עיצוב חדרי ארונות

ארון או חדר ארונות? התשובה נגזרת בד"כ מגודלו של החלל העומד לרשותכם. כך או אחרת, בשני המקרים מדובר בפונקצית אחסון נחוצה, שההיצע העכשווי בתחום מספק לה מענה המשלב נוחות מקסימאלית ואפשרויות לעיצובים מגוונים

מאת: | צילום: | אביטל מאור 03/04/2013
 

משהו קורה בעולם הארונות. הארון, אובייקט פונקציונאלי המספק פתרון אחסון נדרש, ואשר נתפס כל השנים כאובייקט שחזותו נגזרת מהצורך אותו הוא אמור למלא, שדרג לאחרונה את מעמדו. הפריט שממדיו הגדולים הופכים את נוכחותו בחלל למשמעותית מאד, זוכה היום לטיפול המאפשר לו לקחת חלק במארג העיצובי ואף לתרום לו, כאשר במקביל מטופל גם חללו הפנימי להענקת מענה מיטבי למשתמשים.


מעבר לעובדה ששינוי זה הינו חלק ממודעות גוברת לעיצוב ככלל, ניתן לייחסו גם לכניסתם של 'חדרי הארונות' לחלל הבית, שהינם בד"כ מושקעים יותר מאשר ארון סטנדרטי, משולבים באלמנטים פונקציונאליים מתקדמים ובפרזול איכותי, מאופיינים בחלוקת אחסון מוקפדת ונוחה יותר, וכאשר השטח מאפשר זאת הם הופכים לחללים מעוצבים בפני עצמם. עם זאת, בתים ודירות בגודל סטנדרטי אינם יכולים להכיל 'חדר ארונות' בגודל ההולם צרכים משפחתיים, ועובדה זו  מאתגרת כנראה את עולם הארונות הסטנדרטיים- אם כבר "ארון  כמו ארון", אזי להפוך אותו לנוח יותר ומעוצב יותר, כך שישתלב כראוי בחלל החדר. 

 

 

עיצוב:
אם בעבר גודלו הפיסי של הארון ככלל היווה מגבלה עיצובית אשר הפכה אותו לסוג של "קופסה" מסיבית עם דלתות, הרי שהיום הדלתות הן אלה  שהופכות לסוג של "קנבס" ומנוצלות בצורה מתוחכמת, ההופכת את הנוכחות הפיסית לנוכחות דקורטיבית, לעתים עד כדי יצירת אמנות של ממש. ואכן, חזיתות הארונות מוצעות בעושר של חומרים וגימורים, שביניהם ניתן לציין פורמייקה צבעונית מבריקה, פורמייקה בטקסטורות ובדיגומים שונים, דוגמת עור, או דלתות עם חיפוי זכוכית/מראה, בדומה לאלה המשמשות בעולם המטבחים. טכנולוגיית הדפוס הדיגיטאלי פתחה אף היא צוהר לעולם עיצובי מרתק המאפשר להדפיס על כל משטח נבחר, ובמסגרת זו מציעות החברות מבחר של דיגומים אפשריים להדפסה על חזיתות הדלתות, לרבות כאלה העשויות מזכוכית. אפשרות זו מציעה גם אופציה חביבה במיוחד של שילוב תמונה בבחירה אישית של הלקוח (תמונות אישיות, קומיקס, גרפיטי, כיתובים שונים, פופ ארט וכד'), וככלל אין ספק שטכנולוגיה זו הרחיבה מאוד את מנעד אפשרויות העיצוב ואת היכולת לשלב מגע אישי, החורג מפס הייצור ההמוני.

מי שבוחר להישאר בתחום המסורתי של ארון מעץ מלא, מלביד איכותי מחופה בפורניר, או עם דלתות מלמין, ימצא כי הטכנולוגיות המתקדמות מאפשרות יצירת דיגומים ייחודיים הנוצרים מחיתוכים במכונות לייזר או משימוש בפורנירים ייחודיים, דוגמת במבוק למשל, כך שניתן לשוות טוויסט חדשני גם כאן.  

בתחום העיצוב ראוי גם לציין שבדיוק כמו בארונות המטבח, גם בארונות הבגדים יש כיום שיטות המאפשרות לשלב בארון עם דלתות הזזה מנגנון מסילות המסוגלות ליצור 'קו חזית אפס' ולמנוע את הדירוג שמתקבל בד"כ בדלתות מסוג זה. הפתרון הטכנולוגי מאפשר יצירת משטח ישר ושטוח, המעניק מראה  מהוקצע ואף הזדמנות  לעשות בו שימוש ככלי ביטוי עיצובי.

 

חדר ארונות, עשוי מלמין ספרדי בשילוב אלומיניום, ניתן לעיצוב על פי טעם וצרכים פרטניים. 'ארונות הראל
 

 

ארון קיר בעיצוב בית 'Presotto' האיטלקי, המשלב יחידות תלייה, אחסון, מגירות וגופי תאורה פנימית. ניתן לשילוב עם דלתות שקופות. 'מילאנו בדינג'
 

צבעוניות:
גם בתחום הצבעוניות חל מהפך של ממש בתחום הארונות. אם בחדרי השינה מקובל היה לשלב חיפוי דמוי עץ  ומקסימום חיפוי לבן, הרי שתפיסת העיצוב החדשה שהפנתה את חיציה גם לתחום הארונות, הופכת את השימוש בצבעוניות עזה ללגיטימי. במסגרת זו אין זה נדיר למצוא ארונות שחורים, אדומים, כחולים ובגווני הטורקיז והירוק, כמו גם שילוב של מספר צבעים ודיגומים (פסים, עיגולים, תמונות). שימוש צבעוני דוגמת זה אינו שואף לצמצם את נוכחותו של הארון, אלא דווקא  להדגישה תוך הפיכתו לאובייקט בולט ובעל אמירה עיצובית בחלל. בהמשך לכך, קיימת גם אפשרות לצבוע את חזיתות הארון בצביעת אפוקסי מבריקה, היוצרת גימור בעל ברק עז וחלק מאוד.

 

ארון עם דלתות הזזה בצענוניות עזה ושילוב של הדפס דקורטיבי. חומרים ואבזור תוצרת חברת 'Raumplus', גרמניה. מידות לפי התאמה אישית. 'Delkoub'.
 

משלבים טכנולוגיה מתקדמת:
טכנולוגיית המסכים הדקים מאפשרת כיום לשלב תלייה חיצונית של מסך דק על גבי דלתות הארון,  ולחלופין לעשות שימוש בדלתות זכוכית/מראה כך שתהוונה את המסך. בשימוש כגון זה הופך הארון גם ליחידת הבידור בחדר השינה, כאשר לכך ניתן להוסיף רמקולים נסתרים, תחנות עגינה לסוגיהן ועוד – המוסתרים כולם מאחורי החזית המעוצבת.

חידושים בתחום הפרזול והטכנולוגיה:
עולם הפרזול שעבר בעצמו מהפך בשנים האחרונות, משיק, משפיע ומציע לעולם הארונות אפשרויות ופתרונות שלא היו קיימים בעבר. אם לציין כמה מהם: מגרות וסלסילות נשלפות, מתקן לתליית מכנסיים, מתקן לתליית חגורות ועניבות, מתקן 'Serveto' להורדה/שליפה נוחה של התלייה הגבוהה, מתקן לאחסון נעליים, מתקני מראות נשלפים, מתקנים לאחסון מגהץ ומשטח גיהוץ נשלפים ועוד. ושוב בדומה לתחום המטבח- מנגנונים בולמי טריקה המיועדים לסגירה שקטה ובטוחה משולבים כיום בדלתות הארונות, ובנוסף, מקובל ונכון לשלב בתוך חללם גם תאורה המאפשרת לבחון בנוחות את המאוחסן בהם. (בדרך כלל מדובר על תאורת LED). 

בנוסף לאפשרות שהוזכרה לעיל, ליצור קו חזית שטוח בדלתות הזזה, מציע התחום פרזול מתקדם ואיכותי להתקנת ארונות בגדלים לא סטנדרטיים, הן מבחינת אורך והן מבחינת רוחב. לפרזול זה כושר נשיאה רב המאפשר התקנה של דלתות כבדות ומסיביות במיוחד, כמו למשל מזכוכית.

לסיכום, הארון אינו עוד בבחינת פריט פונקציונאלי בלבד, נוסך שעמום ונעדר סקס-אפיל עיצובי. ההיפך הוא הנכון. 

 

 
ארון הזזה עם דלתות שחורות בשילוב תמונת פרחים צבעונית. תוצרת הארץ. 'רשת אידיאל'

 

קולקציית 'Abacus' מבית 'Rimadsio', היוצרת 'הליכה' בתוך הארון ומשלבת חזיתות זכוכית דקה מצופה לכה. רשת 'טולמנ'ס'
 

המלצות לתכנון חדר ארונות (באדיבות אדריכלית מיכל שיין)
-רצוי שלא יהיה חלון בחדר הארונות (למניעת כניסת אבק וקרינה ישירה על הבגדים).

- במקביל יש להקפיד על תאורה טובה, כזו המדמה אור יום, אך לא מחממת.

- במהלך התכנון רצוי לערוך מיפוי של הפריטים האמורים להיות מאוחסנים בחלל זה, על מנת לתכנן באורח מיטבי את החלוקה למדפים/תלייה וכן את הגבהים השונים של מתקני האחסון.
- רצוי לעשות שימוש במתקני פרזול מתקדמים, על מנת להקל על השימוש בחדר הארונות -  מגירות/סלסילות נשלפות, מגירות עם חלוקה פנימית לאחסון פריטים קטנים, מגירות עם חזית שקופה המקלה על ההתמצאות בארון, מתקנים לתליית עניבות, מתקנים ייעודיים לתליית מכנסיים וכד'.
- במידה והמרחב מאפשר, כדאי לשלב אי במרכז חדר הארונות. זה יוכל לשמש להנחה ו/או קיפול של בגדים. מתחת לאי ניתן לשלב מגירות לניצול נכון של המרחב.
- רצוי למקם את חדר הארונות בין חדר השינה לחדר הרחצה, לשימוש נוח יותר.
- במידת האפשר מומלץ לשלב גם מראה והדום.

המלצות לתכנון ארון בגדים (באדיבות רשת 'הרדור')
- תכנון מוקדם מדוקדק של תכולת הארון העתידית היא המפתח לקבלת ארון מושלם מבחינה פונקציונאלית. 
- לטובת נוחות השימוש רצוי שחלקו התחתון של הארון יהיה מורכב ממגירות נשלפות ולא ממדפים קבועים.
- הגובה האידיאלי של מדף שנועד לבגדים מקופלים הוא 35 ס"מ.
- לניצול חכם רצוי לתכנן שרוחב המדף יתאים עצמו לייעוד השימוש.
- גובה התלייה צריך להיקבע על פי סוג הפריטים שנועדו לתלייה (מעילים, שמלות ארוכות וכד', דורשים גובה שונה מזה של תליית מכנסיים).
- שימוש במסילות חיצוניות נסתרות מגדיל את שטח האחסון ויוצר גימור אסתטי יותר.
- ניתן לשלב מנגנונים בולמי טריקה לשימוש נוח ובטוח יותר.

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי