חיפוי וריצוף בחדרי רחצהמאת: מערכת 'בית ונוי' | צילום: יח"צ | 03/04/2013חומרים

חומרים מסורתיים, חומרים חדשים וחומרים מתחדשים קיימים כיום, בהם ניתן לעשות שימוש כחיפוי וכריצוף בחלל זה.

צבע וטייחים

במרחב חדר הרחצה והשירותים ניתן לשלב צביעה וחיפוי באמצעות טייחים, במקום או בנוסף לחיפוי הקרמיקה המסורתי. חשוב לוודא שמדובר על צבעים/טייחים עמידים בפני רטיבות, בדרך כלל טיח מינראלי, המתאים גם לסביבת החוץ ולפיכך גם לסביבת פנים רטובה. חומרים אלה ניתן ליישם במגוון צורות אשר מאפשרות ליצור טקסטורות קיר מעניינות. שימוש כזה יתאים, בדרך כלל, לחללים בהם מבקשים ליצור אווירה כפרית ו/או אווירה צעירה.

שימוש בשליכט צבעוני לחיפוי בחדר הרחצה. 'טמבור'.

גרניט פורצלן

החומר הנפוץ ביותר לריצוף וחיפוי בחדר הרחצה הוא אריחי גרניט פורצלן. אריחים אלה מציגים חוזק ועמידות לאורך זמן ודורשים תחזוקה מינימאלית. בנוסף, עם ההתפתחויות הטכנולוגיות החדשות האריחים מגיעים במגוון רחב של אפשרויות, שלא היו קיימות בעבר: עם הדפסים דיגיטאליים, עם טקסטורות מחוספסות, דמויי אבן טבעית, דמויי פרקט, דמויי טרה קוטה, דמויי טראצו, משולבים באבני קריסטל, בדיגום של בדים שונים ועוד. בנוסף, האריחים מגיעים בשלל גדלים, מגודל של 1X1 ס"מ לשילוב כפסיפס ועד למשטחים גדולים (למשל 200X300 ס"מ) היוצרים מראה נקי ומינימליסטי. מבחר הגוונים והדיגומים הוא אינסופי ומאפשר התאמה מושלמת לסגנון הנבחר. בנוסף, בעת האחרונה קיימים אריחי גרניט פורצלן בעובי דק במיוחד (3 מ"מ), אך בעלי חוזק זהה לאריחים העבים יותר (7-8 מ"מ).

שילוב אריחים חלקים לריצוף וחיפוי עם אריחים בדיגום פרחים. רשת 'חרש'.

חומרים טבעיים

מגוון של חומרים טבעיים מוצאים את דרכם לחדר הרחצה: אבן טבעית (שיש, גרניט, צפחה וכד'), עץ גושני, אם הפנינה, במבוק ועוד. חשוב לזכור שמעבר לעניין הטעם והתקציב האישיים, שימוש בחומרים טבעיים, שיכולים אמנם להיות עמידים ביותר,  מחייב בדרך כלל תחזוקה שוטפת, על מנת להגן על החומר הטבעי מפני בלאי לאורך זמן.אריחי 'פופ ארט' מגרניט פורצלן של חברת 'Oraltalia' עם הדפסי לייזר. רשת 'MODY'.

קוריאן

הקוריאן כבר נכנס מזה זמן, בעיקר כחומר למשטחים במטבח. ה- Corian פותח על ידי חברת 'דופונט' האמריקאית, שאף רשמה עליו פטנט, כבר בשנת 1967. את משטחי הקוריאן מחברים אחד לשני באמצעות דבק ייחודי ההופך אותם למשטחים ללא תפר או חיבור נראים לעין. בנוסף מדובר בחומר אנטי-בקטריאלי שאינו סופג נוזלים כלל. אלה הפכו את הקוריאן לחומר מועדף במקומות בהם נדרשה סטריליות גבוהה, כמו בתי חולים ומעבדות. בשנים האחרונות תכונותיו הטובות של חומר זה הפכו אותו לחלק מהזירה העיצובית, בתחילה כמשטח במטבח וכיום גם בחדרי הרחצה – הן לחיפוי קירות, הן למשטחים ליד הכיור, הן לכיורים אינטגראליים והן לאמבטיות.

חשוב לציין שאם בעבר הקוריאן הגיע רק בצבע לבן אטום, כיום ניתן לקבל אותו במספר רב של גוונים, בשילוב הדפסות  דיגיטליות, בדיגומים שונים (טראצו, אבן וכד') וכן ברמות שקיפות שונות.

שילוב קוריאן בחיפוי קירות, במשטחים, בכיורים ואמבטיות בחדר הרחצה. רשת 'רגבה'.

גודל

אחד הדברים העיקריים שניתן לומר על גודל אריחי החיפוי או הריצוף הוא שלא ניתן לציין 'סטנדרט' מסוים. אם בעבר הייתה אחידות הרי כיום יש ורסטיליות והתאמה לטעם וצורך אישיים. באופן כללי האריחים אכן גדלו וצמחו עם השנים, אבל אחר כך התכווצו שוב וכיום כל הגדלים קיימים ואפשריים, על פי טעם ותקציב אישיים. ובכל זאת, מקובל לעשות שימוש בריצוף בגודל של 60X60 ס"מ, או 60X30 ס"מ או 80X80 ס"מ ולחיפוי בכל גודל, החל מגודל של פסיפס ועד לגודל של פלטה ענקית, הן בצורה של מרובע והן בצורה של מלבן.

טיפים

-
אריחים בהירים יצרו תחושת מרחב גדולה יותר.
-
גם בחדרי רחצה קטנים ניתן ואף רצוי להשתמש באריחים גדולים, היוצרים דווקא תחושה אוורירית ופתוחה יותר.
-
עבור ריצוף רצוי לבחור אריחים בעלי גוון משתנה שאינם מבליטים כתמים.
-
 חשוב מאוד לרכוש כ- 10% יותר אריחים, על מנת לאפשר תיקונים תואמים בעתיד.

חיפוי בטיח 'Vega' בחדר הרחצה. 'נירלט'.

חיפוי קירות עם גרניט-פורצלן דמוי עץ. רשת 'עמודי שלמה'.

אריחי 'קרבוניו' בטקסטורה מחוספסת. רשת 'ויה ארקדיה'.


רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי