על קוצו של ברז

המקלחת הפכה כבר מזמן לחווית רחצה והברז הסטנדרטי מספק כיום עלילה שלמה המקפלת בתוכה עיצוב, השראות, טכנולוגיה, חומרים ובעיקר הקשבה לצרכים המשתנים

מאת: אורי סלע | צילום: | 26/10/2015
מותג היוקרה - ברז בעיצובו של פיליפ סטארק ל- AXOR. תושבת הברז מזכוכית, מאפשרת לראות את תנועת המים | הנס גרואה-נוטלי.

מאז התקופה הויקטוריאנית (1937-1901) בה הכד והקערה היו "הברז" המשוכלל ביותר, עברו הרבה מים בצינורות. הצרכים המשתנים, הקדמה הטכנולוגית ומודעות לסגנון חיים יצרו מגמות חדשות בכל הקשור לפעולת הרחצה, כשהמרכזית בהן היום היא יצירת חוויה בה הברז הוא סוג של שחקן ראשי.

פיה בולטת למזיגה נוחה | חלמיש.

חווית משתמש

מעבר לעובדה שקיימים צרכנים פונקציונאליים מאוד ואחרים, שמשתייכים לזרמים נהנתניים יותר, בכל הקשור לבחירת ברזים קיימים גם צרכים שונים בחללי הבית עצמו. בדרך כלל בחירת ברז לחדר הרחצה המרכזי של בני הבית שונה מזו של זה המיועד לאורחים, למשל. אחת המגמות הבולטות היום (בעיקר בקרב מי שיכול להרשות לעצמו) הן שתי מערכות רחצה באותו החלל, הכוללות מקלחונים נפרדים, כיור וברז אישי. ולכן עוד לפני בחירת הברז עצמו, חשוב לברר איזו חוויה מעוניין הצרכן לעבור: אופני הפעלה, כיווני זרימה, מגע מים קטיפתי או דוקרני- כל אלה נתונים לבחירה, ואם חשבתם שלבחור ברז הוא עניין של מה בכך, טעיתם.

שקיעה אדומה- סדרת GRANDERA בגימור זהב אדום | אורגל גרואה

לחצני מגע IN ידיות פיקוד OUT

כמו בתחומי חיים רבים, כך גם בתחום הברזים מעבירה אותנו הטכנולוגיה העכשווית מסיבובי ידיות למיניהן למגע קל ולחיצות. כך, סוללת האמבטיה המודרנית, שקיבלה תשומת לב מיוחדת בתערוכת ISH האחרונה שהתקיימה בגרמניה, כוללת היום בורר עם מספר תחנות כמספר אביזרי הקצה הקיימים באמבטיה. בדרך כלל מדובר ב-3 תחנות סטנדרטיות, המשמשות את ראש הטוש, ברז מילוי האמבטיה והמזלף הידני, אך היד עוד נטויה, ואם, לדוגמה, בוחרים גם ברז מפל ומזלף נוסף, הבורר יכיל את כל אביזרי הקצה שלהם. באמצעות לחיצה בלבד ניתן לעבור בין המצבים השונים, ובאמצעות שני כפתורים נוספים לשלוט על הטמפרטורה המבוקשת. גם אביזרי הקצה עצמם מאובזרים בלחצנים, דוגמת לחצן על המזלף, שמאפשר לשלוט על אופן יציאת המים ולעבור מזרם מים רגיל לזרם מועשר באוויר המעניק תחושה רכה וקטיפתית יותר.

סדרת GRANDERA בגימור כרום | אורגל גרואה

צריכה חסכונית וסביבה ירוקה

כניסת האוויר לזרם המים היא לא רק נעימה למגע. שימוש בזרם מים משולב באוויר, חוסך כ- 50% מכמות המים בזרם ללא אוויר. הברזים עם מנגנון ה- ECO AIR הם בדרך כלל יקרים יותר, אך מחזירים את ההשקעה ובטווח הארוך נחשבים כדאיים לרכישה. אבנית  מצטברת היא גורם נוסף שמשפיע על כמות צריכת המים, וככל שהמנגנון הפנימי יהיה נקי יותר מאבנית, כך גם תקטן הכמות הנצרכת. לצורך זה קיים מנגנון המורכב משתי דיסקיות קרמיות וגורם להן להיצמד אחת אל השנייה בכל פעם שהברז נפתח, לרסק את האבנית, ולהותירו נקי. למנגנון מצורף גם צינור שיונק אוויר ומערבב אותו עם הזרם, כך שהחיסכון במקרה הזה אף גבוה יותר. גם גוף הברז עצמו יכול להיות אקולוגי, וככלל קולקציות הברזים הידידותיות לסביבה עשויות מחומרים הניתנים למחזור כגון פליז ונירוסטה.

5 זוהרים בחושך. ברזים בעיצובה של שרה דה לה מטה, שעיצבה את אצטדיון הכדורגל החדש במדריד | TEKA.

כיווני יציאה

המגמות העכשוויות בתחום עיצוב הברזים מטפלות גם בכיווני הזרימה והיציאה של המים. לעיתים מדובר בגימיק ופעמים אחרות הופך הכיוון לפתרון פרקטי. למשל, הברז האחרון שעיצב פיליפ סטארק הוא ברז בעל תושבת זכוכית, חומר שלכשעצמו עשה קאמבק לתעשיית העיצוב, ובכלל זה ביצע כניסה אופנתית ואלגנטית למתחמי הרחצה ולאביזרי הקצה. התושבת השקופה מאפשרת לראות את המים המתהווים לכדי מערבולת ויוצאים בסופו של דבר מהפיה, כשמעבר לכך היא ניתנת לשליפה קלה ושטיפה נוחה במדיח הכלים הביתי. 
ברז נוסף, המעניק פתרון מושלם למבקשים לשטוף את התינוק הקטן בכיור (הפתרון הנוח עד גיל שנה) אך נתקלים בברז שמקשה על הגישה, הוא ברז חדש שמאפשר לסובב את חלקו העליון, כך שיפנה כלפי מעלה ויפנה שטח נוסף. באופן זה הזרם יוצא כמעין מזרקה ומאפשר שימוש פרקטי.

ברז פרח גבוה מסדרת וונציה סדרה איכותית המשלבת בין טכנולוגיה מתקדמת לעיצוב יוקרתי. | חמת.

מנגנונים

במקום לקבור מנגנון בקיר מוצעת היום קופסת אינסטלציה אוניברסאלית: קופסה נגישה מאד בדומה לקופסת חשמל, המאפשרת לזהות בקלות יתרה תקלות כשהן קורות. במקום נזילה מתמשכת המחלחלת לקירות וניתן לזהותה רק כשהמצב בכי רע והכול מסביב כבר מנופח ומקולף, המנגנון האוניברסאלי מייצר אטימות, אינו מאפשר למים להיספג בקירות ודוחף אותם כלפי חוץ. כך תיראה הנזילה על גבי החרסינות עצמן ותתריע על היווצרותה של תקלה, בשלבים הראשונים ביותר שלה ותייתר החלפת אריחי ריצוף וחיפוי.

סדרת CONO של המותג GESSI | רשת MODY

ישנן חברות שמעניקות גם  25 שנות אחריות על הקופסה מה שמעיד באופן בולט על האיכות שלה. האיזי בוקס הוא מנגנון נוסף, המונע את הצורך במאריך חיצוני ומסייע למתקינים למקם את המנגנון לא עמוק מדי ולא עקום. שני המנגנונים מאפשרים גישה מאוד נוחה וטיפול בתקלה מבלי לשבור קירות. מעבר לכך, אם מקפידים לרכוש את הברז ואת המנגנון באותו המקום, בעת הצורך ניתן להחליף את הברז בלבד, ללא צורך להחליף את המנגנון הפנימי.

ברזי רטרו בלוק תעשייתי, המכילים מנגנון בטיחות מפני כוויה. הברזים מגיעים במנעד ססגוני הכולל את כל גווני הקשת | ויה ארקדיה.

זהירות ילדים לפניך 

בכל מה שקשור לילדים ולאוכלוסיית הגיל השלישי, רצוי לפעול במשנה זהירות ולהיות חכמים הרואים את הנולד. כך, למשל,  מנגנוני הבטיחות המקבעים טמפרטורה ע"י נעילת מנגנון התרמוסטט ומבטיחים זרם בדרגת חום קבועה שאינה משתנה גם אם מישהו שיחק בטעות עם הידית. לרוב תהיה הטמפרטורה מכוונת ל- 38 מעלות צלזיוס שהן  מידת חום מים אידיאלית לרחצה, כשהמנגנון מתאים לברזי הכיור והאמבט כאחד. הנחיית משרד הבריאות מינואר 2016, תחייב כל בית אבות להחליף את מערכות האמבט למערכות תרמוסטטיות. טכנולוגיה נוספת המיטיבה עם סביבת ילדים או מבוגרים היא  ה'קליק': מדובר במנגנון המונע פתיחה מלאה של הברז ובכך מונע "השפרצה" לכל עבר. ההפעלה הראשונית מייצרת זרם עדין שעם הגברת הלחיצה מגיע לעוצמה המקסימאלית.

ראש טוש המשלב גוף תאורה בעיצובו של סטודיו ננדו בעיצובו של אוקי סאטו ל- AXOR | הנס גרואה-נוטלי.

מעוצבים

פיליפ סטארק, פטרישה אורקיולה, אנטוניו צ'יטריו או סטודיו ננדו, הם רק חלק מהשמות הנוצצים מבין מעצבי העל, שמשתפים היום פעולה עם יצרניות הברזים העולמיות ויוצרים עבורן קולקציות פרימיום נחשקות. באמצעות שיתופי פעולה אלה החברות מבדלות את עצמן ומעניקות לצרכנים מענה של פינוקי רחצה וחוויות ייחודיות. כך, למשל,  הקולקציה האחרונה שעיצב אנטוניו צ'יטריו, מתייחסת לסוללות האמבטיה המודרניות ולשילוב הלחצנים בתוכן, כחלופה עדכנית לידיות הפיקוד; המעצב אלן ויטל, אחד המעצבים הבולטים ב- WATERMARK (סדנת אמנים הממוקמת בברוקלין ומקיימת שיתופי פעולה בין תחומיים תוך יצירת פיוז'ן של סגנונות, טעמים ותרבויות), אחראי על קולקציית ברזים תעשייתיים המטפלים באסתטיקה שטומן בחובו הכיעור; ושרה דה למטה, המעצבת הספרדייה שעיצבה את אצטדיון ריאל מדריד החדש, חתומה על קולקציית ברזים ססגונית במיוחד, בעלת קווים גיאומטריים ומשחק יוצר עניין עם ידית הפיקוד. 

לחצני הפעלה במקום ידידות פיקוד | נגב.

ברז מינימליסטי שעוצב בהשראת הטיפה, מוסר מסר עיצובי ברור אך באותה המידה מבקש להעביר מסר נוסף של חיסכון במים ושל החשיבות הגדולה של כל טיפה וטיפה. ברזי הרטרו בהשראת ברזי כיבוי האש, הם מהלהיטים האחרונים שמגיעים במנעד ססגוני ומאפשרים שילוב כתמי צבע בחלל,  וברזי הספוג מציעים ידיות רכות למגע המזכירות מגרשי משחקים ילדותיים. 

ברז אנכי | חלמיש.

חמים מהתנור- מגמות ובשורות

צבעים

בראש רשימת צבעי הברזים לשנה הקרובה מככבים הקופר (גוון נחושתי מוזהב) והמטאל בלאק, המבססים לעצמם מקום הולך ומתרחב בין הכסופים למיניהם. אך לשוחרי הצבע אין כל סיבה לבהלה- התעשייה ממשיכה לייצר גם ברזים בשלל גוונים.

לחדר רחצה בסגנון יוקרתי: ברזים מהודרים בגוון זהב, של המותג האיטלקי olympia | חרש.

מושלמים לסביבה הימית

הנירוסטה המושחרת היא אחד החומרים היפים והפרקטיים ביותר כשמדובר במגורים ליד הים. ההשחרה מתבצעת בתהליך של בערה ולא של צביעה, מה שמונע התקלפויות צבע והתפתחות חלודה, והופך אותה אולטימטיבית למקומות בקרבת הים.

סוללת אמבט מתקדמת. אביזרי הקצה והסוללה עצמה מאובזרים בלחצני הפעלה מכניים | הנס גרואה-נוטלי.

ריקוד הגשם

ראש הגשם הוא ממש לא בבחינת חידוש. מה שכן התחדש הן המידות, אפשרויות התפעול והחומרים. ראשי הטוש שהתחילו כראשים בעלי קוטר מרשים, בהשוואה לראשים הסטנדרטיים, התרחבו עוד יותר וכיום ניתן למצוא כמעט תקרות שלמות מחופות משטחי נירוסטה שטוחים, מתוכם מבצבצים מאות, אם לא אלפי, מזלפים קטנטנים. החדירה של הזכוכית למתחמי הרחצה, כוללת גם את ראשי הגשם: הטרנד החדש מציע ראשי גשם מחופים בזכוכית, במגוון גימורים, מזכוכית שקופה, דרך זכוכית חלבית וזכוכית צבעונית, המעניקה למראה הכולל עוצמה אסתטית. מנגנוני ההפעלה מאפשרים להפעיל רק חלקים מתוך המזלפים: כך, אם מדובר במקלחת מהירה ופונקציונאלית ניתן להפעיל חלק קטן בלבד מהמזלפים, וכאשר מעוניינים בחוויית רחצה עמוקה יותר ניתן לשלב מערכות שמע, ריח וקול, אשר ידמו את החלל לג'ונגל פראי או לזריחה בבוקר קסום. 

ברזים מעוצבים בכל גווני הקשת | חלמיש.

מכיוון המטבח

אחד החסרונות של הברזים האלקטרוניים הוא המראה המגושם נטול השיק שמאפיין אותם, ושני פיתוחים של הזמן האחרון "דואגים" לחזותם האסתטית. מדובר בברזי הטאץ' ובברזים הלחיצים, המאפשרים להפעיל את הברז באמצעות לחיצה קלה של המרפק בזמן שהידיים עטופות בבצק אינו אינן פנויות. על אף שלא מדובר בחידוש מרעיש, הברזים הללו הפכו לכוכבי המטבח הלוהטים ביותר, והם מככבים בכל תכנית בישול אפשרית.

ברזים מעוצבים בכל גווני הקשת | חלמיש.

בעניין של גימיק

החזרה למראות ישנים 'כמו של פעם' מייצרת קולקציות אפופות נוסטלגיה. כך, לדוגמה, מזלף שנראה כמו צינור גומי דקיק, בדיוק כמו זה המוכר מניסויי המעבדה בשנות הלימודים בתיכון. לגבי הפרקטיקה, לא בטוח שיש לנו מה להוסיף, אך אין ספק שמדובר בגימיק שובה לב.  גימיק מסוג זה מספקים גם הקרחונים הצבעוניים: ברזים צבעוניים מצופים בחומר מיוחד, אשר בעת כיבוי האור גורם להם להאיר כעין קרחון צבעוני זוהר. בנימה פרקטית, נדמה שאי אפשר היה למצוא גימיק טוב יותר שידרבן כל ילדון סרבן רחצה להיכנס למקלחת עשירה באורות קרחוניים. ואם לא די לגם בכך, הברזים המודרניים יודעים גם לשיר והם ישמחו לנגן לכם את הפלייליסט האהוב עליכם.

Moxie, ראש-מקלחת מנגן ועמיד במים, שבמרכזו העשוי סילקון מותקנים שני רמקולים מגנטיים ונשלפים שמתחילים לפעול עם פתיחת המים וניתנים לסנכרון עם נגנים נוספים. הראש המנגן קל לניקוי וניתן לטעינה דרך USB | חרש

ברז מעוצב כגוף תאורה | נגב

המטבח הארגונומי- אין צורך ללכלך את ידיות הברז. לחיצה קלה עם גב היד תפעיל אותו | הנס גרואה-נוטלי

צבע כנקודה חיננית בחדר הרחצה | אחים לוי קרמיקה.

ידיות הפיקוד, עשויות ספוג רכות למגע, מפנות מקום ללחצנים ולמסתובבים מעוצבים אחרים | מודי.

ברז תעשייתי בעיצוב של אלן ויטל, אחד המעצבים המובילים בסדנת האמנים WATERMARK שבברוקלין | ויה ארקדיה.

סדרת ברזי מטבח הפועלים בטכנולוגיה ייחודית המאפשרת להעלותם, להורידם או לכווננם לשני גבהים שונים בהתאמה לגובה החלון ו/או נוחות המשתמשים | TEKA.

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי