מקלחונים מעוצבים לחדר הרחצה

 

כשגודל דירה סטנדרטית הולך וקטן ואתה גם שטח חדר הרחצה, יותר ויותר אנשים בוחרים להמיר את האמבטיה הגדולה במקלחון, שיכול להיות מפנק ופונקציונאלי, גם בשטח קטן הרבה יותר. אם נוסיף לזה את תרבות הרחצה הישראלית שממילא איננה תרבות של רחצה בשכיבה בתוך אמבטיה ואת מגמת החיסכון במים, הרי שנקבל את התוצאה הסופית – התרחבות מגמת התקנת מקלחונים. גם אם האמבטיה נשארת במסגרת חדר הרחצה, מקובל להוסיף דלתות סוגרות ליצירת 'אמבטיון'.

מאת: | צילום: יח"צ | מערכת בית ונוי 03/04/2013
מקובל להניח שגודל מינימאלי של מקלחון הוא כ- 80X80 ס"מ וכמובן שככל שמרחב חדר הרחצה מאפשר, מפנק ונעים יותר להגדיל שטח זה. חשוב לזכור שמקלחון, גם סטנדרטי, חייב במדידה מדויקת של בעל מקצוע במקום, על מנת להתאימו אישית.

 

מבנה המקלחון נגזר ממבנה חדר הרחצה, כאשר קיימים שלושה מבנים עיקריים: 

 

מקלחון פינתי – כלוא בין שני קירות קונסטרוקטיביים מאונכים ומצריך סגירה עם שתי דלתות זכוכית, מאונכות אחת לשנייה. מקלחון מסוג זה יכול להיות מרובע, מעוגל, או קטום. בנוסף, הסגירה יכולה להיות באופנים מגוונים, על פי טעם וצורך: דלת קבועה ודלת זזה, או לחילופין שתי דלתות נעות. בכל אחד מהמקרים תנועת הדלת יכולה להיות על ידי פתיחת הדלת (פנימה או החוצה) או על ידי הזזה על מסילה. 

 

מקלחון חזיתי – כלוא בין שלושה קירות קונסטרוקטיביים (צורת ח') וסגירה באמצעות דלת זכוכית רוחבית. גם במקרה זה ניתן לסגור באמצעות דלת אחת, או שתי דלתות, עם פתיחה מסוגים שונים. 

 

מקלחון 'Stand Alone' – מקלחון העשוי בדרך כלל יחידה אחת העומדת בפני עצמה בחלל ואינה נתמכת בקירות קונסטרוקטיביים. מקלחון מסוג זה מצריך בדרך כלל מרחב גדול יותר של חדר רחצה. 

 

טיפ: כאשר מתקינים מקלחון כדאי לשקול יצירת 'ספסל' פנימי לקבלת נוחות שימוש גבוהה יותר. 

 

 

 

את המקלחון ניתן להתקין על גבי אגנית, או לחילופין ללא אגנית, ישירות על רצפת חדר הרחצה. במקרה כזה חובה לוודא שקיים שיפוע כלפי אזור הניקוז, למניעת נזילת מים כלפי חדר הרחצה. חוץ מאשר ניקוז סטנדרטי קיימים כיום פסי ניקוז ישרים וצמודי קיר המבטלים את פתח הניקוז הסטנדרטי במרכז המקלחון ויוצרים מראה אסתטי ונקי יותר. 

 

מהו אינטרפוץ? 

 

אל המקלחון יש להתאים את הברז המתאים. מדובר על ברזי 'אינטרפוץ' בעלי מנגנון לוויסות המים החמים והקרים ואופן יציאתם. הברז הסטנדרטי מכונה 'ברז 3 דרך' – ברז הכולל 2 כניסות למים חמים וקרים ויציאה אחת לכיוון המזלף הידני. יחד עם זאת קיימים גם ברזים של 4 דרך ויותר, הכוללים יציאות נוספות: לראש המקלחת ולג'טים (זרמי מים מעסים). על מנת להתקין ברזים מתוחכמים ומפנקים יותר יש ליצור תשתית אינסטלציה מתאימה. 

 

טיפים לבחירת מקלחון – באדיבות חברת 'חמת מקלחונים' 

 

-בטיחות: יש לוודא שהמקלחונים בנויים מזכוכית בעובי  6-8  מ"מ, מחוסמת לפי התקן – כדי לוודא שבמקרה של התנפצות היא לא תהיה מסוכנת.
-איכות: מכיוון שהמוצר נמצא במגע ישיר וקבוע עם מים, יש לוודא שהמקלחון בנוי מחומרים איכותיים ועמידים למים, שאינם מחלידים. חשוב להקפיד על גומיות ומגנטים המותאמים למקלחון - לאטימה מרבית.
-אחריות: חשוב מאוד לרכוש את המקלחון מחברה מוכרת ובעלת ניסיון בתחום. בנוסף, יש לוודא שהחברה בעלת מלאי חלקי חילוף מתאים ומעניקה אחריות ארוכת טווח.

-

 

 

תחזוקה: מומלץ להשתמש בציפוי דוחה אבנית כבר בשלב הקנייה והתקנת המקלחון. לניקוי, יש להימנע משימוש בחומרים כימיקלים חומצתיים הגורמים נזק לפרופילים ולזכוכית, ולהקפיד להשתמש בחומרים טבעיים כמו חומץ או לימון. מומלץ גם להשתמש במגב ידני לגריפת המים מהזכוכית לאחר כל שימוש במקלחת.

-

 

זכוכית: קיים מגוון רחב מאוד של סוגי זכוכית - החל משקופה וצבעונית, וכלה בצבעונית, אטומה או מעוטרת. זכוכית שקופה יוצרת אווריריות בחלל ואילו שילוב של פסי צריבה, למשל, יוצרת תחושת אינטימיות.

-

 

צירים: קיים מגוון רחב של צירים המאפשרים פתרונות פתיחה שונים, כמו גם פתרונות עיצוב. לדוגמא, צירים מינימאליים המחברים ישירות לקיר, ציר שמחבר בין 2 זכוכיות וציר מסתובב ועוד.

-

 

אבזור: למראה יוקרתי ומושלם ניתן לבחור ממגוון האביזרים המשלימים את חוויית המקלחת כמו - מתלה מגבות משולב במקלחון, מדפי זכוכית, ידיות מעוצבות ועוד.

 

מקלחון עיסוי וסאונה בעיצוב פאולו פינינפארינה. רשת 'אלוני'.
 

 

ראש מקלחת כדורי 'Sfera'. רשת 'ויה ארקדיה'.
 

 

מקלחון חזיתי. 'חמת מקלחונים'.
 

 

פס ניקוז אלגנטי. 'פלסאון'.
 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי