אסלות מעוצבות- אל תגידו שלא ידעתם !


עד לפני שנים ספורות בחירת האסלה, הפריט הפונקציונאלי והכי פחות אטרקטיבי בחדר השירותים והרחצה, הייתה הליך פשוט. אסלת חרס לבנה, מונחת על הרצפה ומאחוריה או מעליה מיכל הדחה. עולם האסלות השתנה לחלוטין עם כניסתם של אסלות ומכלי הדחה, מעוצבים ומושקעים יותר מאי פעם. 

מאת: | צילום: יח"צ | מערכת בית ונוי - 03/04/2013

בניגוד לפריטים אחרים בעולם הסניטציה בתחום החומריות לא חל שינוי גדול ורוב האסלות עשויות עדיין מחרס מצופה בגלזורה. חומר זה מוכיח עצמו כעמיד וככזה המאפשר שמירה על היגיינה לאורך זמן. מה השתנה? עיצוב וטכנולוגיה. להלן מורה נבוכים בתחום האסלות ומכלי ההדחה.

 


 

את האסלות ניתן לחלק למספר קטגוריות של מוצרים:

 

אסלת P  קלאסית – עד לא מזמן אסלה זו הייתה הנפוצה ביותר בארץ. מדובר על אסלת חרס שאליה מצטרף מיכל הדחה מפלסטיק, שיכול להיות מותקן מעל ובצמידות לאסלה, או בתלייה גבוהה, עם צינור פלסטיק המחבר את מיכל ההדחה לאסלה.

 

אסלת 'מונובלוק' – אסלה מחרס שאליה מצטרף מיכל הדחה עשוי חרס גם הוא, בדרך כלל כיחידה אחת תואמת (גם בסגנון וגם בגוון).

גם אסלת P וגם אסלת 'מונובלוק' היו עד לשנים האחרונות אסלות מונחות. דהיינו, האסלה הייתה מונחת על גבי הרצפה ומחוברת בחלקה האחורי למערכת האינסטלציה. בשנים האחרונות, כחלק ממגמת המראה האוורירי והנקי גם בחדרי הרחצה, הופיעו האסלות התלויות. אסלות אלה מחוברות לקיר בלבד, בדרך כלל בגובה של 40 ס"מ מהרצפה (ללא הכיסוי), ומשאירות מרווח בין האסלה לבין הרצפה.

 

אסלת חרס כסופה עם עיטורי פרחים. 'אחים לוי קרמיקה'.

 

היתרון המשמעותי של האסלות התלויות הוא בכך שהן מאפשרות ניקיון נוח יותר בסביבת האסלה וכן המראה האוורירי יותר שהן יוצרות בחדר הרחצה והשירותים.

 

אל האסלות התלויות מקובל כיום להוסיף מיכל הדחה סמוי (המתחבא בתוך קיר קונסטרוקטיבי, או מאחורי אלמנט גבס), על מנת להמשיך את הקו הנקי מבחינה חזותית. יחד עם זאת, גם לאסלה תלויה ניתן לחבר מיכל הדחה שאינו נסתר (בגרסת 'מונובלוק', או P). סוג זה של חיבור מכונה 'תלוי גלוי'.

 

טיפים לבחירת אסלה ומכל הדחה: 

 

-הגודל כן קובע – האסלות מגיעות במגוון רחב של גדלים וצורות. חשוב לנסות ולהתיישב על האסלה, על מנת לבדוק את נוחות הישיבה האישית עליה.
-חשוב לבדוק האם גם החלקים הסמויים של האסלה מגיעים עם גימור של גלזורה. מעבירים יד בחלק הפנימי הסמוי של האסלה (תעלת הניקוז). גלזורה פנימית היא ערובה לשמירה על היגיינה לאורך זמן.
-ברכישת מיכל הדחה חשוב לוודא שהוא מגיע, בהתאמה לתקן הישראלי, עם שני לחצני הדחה – ליציאה של 3 ליטרים וליציאה של 6 ליטרים.
-מיכל הדחה סמוי אינו חייב להיות שקוע לחלוטין. במידה ונערך שיפוץ ניתן להתקין את המכל הסמוי ולבנות סביבו אלמנט הסתרה מגבס. אלמנט זה יכול לשמש כמדף מעל האסלה.

-

 

בכל הקשור לאסלות ומכלי הדחה, פונקציונאליות היא שם המשחק, עוד קודם לעיצוב – לכן חשוב לוודא נוחות שימוש, התקנה בטוחה ונכונה, יעילות ניקוי ויעילות ניקוז.

-

 

 

מאחר ובחדרי התצוגה האסלות ומכלי ההדחה אינם מחוברים למערכת המים, חשוב לוודא שהפריטים הנרכשים נושאים תו תקן מתאים. באסלות תלויות למשל, הדבר קריטי, מאחר וקיימת סכנת קריסה. בהתאמה כדאי לוודא שהאינסטלטור מבצע את החיזוקים הנדרשים בעת התקנה של אסלה תלויה

 -

 

מגמת העיצוב אינה פוסחת גם על לחצני מיכל ההדחה. גם אלה מגיעים במגוון צורות, חומרים וגוונים וניתן להתאימם לעיצוב הכללי של חדר הרחצה. 
 -דגמים רבים של אסלות מגיעים כיום עם כיסוי אסלה תואם. דבר זה מאפשר התאמה מושלמת בין האסלה לבין הכיסוי. בנוסף כיסויים האסלה החדישים מגיעים גם בגרסת 'טריקה איטית' ומאפשרים לשמוט את הכיסוי מבלי שזה ייטרק.

 

הידעתם? מכלי הדחה תקניים צריכים לכלול שני לחצני הדחה, בדרך כלל בכמות של 3 ליטרים ושל 6 ליטרים, על מנת לחסוך במים.  

 

אסלה 'נסתרת' בעלת משטח כיסוי מעץ. רשת 'נגב'.

 

אסלה מעוגלת תלויה של המותג 'סנינדוסה'. רשת 'עמודי שלמה'.

 

אסלה ובידה תואמים מדגם 'Pear' (אגס). רשת 'MODY'.

 

אסלה ובידה תואמים בשחור. רשת 'ויה ארקדיה'.

 

 

 

 

יצירת קשר - אסלות מעוצבות- אל תגידו שלא ידעתם !