Studio | חרש.

האמבטיה הדקה בעולם | MODY

מערכות סאונה

היום בכל חלל רחצה, גם הקטן ביותר, ניתן להתקין מערכת סאונה ביתית, אם כי האפקט של מערכת מסוג זה בחלל רחב הוא כמובן רב יותר. מערכות הסאונה הביתיות והמתקדמות נשלטות באמצעות אפליקציות וניתנות לכוונון ולתכנון דרך המכשירים החכמים. הן אחראיות על הפצת ניחוחות שמנים אתריים לחלל הרחצה, למיסוך אדים, לשליטה על גוון ועל עוצמת התאורה ולניגון הפלייליסט האהוב עליכם. בנוסף קיימות מערכות סאונה שמגיעות עם דלת זכוכית מתכווננת ומערכת קיטור חבויה המפיצה זרם אויר חם ויבש. המערכות המתקדמות שומרות את היסטוריית השימוש של כל משתמש ומאפשרות בכך התאמה אישית. מערכת הסאונה הביתית מאפשרת התקנה פשוטה ונוחה באמצעות מערכת חכמה המתחברת בקלות לחיבורים ולאינסטלציה הקיימים בכל חדר הרחצה. 

מערכת ספא ביתית דיגיטלית | מבית גרואה.

חיפויים

את חלל הרחצה ניתן לצפות בפלטות גדולות, באריחים או באריחי פסיפס קטנים בהתאם להעדפות האסתטיות והסגנון העיצובי שרוצים לשוות לו. החומרים הרווחים הם שיש, אבן וחומרים סינטטיים לסוגיהם, דוגמת אבו קיסר ומשטחי פורצלן שמגיעים היום במנעד עשיר מאוד של דגמים המדמים חומרים מוכרים ברמה משכנעת ביותר תוך יצירת מראה מרשים של 'הדבר האמיתי'. 

ארונות אמבטיה מזכוכית ואלומיניום, כיורי אמבט, מקלחונים, חיפויי קיר מזכוכית מודפסת, תעלות ניקוז, מראות עם תאורת לדים | ייצור: חברת מיטירני.

אחסון ואבזור משלים

אבזור משלים כנגזר משמו הוא זה שמשלים את עיצוב חדר הרחצה, פונקציונאלית ואסתטית. ככל שהחלל קטן יותר כך מומלץ לוותר על מידוף שחוסם אותו ולעבור למוד של תליה: מתלים למיניהם, ווים ושלל פתרונות נוספים יחסכו מקום, ייעלו הפונקציונאלית וישמרו על תחושת מרחב. יחידות אחסון מרחפות ו/או כאלה המותקנות על הקיר, הן דרך נוספת להקניית תחושת מאווררת, מה גם שהן מייצרות מראה נאה, מסוגנן ועכשווי. ככלל, בכל הקשור לאחסון בחדר הרחצה, ובפרט לחללים קטנים, החברות המובילות בתחום מציעות פתרונות קומפקטיים בגודלם אך מפתיעים מבחינת כושר האחסון שלהם.

אסלות 

תחום האסלות חוגג לא פחות עם אסלות מתוחכמות, כמו, למשל, כאלה שמשלבות פונקציה של בידה או חימום למושב, כאשר גם ההיצע העיצובי הוא מגוון ביותר.  לחללים קטנים הן מוצעות בגרסאות קומפקטיות המותאמות למגבלות השטח, וכך, לדוגמה, אסלה שעומקה 48 ס"מ במקום כ-70- 75 ס"מ היא פתרון מצוין המקל על תכנון חלל קטן, ובמקרים מסוימים אף מייתרת את הצורך בשינוי מיקום דלת הכניסה אליו. בחללים אלה מומלץ לשלב אסלה מרחפת וכן להתקין מתקן הדחה סמוי עם מינימום עיבוי של הקיר כדי שלא ינגוס מנפחם.

מימין לשמאל: Ambiente ekkro מוצרים ללא קידוח לחדר האמבט- מחזיק נייר טואלט ומחזיק מברשת לשירותים , פלסאון.| בחדר האמבטיה מותקן מיכל סיגמא דואופרש של חברת GEBERIT.

מקלחונים

המקלחונים מגיעים כמוצרי מדף או כיחידות המיוצרות בהתאמה אישית המאפשרת לקבוע את נראות המקלחון ולאפיין אותו מבחינה ארגונומית בהתאם למידות ומבנה החלל - גדלים מדויקים, אופן פתיחת הדלת, קביעת הצירים ודפנות המקלחון על פי העיצוב הרצוי ועוד. בנוסף, כאשר השטח המוקצה למקלחון הוא גדול דיו אפשר אף לשלב בו ספסל בנוי, גומחות או מדפים נוחים להנחת מוצרי רחצה וכד'. ליצירת אשליה של גודל ומרחב במקלחון ובתוך כך בחלל כולו, פותחה דופן מיוחדת שהיא, למעשה, מראה רפלקטיבית שצידה החיצוני הפונה לחלל משמש כמראה לכל דבר וצידה הפנימי הוא שקופה ומאפשר לצפות כלפי חוץ מתוך המקלחון. 

מימין לשמאל: מקלחון מרווח דגם פלטין מזכוכית אקסטרא קליר RSH וצירים איכותיים, מקלחונט. | אגניות מסדרת סמארט Smart, עם שפה חיצונית, יציאה לבנה ממותגת, וניתנות להתקנה שטוחה או עליונה, כמו גם להתאמה אישית, ניגא.

יחידות אמבט 

יחידות אמבט מוצעות בקשת של מידות ובמגוון רחב של עיצובים ארגונומיים ומפנקים, ולעתים גם מפתיעים, כמו, לדוגמה, כאלה ש"יושבות" בתוך מסגרת תוחמת עם מדפים היכולים לשמש לאחסון ואפילו כספרייה. בחללים נדיבי ממדים, כמו גם בחדרי שינה בהם האמבט משתלב בחדר עצמו, רווח השימוש ביחידות "פרי סטנדינג" שאינן תלויות בצמידות לקיר, והיצירתיות חוגגת עם קווי עיצוב מגוונים- אובאליים, עגולים, במראה רטרו ועוד. לחללים קטנים מוצעות יחידות קומפקטיות יותר כמתבקש, אך הן בהחלט משדרות שיק מהודק לא פחות מ'אחיותיהן' הגדולות. כך, למרות שמגבלות השטח מכוונות להתקין את האמבט בצמוד לקיר, מי שחלם על אמבט עצמאי יכול גם כן למצוא לכך תשובה. 

 

חדר רחצה לבן וטבעי של וילורי בוך | נגב.

NEUTRA סדרת אמבטיות וכיורים מאבן טבעית וגזע עץ שלם | ויה ארקדיה

ברזים

הברזים העכשוויים הם שחקנים משמעותיים ביצירת חוויית משתמש, ומעבר לקשת העיצובים הרחבה מדובר במוצר טכנולוגי מתוחכם: לחצני פיקוד במקום ידיות, בחירת אופני הפעלה, תצורת זרימה מועדפת ומעבר נוח בין תצורות שונות, ברזים שזוהרים בחושך, מנגנונים למניעת הצטברות אבנית,  מנגנונים מונעי "השפרצה", מנגנונים בטיחותיים למניעת כוויות, מנגנונים המבטיחים חיסכון ועוד ועוד. בחללים קטנים מומלץ כמובן להיצמד לממדי השטח, ובחתירה למראה מאוורר ככל שניתן לבחור ברז בעיצוב מינימליסטי מעודן שיסייע לכך.     

מימין לשמאל: סדרת הברזים החדשה של ESSENCE מבית GROHE בקו אלגנטי ונקי. התואם עיצוב מודרני מינימליסטי של חדר הרחצה , אורגל גרואה. | סוללת מקלחת טרמוסטטית עם לחצן הפעל הפסק בשילוב מדף זכוכית שימושי, מבית הנס גרוהה בייבוא קבוצת נוטלי.

חומרים חדשים

תערוכות העיצוב הבינלאומיות שהתקיימו במרוצת השנה הנוכחית, ובראשן תערוכת SALON DEL MOBILE במילאנו, הצביעו על מגמה חמה שמקדמת את החזרה לשימוש בחומרים טבעיים ברי הקיימא. במקביל, בעידן הטכנולוגי של היום שוקדת התעשייה על פיתוח חומרים המשלבים אלמנטים/תוספים סינטטיים המעניקים להם תכונות אנטי בקטריאליות, משפרים את עמידותם, ואף מאפשרים לשוות להם נראות מדויקת של חומרים טבעיים. בשדה החומרים הטבעיים, העץ מהווה דוגמה בולטת לחומר שלא הייתה לו זכות קיום בחדרי הרחצה והודות לטכנולוגיות מתקדמות שמעניקות לו הגנה הולמת ממים ולחות ניתן לראותו כיום משמש לעיצובי אמבטיות, כיורים ולריצוף.

פרקט בטכנולוגית AQUA+ - המאפשרת שילוב בחדר הרחצה ומבטיחה עמידות לאורך זמן רב | כרמל פרקטים.N

בין החומרים של העידן החדש ניתן לציין את ה-ה-Ceramilux המאפשר ליצור את המראה המדוקק, את ה-Saphir Keramik, חומר קרמי חדשני שמשקלו רק מחצית ממשקל הקרמיקה המסורתית אך התנגדותו המכאנית גבוהה, או את משטחי הקוורץ, תוצר של טכנולוגיית ייצור מתקדמת ביותר ושימוש בחומרי גלם איכותיים הכוללים למעלה מ-90% קוורץ טבעי בתוספת שברי זכוכית, מראות ושרף פוליאסטר. לאחר תהליך דחיסה בלחץ גבוה ובטמפרטורה קבועה, הופכים חומרי הגלם למוצר סופי המצטיין באיכות גבוהה, עמידות, אטימות, היגיינה אנטי בקטריאלית, ואף מאפשר לשוות לחומר כל מראה רצוי. 

הספריות נכנסות לחדר הרחצה | MODY.

רמקול שקוע בודד סטריאופוני או זוג רמקולים שקועים, עם פאנל הפעלה דיגיטלי. המשדר בלוטוט׳, רדיו FM או בכניסת AUX או ב-USB כל מוזיקה שתירצו לשמוע מהסמרטפון או מהטבלט | סיריוס אלקטרוניקה.

ראש מקלחת דק ומעוצב עם אפשרות זרם לפי בחירה. צילום: ג'ו ליץ | Teka.

עיצוב חדר אמבטיה קטן במוצרים עכשיוויים. עיצוב איטלקי מחומרים אנטי-בקטריאליים בשישה צבעים ובגימור מט | זהבי עצמון.

מימין לשמאל: ארון אמבט מפורניר אלון משטח קוריאן עם כיור אינטגרלי. כל היחידה מורכבת על חיפוי זכוכית קליר לבנה. המראה במסגרת ניקל מבריקה עם תאורה אחורית , נילסן.| מערכת הכוללת ארון אמבט וארון צד במראה פליסה, שילוב של סנדוויץ', שיש בהיר ורגלי אלון גושניות בצביעת עץ בתנור, חסינה ללחות, אקסלוסיפיט.| קולקציית לולו מבית דומיסיל מציעה אבזור וכלים סניטריים שרבים מהם ניתנים לתליה על הקיר, דומיסיל.

מימין לשמאל: ציפוי חללים מייצרים מראה של היכל, חלמיש. | החיבור המנוגד בין קיר האבן הלבן, לגרניט פורצלן דמוי פרקט בגוון החום יוצר שילוב המעניק אווירה נקייה ורעננה, האחים לוי.

מימין לשמאל: מתקן לפן בהדבקה ללא קידוח על הקיר. צילום: NWB- יצרן, פלסאון. | שילוב של ציפוי חלל האמבט ויצירת כיור שוקת כפול מאותו החומר, שיש פרביטל.

מימין לשמאל: מושבי אסלה ומושבי בידה חכמים משולבים בפונקציות מפנקות כייבוש עם אוויר חם, חימום המושב, נטרול ריחות, שטיפה היגיינית ועוד, שוני. | יחידת אמבט עם מדף ספרים. מבית העיצוב פלפר. עשוייה אקסמר - חומר ייחודי הדומה בתכונותיו לקוריאן, MODY.

מימין: סדרת פיורה וידה לאמבט: ציפוי כרום עבה במיוחד, סוללה למקלחת, אינטרפוץ 3 ו- 4 דרך, ופתרון מלא לאמבט הכולל ראש טוש, מזלף ובורר מצבים, שוני. | שמאל: כיור מעוצב מונח, בעיצוב ישר, מינימליסטי ונקי מבית HAMATיצירת קשר - חלל רחצה מסוגנן- הגודל לא קובע