כול מה שאתם צריכים לדעת על שיפוץ חדר האמבטיה

 

הכתבה באדיבות אתר שיפוצים.

 


מאת: | צילום: | 19/12/2013

 

שיפוץ חדר האמבטיה זו אחת המשימות המאתגרות ביותר במלאכת השיפוצים כולה. 


מדוע ?


משום שמדובר בחדר בו מתבצעות פעולות אינטימיות ובסיסיות ביותר ולכן יש לקחת בחשבון את פרמטר הפרטיות. כמו כן, מדובר בחדר שבו המים והלחות חוגגים ולכן יש לתכנן את מלאכת השיפוצים כך שזו תמנע היווצרות עובש ופטריות בצורה היעילה ביותר. אספנו עבורכם כמה טיפים חשובים שיש לקחת בחשבון לפני ותוך כדי מלאכת השיפוצים:

 

משום שמדובר בחדר בו מתבצעות פעולות אינטימיות ובסיסיות ביותר ולכן יש לקחת בחשבון את פרמטר הפרטיות. כמו כן, מדובר בחדר שבו המים והלחות חוגגים ולכן יש לתכנן את מלאכת השיפוצים כך שזו תמנע היווצרות עובש ופטריות בצורה היעילה ביותר. אספנו עבורכם כמה טיפים חשובים שיש לקחת בחשבון לפני ותוך כדי מלאכת השיפוצים:

 החלפת צנרת: חשוב למצוא מקום פנוי ונגיש בו נתקין את רכזת המים הדירתית,  כך שלמקום הזה נוכל לפנות אם תתעורר בעיה ברכזת. הרכזת, העשויה מגוף מתכת עם כמה סוגרים, צריכה לעמוד בתקני ה-ISO ולהכיל טבעות הידוק אשר נועדו להבטיח שנים של שימוש בטוח ללא תקלות. בשוק ניתן למצוא רכזות מים עלומות שם, ללא שום הטבעות או סימני זיהוי- כדאי להימנע מרכישת רכזות מהסוג הזה, העשויות לגרום לבעיות במערכת המים ובאספקת המים החמים בדירה. גם צינורות הפלסטיק המחוברים אל הרכזת צריכים לעמוד בתקני הבטיחות הנדרשים וזאת במטרה למנוע היווצרות קורוזיה. את הצינורות מטמינים לרוב בתוך הרצפה, כך שניתן יהיה לשלוף אותם החוצה במידה של תקלה ולהחליפם בחדשים. אגב, כדאי להחליף את הצנרת בכל תהליך שיפוץ אמבטיה, כבר בתחילת העבודה, גם אם על פניו נראה לכם שאין צורך בכך.

 


טיפים נוספים לגבי צנרת הביוב: לפי התקן יש לשמור על 2% שיפוע אופקי בעת התקנת צנרת הביוב ולכן חשוב לוודא שהקבלן בו בחרתם מקפיד על כך. כדי להבטיח שהגומיות של צינורות הביוב (האחראיות על אטימת המחברים וההברגות) לא יאבדו את כושר האטימה שלהן, מומלץ לאטום את החיבורים באמצעות סיליקון סיכה. לאחר התקנת הצנרת, מומלץ מאוד שתצלמו את מיקומה המדויק לפני הנחת הריצוף, כדי שתדעו בדיוק היכן היא ממוקמת במידה ויהיה צורך לבצע בה תיקונים.

 


הדבקת אריחים: רובנו משקיעים משאבים ומאמצים רבים בבחירת אריחים מתאימים לחדר האמבטיה. כדי ליהנות מהם כראוי, חשוב לשמור על רווח תקני וסביר בין כל מרצפת ומרצפת, כאשר המרחק הנדרש הוא שלושה מילימטרים לכל היותר. חשוב מאוד להקפיד על איטום מתאים במרווחים בין כל האריחים ולהקפיד שלא יישאר מרווח גדול מהנדרש ביניהם. אם לא נקפיד על כללי האצבע הללו, אנו עלולים לגלות כי האריחים הודבקו בצורה לא ישרה או לא אטומה מספיק. עוד לפני שמדביקים את האריחים החדשים, כדאי להסיר כל עקבות של הצבע הישן שנותר עליו, באמצעות פטיש. כך נוכל לוודא שהאריחים מודבקים בצורה איכותית יותר.

 

 


מריחת רובה: פעמים רבות אנו שומעים טענות לגבי עבודת הנחת הרובה, טענות הנובעות מכך שהשטח לא הוכן בצורה נכונה לפני המריחה עצמה. לכן, מומלץ לחרוץ את החריצים של הרצפה, לשטוף אותה היטב עם סמרטוט רטוב ואפילו להעביר עליה חומצה מהולה במים. החומצה אמורה להעלים את הלכלוך שמצטבר בחריצים וכך אפשר להטמיע את הרובה בצורה אחידה ואיכותית.

 

 
חיפוי ניאגרה: קבלנים רבים מחפים את הניאגרה הסמויה באמצעות גבס, היות והעבודה עם גבס היא מאוד קלה וזולה. יחד עם זאת, חשוב לזכור כי גבס נוטה להירקב עם הזמן כתוצאה מהמגע עם המים והנזילות ולכן הוא אינו יכול להאריך שנים. את הניאגרה הסמויה ניתן לחפות באמצעות בלוקים הנחשבים לעמידים וחזקים, או באמצעות גבס ירוק, המסומן ב-WR וידוע כחומר גלם העמיד בפני מים ולחות.

 


בחירת צבע מתאים לקירות: כדי לבחור את הצבע המתאים עליכם לשאול את עצמכם האם חדר האמבטיה סובל מבעיית עובש או לא. במידה ולא, תוכלו לבחור צבע לקיר הנחשב למתאים למים ועמיד בפני אדים. במידה וידועה בעיית עובש בחדר, כדאי לבחור בצבע שעמיד בפניו ובפני פטריות. את שני הסוגים יש למרוח בשתיים עד שלוש שכבות כדי ליהנות מתוצאה אחידה ועמידה לאורך זמן. אחד הטרנדים האחרונים בעיצוב האמבטיה מתייחס להדבקת טפט על אחד הקירות במקום צביעתו. פעולה זו בהחלט אפשרית כל עוד בוחרים בטפט המותאם לחדר האמבטיה ועמיד בפני לחות ומים.

 

 


אוורור: חדר אמבטיה מאוורר הוא חדר אמבטיה שלא נוצרים בו אדים רבים ולכן הוא מונע פטריות ועובש לטווח הארוך. חשוב מאוד להקפיד לשמור על וונטילציה ופתחי אוורור שיאפשרו תנועת האוויר אל תוך החדר ומחוצה לו. את החלונות כדאי לפזר בשתי חזיתות ולתכנן אותם בגודל מתאים כך שתתאפשר זרימת האוויר, תוך כדי שמירה על פרטיות המתרחץ. כמו כן, כדאי להרחיק את החלונות מהמקלחת עצמה, שכן אז הסיכוי שתיווצר אבנית בחיבורי החלון הוא הגבוה ביותר. ניתן לבדוק אפשרות של התקנת ונטה או מפוח צנטריפוגלי כדי להגביר את תחושת האוורור בחלל. על מנת להתאים את המפוח בגודל המתאים, צריך לקחת בחשבון את נפח החדר, את רגישותם לרעש ואת אופי הפעילות של החדר (בחדר רחצה עם שירותים, יש צורך בתחלופת אוויר גבוהה יותר ביחס לחדרים אחרים). 

 


בחירת דלת מתאימה: כדי לשמור על הפרטיות של האדם השוהה בחדר הרחצה, מומלץ לבחור בדלת שתוכל לרמוז לדיירי הבית, האם חדר הרחצה נמצא בשימוש. לכן, כדאי להימנע מדלתות אטומות לחלוטין, אלא לבחור בדלת שיש בה חלון קטן בחלקה העליון.

 


שיפוץ חדר אמבטיה קטן: כדי ליצור תחושה של חדר גדול יותר, מומלץ לבחור בדלת כניסה לחדר בגוון בהיר. כמו כן, כדאי להעדיף כלים סניטריים תלויים, כמו למשל אסלה תלויה וסמויה וארונות תלויים, כדי ליצור תחושה של מרווח בהשוואה לכלים הנבנים מגובה הרצפה.

 

 


מועד מתאים לשיפוצים: רוב הקבלנים עסוקים בעונת הקיץ היות וזו נחשבת העונה החמה של השיפוצים. אם יש באפשרותכם למצוא פתרון זמני עבור הימים בהם האמבטיה תהיה לא שמישה גם בחורף, ההמלצה היא שתעדיפו לשפץ דווקא בעונה זו ולא בעונת השיא. 

 


התקנת מספר אינטרפוצים: בחורף דיירי הבית מנהלים מרוץ על המים החמים- מי יגיע אליהם ראשון? כדי שכל דיירי הבית יוכלו ליהנות מאמבטיה נעימה גם בעונה הקרירה, כדאי להתקין מספר אינטרפוצים, הלא הם וסתי מים, בכמה מוקדים שונים בבית.

 


תאורה באמבטיה: כדאי להוסיף מנורת ליבון או הלוגן מעל המראה באמבטיה או משני צדדיה וזאת כדי שאפשר יהיה להתאפר או להתגלח מולה. מנורת ליבון או הלוגן עדיפות על פני פלורוסנט משום שהן מאפשרות הפרדת צבעים טובה יותר. באשר ליתר אזורי חדר הרחצה, כדאי להתקין גופי תאורה שקועים העשויים מזכוכית חלבית, היות והיא מאפשרת פיזור נכון יותר של האור בחלל. כמו כן, חשוב לבחור בגופי תאורה העמידים בפני מים ולחות ולהציבם כמה שיותר רחוק ממקור המים, כדי למנוע את הבלאי שלהם.

 

 


תחזוק וניקיון: ההמלצה היא לבחור באריחים גדולים וכהים עבור חדר האמבטיה, שכן אז הסיכוי שיצטבר לכלוך במרווחים בין האריחים הוא נמוך יותר. כמו כן, אריחים כהים קל יותר לנקות. את האריחים ניתן לנקות באמצעות מטלית לחה, סבון וחומץ טבעי. כדאי להימנע משימוש בסקוטשים העשויים מברזל ועלולים לגרום לשריטות ומשימוש בחומרים על בסיס כוהל או וקס העשויים לגרום לכתמים.

 


חדר אמבטיה ירוק: אם ברצונכם להפוך את חדר האמבטיה לירוק, צריך לוודא בעת תהליך השיפוץ שהמים היוצאים מהאמבטיה ומהכיור נפרדים מהמים היוצאים מתוך האסלה, באמצעות הפרדת הצנרת. לאחר תהליך הסינון המים יעברו לפילטר ביולוגי שיבצע סינון של השפכים ויעביר אותם לשימוש מחדש בגינה. כך, ניתן יהיה לחסוך כמות אדירה של מים שמתבזבזת בדרך כלל בחדר הרחצה.

 

 


עיצוב חדר האמבטיה: אחד הטרנדים החדשים בתחום העיצוב הוא שימוש במרצפות מאוירות, מרצפות בעלות מראה וינטג'. בחדר האמבטיה ניתן לבחור במרצפות מאוירות הן עבור חלק מהקיר והן עבור הרצפה או חלק ממנה- ולכן חשוב לוודא שהדוגמא שבחרתם היא לא דומיננטית מדי כך שלא תיצור אשליה של חלל קטן ועמוס מדי. לכן, ההמלצה תהיה לרצף רק אזור מסוים בחדר האמבטיה באותם אריחים מצוירים. אם בחרתם ללכת על מראה הוינטג', תוכלו להשלים את המראה באמצעות סידור צנצנות אחסון שקופות, מעמד עבור עיתונים ועבור נייר הטואלט ופריטים דקורטיביים נוספים המשדרים אווירת רטרו.

 


לסיכום, בחירה בקבלן שיפוצים איכותי ואמין, תבטיח שגם כל יתר השלבים שהוזכרו במאמר מתקיימים. יחד עם זאת, תמיד כדאי להיות ערים לשלבי השיפוץ החשובים, כך שתוכלו לפקח על הנעשה בשטח. גם התכנון מצדו של הלקוח חשוב מאוד ולכן כדאי להשקיע בכך את המאמצים הדרושים ולהתחיל את תהליך השיפוצים מוכנים וערוכים.

 


הכתבה באדיבות אתר שיפוצים, המספק רשימה של קבלני שיפוצים לכל סוגי העבודות, בפריסה ארצית. בעלי המקצוע עוברים תהליך סינון קפדני ונמצאים תחת בקרה שוטפת מקצועית מטעם האתר. בנוסף, הקבלנים המופיעים ברשימה מדורגת באתר על פי ציונים שנאספו מלקוחות ששיפצו איתם דרך האתר – על סמך הרשימה ניתן לקרוא חוות דעת, להתרשם ולבחור בקבלן הטוב והמתאים ביותר.

 

 אולי תאהבו גם...

 

>> בתים פרטיים מעוצבים 


>> עיצוב חדרי הבית  


>>  חברות ומוצרים


 


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי