החלום ופשרו

כשלושים עד ארבעים אחוזים מחיינו אנו מבלים בשינה. ומי לא יודע מהי יקיצה טובה שלאחר שנת לילה מתוקה. המודעות לחשיבות השינה, הבנת הקשר שבין איכות השינה לאיכות המזרון, דרישה לרמת ואיכות חיים גבוהות יותר ופיתוחים טכנולוגיים עכשוויים, חוברים על מנת לשדרג מוצר שעד לא מכבר נתפס כבסיסי- המזרון. 

מאת: | צילום: | 12/10/2014

מיטה מדגם 'לוטוס', בעיצוב המעצב הגרמני תומס אלטהווזן, הכוללת מזרון ויסקו בטכנולוגיית ההזרקה המתקדמת בעולם. ‘Swiss System’

עד לסוף המאה ה- 19 הציעו בני האדם את משכבם במזרונים ממולאים בקש, נוצות, טקסטיל, צמר וכד'. חומרים אלה היו מחופים בטקסטיל מגוון, החל משקים וכלה במשי- בהתאם למידת עושרו של בעל המזרון. רק לקראת סוף המאה ה- 19 הגיעה לעולם המצאה בדמות מיטת קפיצים- המצאה שחוללה מהפיכה בתחום אך רק בשנות הארבעים של המאה ה- 20 הפכה למסחרית.

 

כיום רוב המזרונים הנמכרים בארץ הם מזרוני קפיצים, אך גם אלה משולבים בשכבת נוחות מחומרים מגוונים: ספוג/גומי/לטקס/ויסקו. שאר המזרונים הם מזרוני ספוג/גומי ללא קפיצים, או עם חלק קטן של ליבת קפיצים.

מזרון מדגם 'Vitality', עשוי מחומרי ויסקו אלסטיים, המתאים עצמו למבנה הגוף ולתנוחת השינה. רשת 'אירופלקס'

עולם המזרונים הוא מורכב וחשוב להבין מהם סוגי המזרונים השונים המוצעים בשוק על מנת לבצע בחירה מיטבית. כך או אחרת, המודעות לקשר שבין איכות המזרון לאיכות השינה גרמה לכך שעולם המזרונים מציע כיום מצע איכותי, נוח, ארגונומי, בריאותי, אורטופדי ומפנק לטובת איכות שינה גבוהה יותר.

מזרון ללא קפיצים, מדגם 'Keeper', בטכנולוגיית 'Tempsafe', עשוי מחומרים מתקדמים וכולל תמיכה אורטופדית. ‘פולירון’

ספוג

מזרוני ספוג עשויים מפולימר הפוליאוריתן כשהוא מוקצף וממנו מייצרים קשת רחבה של מזרונים באיכויות שונות. מזרון עשוי ספוג יכול להיות בסיסי מאוד, בדרך כלל זול ושאורך חייו הוא כארבע עד חמש שנים בלבד. יחד עם זאת קיימים גם מזרוני ספוג באיכויות גבוהות עד גבוהות מאוד, בדרגות קשיות שונות. לעיתים תשולב ליבת קפיצים במזרון ספוג, לצורך תמיכה גבוהה יותר.


לטקס

לטקס הינו גומי טבעי מוקצף, העשוי מגומי הנסחט מעצי גומי הגדלים בדרום מזרח אסיה. הוא ידוע בעמידותו הטבעית לקרדית האבק ולעובש ולרמת אוורור גבוהה. מרגע סחיטת הלטקס מהעץ הוא עובר 9 שלבי ייצור עד להפיכתו למזרן. כמזרן הוא מעניק תמיכה טובה לגוף על ידי כך שהוא עוטף את קווי המתאר הטבעיים של הגוף, מונע שקיעה ומרפה נקודות לחץ. תכונותיו מאפשרות יציבות בכל אחד מחלקי המזרון, כך שלא תיווצר הפרעה בעת שינה זוגית. הלטקס הוא חומר יקר יחסית ולכן כחומר יחיד הוא משמש בעיקר למזרונים המיועדים למיטות מתכווננות בגלל תכונות הגמישות שלו. במזרונים מסוגים אחרים, ישמש הלטקס כשכבת נוחות בלבד. אורך חייו מזרון לטקס איכותי יכול בקלות להגיע לעשר שנים ויותר.

מזרון עשוי בטכנולוגית ייצור מתקדמת- 'ויסקו אלסטי בהזרקה'- אשר מאפשרת להזריק את החומר הויסקו אלסטי על מצע ארגונומי, התואם במדויק את גוף האדם. 'Swiss System'

ויסקו

הויסקו הוא חומר דמוי ג'ל שפותח בסוכנות החלל האמריקאית שתכונותיו העיקריות הוא אלסטיות גבוהה, רגישות לטמפרטורת הגוף וקבלה של צורת הגוף באורח מושלם. כתוצאה מכך מפזר הויסקו את לחץ הגוף באופן שווה, מפחית לחצים ומעניק תמיכה גבוהה. הויסקו משמש בדרך כלל כשכבה עליונה במזרונים היכולים להיות עשויים הן מקפיצים והן מלטקס. לעיתים הויסקו מגיע בשמות גנריים שונים כגון 'טמפור' (Tempur), ויסקו ג'ל, Memory Foam ועוד. כך או אחרת מדובר על שכבת נוחות מפנקת, איכותית, ארגונומית ואורתופדית במיוחד.

 מזרוני קפיצים

מזרוני קפיצים מתחלקים, באופן עקרוני, לשני סוגים עיקריים- מזרונים בעלי מערכת קפיצים אחת ומזרונים בעלי מערכת קפיצי כיס מבודדים. היתרון המשמעותי במערכת קפיצי כיס היא שתזוזה בצד אחד של המזרון איננה מטלטלת את צדו השני. בכל מקרה על מערכת הקפיצים מונחת שכבת נוחות, בעובי משתנה ומסוגי חומרים שונים- ספוג, לטקס, ויסקו. עובי השכבה וסוג החומר יהיו בדרך כלל בהתאמה למחיר המזרון. אחת הדרכים לאמוד את איכות מזרון הקפיצים היא מספרם. ההנחה היא שככל שמספר הקפיצים גבוה יותר, המזרון איכותי יותר במובן איכות התמיכה שהוא נותן. חשוב לזכור שמספר קפיצים גבוה מוביל, בדרך כלל, למזרון קשיח יותר.

מזרון מדגם ‘קונטיננטל’, העשוי משילוב של קפיצי פוקט ולטקס גמיש ועטוף כולו בבד פשתן 100% אנטי אלרגי ומאוורר מאוד. רשת ‘הולנדיה’
 

חיפוי המזרון

לאחר שנבחר סוג המזרון חשוב להקדיש מחשבה גם לסוג החיפוי שלו. הטקסטיל באמצעותו נעטף המזרון אינו רק אריזה. איכותו של הכיסוי משפיע גם כן על איכות השינה שכן על הבד להיות נושם, מצמצם הזעה וסופג ככל האפשר. לפיכך יש עדיפות לבדים טבעיים ונושמים על פני בדים סינתטיים.

כיצד נבחר מזרון?

חשוב לבקר באולם התצוגה ולנסות את המיטה בשכיבה הנוחה לנו. כדאי לוודא שניתן להחזיר את המזרון לאחר חודש ניסיון. מעבר לכל כלל ולכל עצה, מזרון הוא דבר אישי והאלמנט החשוב ביותר הוא נוחות. קשה יותר או רך יותר, קפיצים או לא- אלה החלטות אינדיווידואליות. יחד עם זאת, מזרון צריך להעניק תמיכה לגוף ולא לאפשר לאזורים הכבדים לשקוע, אי לכך, מזרון לאדם הממוצע אמור להיות קשה או קשה למחצה.

מזרון מדגם 'סטטוס', מרופד בבד המכיל משי וקשמיר, עשוי מחומרים מתקדמים וכולל שכבת נוחות. 'פולירון'

הידעת?

במאות ה-16 וה-17 המזרונים היו ממולאים בדרך כלל בקש ומונחים על מסגרת עץ, שבתוכה היו משולבים חבלים, בצורת שתי וערב, על מנת לתמוך במזרון. מכאן נובע הביטוי "Sleep tight", שמשמעותו לישון היטב על החבלים המתוחים.

 

רוצה לקבל מאיתנו מידע על מוצרים ורעיונות להשראה?


תחומים שמעניינים אותי